Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

5998 miejsce

Teatr-Muzeum Salvadora Dali w Figueres

W Figueres - przepięknym katalońskim mieście znajduje się jedyne muzeum na świecie, które zostało stworzone przez samego artystę za jego życia.

Fasada Teatru-Muzeum Salvadora Dali w Figueres. / Fot. Hanna SpinalskaKiedy przyjechałam do Figueres była prawie ósma rano. Miasteczko powoli budziło się do życia. Właściciele kiosków, małych sklepików i lokali gastronomicznych pomalutku, bez większego pośpiechu otwierali swoje biznesy.

Na plac Gali i Salvadora dotarłam bez problemu. Od dworca kolejowego bardzo łatwo tam trafić, ponieważ jest bardzo dużo kierunkowskazów. Nie ma się czemu dziwić. Teatr-Muzeum Salvadora Dali to przecież jedna z największych atrakcji tej katalońskiej miejscowości.

Muzeum jest usytuowane koło kościoła Sant Pere, w którym został ochrzczony wielki surrealista. Tuż przed główną fasadą obiektu znajduje się pomnik zaprojektowany przez Dalego w hołdzie dla Nagrobek Salvadora Dali. / Fot. Hanna SpinalskaFrancesca Pujols - katalońskiego pisarza i filozofa, który był przyjacielem rodziny artysty. Na kolejnym placu przylegającym do budynku, ale od strony Carrer La Jonquera, znajduje się rzeźba zadedykowana Newtonowi. Stanowi ona też hołd Salvadora Dali dla nauki oraz siły grawitacji.

Teatr-Muzeum powstał w 1974 roku w budynku, który przed pożarem w 1939 roku był teatrem. Co ciekawe, w tym miejscu miała miejsce pierwsza wystawa prac Salvadora Dali w 1919 roku. Artysta miał wielki sentyment do tego miejsca i tam właśnie postanowił stworzyć surrealistyczne muzeum.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Dominika
  • Dominika
  • 20.02.2011 02:34

Bardzo chciałabym też tam kiedyś pojechać...:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Kiedyś byłam w tym muzeum i potwierdzam odczucia autorki - to najwspanialsze muzeum jakie widziałam. Wprowadza zwiedzającego w trans, dając poczucie, bycia "gościem w domu" u Salvadora Dali.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.