Facebook Google+ Twitter

Teatralny Hajdpark na Pradze

W warszawskim Teatrze Wytwórnia trwają przygotowania do II Praskiego Przeglądu Teatralnego Hajdpark. Od 20 do 26 sierpnia miłośnicy teatru obejrzą 12 spektakli, przygotowanych przez młode zespoły teatralne z całej Polski.

Zarah. / Fot. Fot. z materiałów prasowych Teatru WytwórniaRóżnorodność tematyczna spektakli i wielość środków przekazu uzasadniają nazwę „Hajdpark”. Organizatorzy dbają, by Przegląd nie stał się okazją do prezentacji sztuk „wszelakich i czyichkolwiek”. Ponadto repertuar dotyka tematów bliskich współczesnemu widzowi, stawia pytania różnorakiej natury, a sposoby docierania do widza mogą być zaskakujące. - Teatry tradycyjne często boją się ryzyka zaproszenia mniej znanych zespołów i kontrowersyjnych przedstawień – mówi Marcin Zawada, pomysłodawca Hajdparku. W działalność Tatru Wytwórnia od początku wpisane jest ryzyko, więc na ryzykantów i pasjonatów liczymy i tym razem.

Zarah / Fot. Fot. z materiałów prasowych Teatru WytwórniaNa praskiej scenie zobaczymy m.in. teatr „Za Lustrem” (Tarnowskie Góry) z dwoma spektaklami: „Piaskownicą” wg Michała Walczaka i „Zarah”.Ten ostatni poświęcony postaci Zarah Leander, byłej gwieździe kina III Rzeszy. Reżyser Ewa Wyskoczyl poprzez biografię następczyni Marleny Dietrich – jak nazywano Leander - pyta o granice wolności człowieka w obliczu historii. Niezwykle ciekawie zapowiada się wieczór z awangardową Sceną Witkacego z Wrocławia. Aktorzy zaprezentują trzy jednoaktówki: „Zabawy pod kocykiem” (historia Polski w pigułce, będąca jednocześnie opowieścią o polskich fobiach i stereotypach), „Wasza wolność jest naszą decyzją” oraz „Prawy lewy na obcasie” (historia butów Magdy Goebbels od momentu ich powstania w fabryce w Auschwitz do tragicznego końca na nogach transwestyty we Wrocławiu). Warszawski Teatr Delikates proponuje widzom multimedialny spektakl „B 612” (nazwa asteroidy), będący przykładem tzw. „physical theatre”, w równym stopniu wykorzystującym w przekazie scenicznym przestrzeń, światło, muzykę i ciało aktora.

Baldanders / Fot. Fot. z materiałów prasowych Teatru WytwórniaB 612 / Fot. Fot. z materiałów prasowych Teatru WytwórniaW fantastyczne światy Borgesa, Topora i Poego wprowadzi „Baldanders” z Białostockiego Teatru Lalek przedstawieniem lalkowym dla dorosłych, wędrujących w poszukiwaniu swej tożsamości. Przegląd będzie też okazją spotkania z tekstami Gałczyńskiego, Baudelaire’a i Coetzee’ego w projekcie teatralno-muzycznym pt. „Opętanie czyli wzdęte łono” Formacji Cytryna oraz z twórczością Neil’a Labute’a dzięki przedstawieniu „Bash”(Teatr Studyjny z Lodzi).

Bash / Fot. Fot. z materiałów prasowych Teatru WytwórniaW czasie trwania II edycji Hajdparku będzie można zobaczyć też produkcje, które miały swoje niedawne premiery na Małej Scenie Teatru Wytwórnia („De-naturat” oraz „Nietykalne”). Trudno sobie wyobrazić, że przy niewielkim budżecie jakim dysponuje Teatr Wytwórnia mozliwy jest tak zroznicowany repertuar.

- Tempo pracy, krótka droga od pomysłu do realizacji, ale także duże zaangażowanie to bodaj najważniejsze zalety pracy teatru takiego jak Wytwórnia- opowiada w rozmowie z Wiadomościami24.pl Marcin Zawada. - Nie ma na co czekać, szkoda życia na przekładanie papierów. Kiedy słyszę, że z jakiegoś teatru repertuarowego przyjeżdża spektakl z dwojgiem aktorów w obsadzie, ale będzie też inspicjent, sufler, garderobiana i robi się z tego jedenaście osób, to od razu się buntuję. U nas żelazko stoi na parapecie w garderobie i aktor prasuje sobie koszulę sam. Za tabunem ludzi nie idzie przecież jakość samego spektaklu. Opętanie / Fot. Fot. z materiałów prasowych Teatru Wytwórnia
Jak podaje organizator, w tym roku nowością będą spotkania z twórcami oraz plebiscyt publiczności. - Nie chcemy robić konkursu z obradami jury, miejscami i nagrodami –mówi Zawada - Zdajemy się tylko na opinię widzów. Spotkania z twórcami odbywać się będą w teatralnej kawiarni Kasablanka.


Szczegóły:
www.teatrwytwornia.plSzczegółowy program Hajdparku / Fot. Fot. z materiałów prasowych Teatru Wytwórnia
Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Plus za ciekawego newsa. Pozdrawiam serdecznie, Tomasz Kobylański.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Znam co poniektóre wilki ;) Plus! Przypomniał mi sie czasy, gdy miałęm wiecej "czasu" :P

Komentarz został ukrytyrozwiń

Plus!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Plus za ciekawą, kulturalną informację. Możemy liczyć na relacje z II Praskiego Przeglądu Teatralnego Hajdpark?? Byłoby super~! ;-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.