Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Technologia Omnisense czy DEXA?

mirek
mirek
W ciągu dwóch ostatnich dziesięcioleci metoda DEXA stosowana jest powszechnie i została uznana za standard oceny ryzyka złamań. Jednakże metoda ta nie jest ani doskonała ani bezsporna.

Porównanie urządzenia ultrasonometrycznego (QUS) jakim jest Omnisense z urządzeniem dwuwiązkowej absorbcjometrii rentgenowskiej DEXA jest bardzo złożone. Oba urządzenia wykorzystują dwie różne techniki i mierzą dwa różne parametry: Omnisense - szybkość dźwięku (SOS), DEXA - mineralna gęstość kości.

Ze względu na to, iż diagnostyka osteoporozy dotyczy ryzyka złamań, a nie oceny masy kostnej istnieje tu rzeczywiście podstawa do porównań. Pomiary szybkości dźwięku aparatem Omnisense znalazły zdecydowane potwierdzenie klinicznej wartości, a w wielu przypadkach mogą być nawet rozpatrywane jako przeważające nad promieniami DEXA.

Jakie są więc ograniczenia i problemy związane z możliwościami diagnostycznymi metody DEXA:

- zdolność rozpoznawania ryzyka złamań za pomocą BMD nie jest bardzo wysoka -
prace badawcze wykazały, że wyniki pomiarów BMD pacjentów ze złamaniami i pacjentów bez złamań w dużym zakresie nakładają się.

- bledy dokładności pomiaru, szczególnie w przypadku BMD lędźwiowego odcinka kręgosłupa -
u pacjentów po 60 roku życia, napotkano fałszywie wysokie wartości BMD kręgosłupa. Może się to zdarzyć ze względu na różne inne choroby takie jak np. zwapnienie naczyń, czy zmiany zwyrodnieniowe kości i stawów. taki zafałszowanie pomiarów w konsekwencji prowadzi do błędnej diagnostyki, co skutkuje niewłaściwą decyzją dotyczącą leczenia.

- BMD nie jest przekonującym miernikiem łamliwości kości -
BMD nie uwzględnia takich cech jak rozmiar kości i jej architektura. Na BMD wplywa także masa ciała i wzrost, podczas gdy pomiar rzeczywistej gęstości nie powinien być obarczony wpływem tych czynników.

- Powtarzalność wyników (Precyzja pomiaru) -
żeby monitorować zmiany stanu kośćca w wyniku leczenia oraz zmiany związane z upływem czasu, niezbędne jest urządzenie o najmniejszym możliwym błędzie precyzji. Niestety DEXA nie jest w stanie zapewnić nam adekwatnego stopnia precyzji. Na przykład: ułożenie pacjenta podczas pomiaru szyjki kości udowej w jednym badaniu, może być pod nieco innym kątem niż w drugim badaniu co spowoduje zanalizowanie innego obszaru.

- Niezgodność pomiędzy rożnymi urządzeniami tego samego typu
- zauważono znaczący stopień zmienności pomiędzy jednym urządzeniem DEXA w stosunku do drugiego nawet tego samego typu i wykonane przez tego samego producenta.

Aparat Omnisense:
- SOS dostarcza więcej informacji niż BMD - "osteoporoza jest układowa chorobą szkieletu charakteryzująca się zmniejszona masą kości i degradacją mikro architektury tkanki kostnej. W konsekwencji choroba zwiększa kruchość kości i prawdopodobieństwo złamań, zazwyczaj biodra, kręgosłupa i
nadgarstka".
Tradycyjne metody Dexa ograniczone są do pomiaru jednej tylko cechy tj. gęstości mineralnej kości BMD lub masy kostnej. Pomiar szybkości dźwięku SOS daje znacznie szerszą perspektywę, odzwierciedla kilka różnych cech kości takich jak: gęstość, elastyczność, grubość warstwy korowej i mikro architekturę, dostarczając w ten sposób pełniejszy obraz stanu kośćca.
Dane z ostatnich publikacji naukowych dowodzą zdolności diagnostycznej aparatu Omnisense i wartości klinicznej jego ultradźwiekowych pomiarów ilościowych. Omnisense sam udowodnił, iż jest precyzyjnym narzędziem, które może być przydatne lekarzowi w diagnostyce osteoporozy i jego wiarygodną alternatywą dla wykorzystujących promieniowanie RTG aparatów Dexa.
Wykonujący badanie ultradźwiękami uzyskuje:
- dokładność w przewidywaniu złamań kości
- możliwość monitorowania i wykrywania zmian w kośćcu
- większą czułość niż aparat Dexa
- zdolność prognozowania złamań
- spełnienie kryteriów WHO
- czułość na osteoporozę wtórną
Technika QUS aparatu Sunlight Omnisense szybko staje się akceptowaną metodą pomiarową, którą można monitorować i oceniać stan kośćca zarówno u dorosłych jak i dzieci.

(na podstawie materiałów Sunlight i Pomorskiego Centrum Profilaktyki i Opieki Zdrowotnej)

od 7 lat
Wideo

Jakie są wczesne objawy boreliozy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto