Facebook Google+ Twitter

Teatralnie o patriotyzmie

Patriotyzm można pokazać w trochę inny sposób niż jesteśmy do tego przyzwyczajeni. O wolności można mówić także językiem teatru i językiem młodzieży w taki sposób Monika Łukomska-Bekiel zapowiedziała spektakl swoich podopiecznych.

Dla wielu, przyzwyczajonych do obchodzenia narodowych uroczystości, nie rzadko w sposób zbyt patetyczny, by nie powiedzieć nadęty taki sposób oddawania hołdu może być czymś zaskakującym. Z pewnością trudniej jest "przełknąć" nieco inną dawkę patriotyzmu aniżeli tę, do której przywykliśmy - składania wieńców pod pomnikami, mszami w kościele, okolicznościowymi przemowami, salwami z armat. Klasa teatralna z ZS im. KOP zaprezentowała publiczności spektakl teatralny "Tu nasze miejsce", traktujący o zniewoleniu i wolności Polski, by w ten sposób oddać ukłon tym, którzy zapłacili najwyższą cenę za niepodległość swojego kraju.

Klasa teatralna

to liceum ogólnokształcące o profilu teatralnym w ZS im. KOP w Szydłowcu. Powstała w 2008 roku z inicjatywy Moniki Łukomskiej-Bekiel, która jest jednocześnie jej wychowawczynią. 29 uczniów oprócz przedmiotów typowo licealnych realizuje jeszcze: wiedzę o teatrze - 2 lata nauki, warsztaty teatralne - 3 lata, kształcenie muzyczno-ruchowe - 2 lata. Klasie patronuje Teatr S. Żeromskiego w Kielcach. W ramach kształcenia organizowane są wyjazdy uczniów na sztuki teatralne. "Teatr 16 krzeseł" tworzą uczniowie klasy.

Na kanwie dramatu WyspiańskiegoW scenariuszu spektaklu "Tu nasze miejsce" znalazły się teksty m.in. Zbigniewa Herberta, Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego czy Czesława Miłosza, ale to przede wszystkim dramat Stanisława Wyspiańskiego "Wyzwolenie" był inspiracją wystawionego spektaklu. I podobnie jak u Wyspiańskiego tutaj też z zaświatów zjawia się Konrad, żeby dokonać wyzwolenia kraju. Główny bohater improwizuje widowisko, którego wizją jest Polska. Kraj niestety zniewolony i rozdarty na skłócone warstwy, klasy, stronnictwa (trochę jak dzisiejsza Polska?) zwalczające się nawzajem, nie mające konkretnego pomysłu na zmiany. Symbolem nadchodzących przemian są "zwiastunki", w które wcieliły się uczennice klasy teatralnej.

Konrad ma stoczyć walkę o dusze i umysły Polaków, by ci zjednoczeni wyzwolili się z "kajdanów". Walka nie jest jednak łatwa, "wiedźmy" pętają Konrada utrudniając mu zadanie. Z pomocą przychodzi mu Kordian, czyli "dający serce", ciekawie wpisana w scenariusz
spektaklu postać Juliusza Słowackiego. Punktem kulminacyjnym jest litania, którą odmawiają wspólnie Konrad, Kordian i postać symbolizująca Polskę, którą zagrała Patrycja Berus. Głowni bohaterowie słowa modlitwy wypowiadają niczym inwokację, a ten moment szczególnie głośny i dobitny może przyprawić o ciarki na rękach. Klasa teatralna dobrze spisała się na scenie, widać było, że uczniowie mają frajdę z tego, co robią. Na szczególną uwagę zasługują dwie osoby: Jasiek Kurpiński, odtwórca roli Konrada i Darek Skrzyński, który wcielił się w postać Kordiana. Sformułowanie "młodzi aktorzy" to gruba przesada, ale warto, by chłopcy zastanawiając się w przyszłości nad studiami wzięli dobrze pod uwagę kierunki związane ze sceną.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.