Facebook Google+ Twitter

"Tęcza" na podwórku marzeń

Państwowy Teatr Lalki „Tęcza” w Słupsku zainaugurował nowy sezon artystyczny premierą wznowieniową „Podwórka marzeń”. Zmieniły się obsada i zamysł reżyserski. Zmieniło się też teatralne... podwórko.

Od lewej Izabela Nadobna-Polanek (Zajączek) i Marek Huczyk (Wódz Wróbli) / Fot. PTL TęczaPubliczności premierowego spektaklu trudno było nie dostrzec tej ostatniej zmiany, bo zaszła ona właśnie na widowni. Wysłużone - pamiętające początki „Tęczy” - ławki, zastąpione zostały teatralnymi fotelikami. Wprawdzie miejsc trochę ubyło, ale komfort oglądania przedstawień wyraźnie się poprawił. - Spełniło się nasze marzenie, znalazły się pieniądze i nareszcie mamy... swoje podwórko marzeń - skomentowała tę inwestycję Małgorzata Kamińska-Sobczyk, dyrektor PTL "Tęcza".

W takiej sytuacji nie może budzić zdziwienia tytuł spektaklu wybranego na inaugurację sezonu artystycznego 2009/2010. Tym bardziej, że zarówno autorką jak i reżyserką jest właśnie Kamińska-Sobczyk. Powrót do "Podwórka marzeń", po z górą dziesięciu latach od prapremiery, okazał się pomysłem i ciekawym, i wymagającym korekt - tak tekstowych jak i reżyserskich. Wyszły one spektaklowi na korzyść.

Problematyka zapobiegania narkomanii została w nim przedstawiona znacznie subtelniej i czytelniej wpleciona w rzeczywistość baśniową. Znikło poprzednie wrażenie natarczywości i taniej dydaktyki. O ile w planie aktorskim rozgrywa się jeszcze starcie pomiędzy dilerem narkotyków a postaciami próbującymi stworzyć "podwórko marzeń", o tyle na planie lalkowym (baśniowym) zwierzęcy lokatorzy garderoby Stracha Stacha zmuszeni są przeciwstawić się Wodzowi Wróbli, który za wszelką cenę próbuje je zwabić na makowe pole.

Plan lakowy / Fot. PTL TęczaSpektakl posługuje się wprawdzie przede wszystkim językiem metaforycznym, ale tym sposobem otwiera przed odbiorcą wielopłaszczyznowy obszar interpretacyjny. I nie polega to jedynie na tym, że inaczej reagują na te same metafory dzieci, a inaczej dorośli. To byłoby oczywiste. Różnice w odbiorze można zauważyć pomiędzy dziećmi, w zależności od ich wieku. Jest więc to opowieść o sile przyjaźni i konieczności przeciwstawiania się złu; bajka o złym Wodzu Wróbli, który przyczynił się do śmierci glinianego Zajączka zwabiając go na pole maku; przypowieść o potrzebie wspólnoty i radości z twórczego działania...

Swoistym uczytelnieniem idei spektaklu są piosenki z muzyką Jerzego Stachurskiego, które łatwo wpadają w ucho i wzbogacają humorystyczną warstwę spektaklu. A koncert Ropuchy (Justyna Figacz) czy lament Myszy Ryjówki (Alicja Zimnowłodzka) to prawdziwe perełki aktorskiej wokalistyki w tej sztuce. W tym miejscu nie można pominąć roli Jolanty Otwinowskiej, która wokalnie aktorów przygotowała.

W ogóle siłą tego przedstawienia jest aktorstwo. Zespół słupskiego teatru tworzą aktorzy młodzi, wciąż doskonalący swoje umiejętności i kreujący swoje role z wiarą w sens tej pracy. Nagrodą dla nich i jednocześnie miarą ich talentu jest kontakt, jaki nawiązują z odbiorcą. Bez względu na wiek. Ta komunikatywność sceniczna doskonale przekłada się na porozumienie z aktorami o większym stażu, co dla wizerunku zespołu - a w konsekwencji kształtu spektakli - ma kapitalne znaczenie. Poza wspomnianymi wyżej aktorkami w "Podwórku marzeń" grają także Izabela Nadobna-Polanek (wyraziście oddająca zmienne nastroje Zajączka), Maciej Gierłowski (bardzo wiarygodny w "głuchej" arii Stracha Stacha) oraz przerażający demonicznym głosem i śmiechem Marek Huczyk jako Wódz Wróbli.

Całość plastyczną obrazu tworzonego w dużej mierze przez kostium i ruch aktorski, uzupełnia oszczędna i funkcjonalna, przemawiająca do wyobraźni młodego widza scenografia Jana Zielińskiego. A ręka reżyserska Kamińskiej-Sobczyk? Była widoczna szczególnie w powściąganiu energii rozpierającej zespół, ale jednocześnie dała możliwość naznaczenia każdej postaci osobowością aktorską.

A czy warto zajrzeć na "Podwórko marzeń"? Obawiam się, że bez indywidualnego zerknięcia, chociaż przez dziurkę od klucza lub uchyloną bramę, trudno będzie to rozstrzygnąć.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.