Facebook Google+ Twitter

Tęcza Julity Wójcik powróci na plac Zbawiciela w rocznicę wstąpienia Polski do UE

W maju 2014 r. odnowiona tęcza ma powrócić na plac Zbawiciela w Warszawie. Prace remontowe będą odbywały się w zamkniętym pomieszczeniu - zdecydował ratusz. Rozpoczną się na początku przyszłego roku.

 / Fot. PAP/Jacek TurczykPozostałe po podpaleniu elementy tęczy zostaną zdemontowane i w zamkniętym pomieszczeniu odnowione oraz zabezpieczone przed warunkami atmosferycznymi. Zarząd Oczyszczania Miasta wysłał zapytanie ofertowe w tej sprawie. Instalacja Julity Wójcik powróci w pierwotnych kolorach tęczy. Nie będzie w tym zakresie ustępstw wobec krytyków tego elementu przestrzeni miejskiej. Na nowej siatce zamontowane zostaną sztuczne kwiaty w odpowiednich kolorach.

"Wszystkie strony: miasto stołeczne Warszawa, Instytut Adama Mickiewicza i autorka instalacji Julita Wójcik zawsze były i są zgodne, że instalacja artystyczna "Tęcza" powinna być odtworzona w oryginalnej kolorystyce, w jakiej pojawia się w naturze" - podają przedstawiciele ratusza cytowani przez serwis Gazeta.pl.

Instalacja powróci na plac Zbawiciela w 10. rocznicę wejścia Polski do Unii Europejskiej. 1 maja 2014 r. Oświadczenie w tej sprawie wydała jej autorka. "jako autorka instalacji "Tęcza" pragnę poinformować, że "Tęcza" na placu Zbawiciela nie jest i nie była wymierzona przeciwko komukolwiek. Nie wzniesiono jej w imię walki. Powstała jako wspólnie wykonane dzieło, którego symbolika była pozytywnym wezwaniem do tolerancji, poszanowania godności ludzkiej i prawa do posiadania własnych przekonań i poglądów. Jak wszyscy doskonale widzieliśmy ostatnie spalenie "Tęczy" jest ewidentnym przykładem narastania poważnego problemu - homofobii." - napisała Julita Wójcik.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Domeną każdego ustroju totalitarnego jest, że zawzięcie walczy z antypostępową reakcją aż do usranej śmierci.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tak obiecał , potopu nie będzie , ale to że ziemia w ogniu spłonie , ? wszystkie dzieła ludzkie , a więc dalej wojna aż do końca , tak też Bóg przewidział działania człowieka . !

Komentarz został ukrytyrozwiń

" ....w jakiej pojawia sie w naturze".
Polecam fragment Bibli, po potopie (to nie cytat,z pamieci) Bog rozlozyl tecze na znak pojednania i przyzekl,ze wiecej potopu nie bedzi.
Tak symbol ten zostal przywlaszczony,a termin nowego otwarcia powinien byc zwiazany ze swietem koscielnym np.Boze Cialo.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.