Facebook Google+ Twitter

Teatralne zderzenie kultur w Chorzowie

  • Marcin Q
  • Data dodania: 2006-09-06 19:21

Już w sobotę w chorzowskim Teatrze Rozrywki odbędzie się premiera spektaklu Igora Šebo „Pomalu, a jeszcze raz” („pomalu” to po czesku i słowacku „powoli”). Zderzenie mentalności polskiej i czekiej wróży dużo dobrej zabawy.

Maria Meyer, Igor Sebo, Robert Talarczyk i Elżbieta Okupska na scenie (fot. Tomasz ZakrzewskiSztuka, określona w zwiastunach spektaklu jako „komedia z piosenkami”, opowiada o perypetiach trójki artystów przygotowujących się do przedstawienia, którzy są zmuszeni szukać zastępstwa dla zmarłego na kilka dni przed premierą kolegi – aktora i reżysera spektaklu. W wyniku poszukiwań na scenie pojawia się „ten czwarty” – problem w tym, że jest obcokrajowcem (zza naszej południowej granicy).

Pomysł zderzenia polskiej i czeskiej mentalności w nieoczekiwanych, tragikomicznych okolicznościach, umieszczenie akcji sztuki w środowisku aktorskim i wzbogacenie jej wieloma piosenkami (także po czesku), każe domniemywać, że Teatr Rozrywki przygotował dla widzów solidną porcję dobrej… rozrywki.

Ciekawostką, która również może zachęcić do obejrzenia spektaklu, jest to, że została ona napisana przez Igora Šebo specjalnie dla aktorów chorzowskiego Teatru Rozrywki, a imiona głównych postaci są takie same, jak imiona aktorów (Marynia, Ela, Robert i Igor). Igor Šebo poznał aktorów z Chorzowa na jednym z festiwalu w Zagrzebiu, znajomość przerodziła się w przyjaźń, a wspólne kontakty zaowocowały powstaniem sztuki.

Występują: Maria Meyer – znana z tytułowej roli w polskiej prapremierze „Evity”, Elżbieta Okupska – aktorka Teatru Rozrywki, Robert Talarczyk – śląski aktor i reżyser, obecny dyrektor naczelny i artystyczny Teatru Polskiego w Bielsku-Białej oraz autor sztuki, Słowak zamieszkały w czeskiej Pradze, reżyser, aktor i dramatopisarz – Igor Šebo.

Reżyserem sztuki jest wspomniany wyżej Robert Talarczyk, który napisał także teksty polskich piosenek. Teksty utworów śpiewanych po czesku napisał Pavel Cmiral – znany czeski tekściarz, który napisał piosenki m.in. dla Karela Gotta, czy Heleny Vondračkovej. Autorem muzyki jest Jiři Toufar.

Premiera spektaklu odbędzie się 9 września o godz. 19.00. w Teatrze Rozrywki w Chorzowie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.