Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

12349 miejsce

Techniki kamuflażu. Cuda natury czy żart ewolucji?

Sztuka iluzji, maskowanie, aktorstwo nie jest tylko domeną ludzi. Zwierzęta dopasowują się wyglądem do otoczenia, by oszukać drapieżcę lub, by zdobyć pożywienie. Muszą stosować najbardziej nieprawdopodobne sposoby, jeśli chcą przetrwać.

Modliszki potrafią potężnie chwycić swoją ofiarę. / Fot. Shiva Shankar; http://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Praying_mantis_india.jpg, cc-by-sa,2.0 - pewne prawa zastrzeżone - modliszka Różnorodność fauny jest ogromna. Zwierzęta charakteryzują się czasem niesamowitym kształtem przypominając przybyszów z innej planety, zachwycających barwami, które budzą podziw lub odrazę. Poszczególne osobniki są trudne do dostrzeżenia. Wygląd oraz zachowanie zwierząt umożliwia im przetrwanie, ochronę przed przeciwnikiem. Natura w tej dziedzinie nie ma ograniczeń.

Najpowszechniejszymi spotykanymi fortelami zwierząt są mimetyzm oraz mimikra. Pierwszy termin oznacza upodobnienie się do otoczenia. Mimikra to zjawisko, gdy zwierzęta zachowują się jak inne okazy lub upodabniają się do nich, by odstraszyć drapieżniki.

Zjawisko kamuflażu jest bardzo popularne w świecie owadów, które starają się barwą, kształtem upodobnić do otoczenia, by nie być zauważonym przez przeciwnika.

Sztuka ukrywania

Popularnymi owadami w hodowli domowej są patyczaki, naturalnie zamieszkujące obszary południowej Europy, południowo-wschodniej Azji oraz Nowej Gwinei. Największe osobniki osiągają długość 33 centymetrów, mimo to pozostają najczęściej niezauważone. Jak sama nazwa zwierząt wskazuje, owady przypominają suche gałązki. Ich podobieństwo do patyków jest tak niesamowite, że patyczaki niezwykle ciężko dostrzec.
Są aktywne w nocy, dzień spędzają nieruchomo na drzewach i krzewach podobnej barwy. Z nadejściem nocy skóra owadów ciemnieje, dopasowując się do otoczenia. Niektóre gatunki strącone na ziemię nie uciekają, lecz zapadają w stan odrętwienia. Niczym nie różnią się wtedy od złamanych gałęzi.

Nie każdy przeciwnik da się tak łatwo zwieść. Mała małpa, tamarina czarnolica, odnajduje patyczaki po odstających odnóżach. Dokładnie sprawdza, by odróżnić pokarm od gałęzi. Jeden z gatunków patyczaków poradził sobie z inteligentną małpą. W czasie spoczynku zawsze wyciąga odnóże wzdłuż ciała. Przykład pokazuje, że zwierzęta wręcz prześcigają się w fortelach. Kiedyś uważano takie przypadki za cuda, teraz wiadomo, że jest to związane z procesem ewolucji.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 18.03.2009 20:53

+ ciekawie opisane ale tytuł kontrowersyjny bo to ani cuda ani żarty a jedynie chęć zwiększenia szansy na przetrwanie :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo ciekawy materiał

+

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.