Facebook Google+ Twitter

Teczka Prezesa

Czy zwykła, sfatygowana teczka, niegdyś "dobówką" zwana, może skomplikować życie połowie całkiem sporego miasteczka?

Kto by pomyślał, że zwykła blaszana walizeczka, szlagier i marzenie partyjnych aparatczyków w latach siedemdziesiątych, którą Prezes dostał w dowód wdzięczności od Rady Zakładowej, POP i pracowników, gdy jeszcze jako dyrektor POM wybierał się na zjazd aktywu terenowego do stolicy, może narobić takiego ambarasu i zamieszania w kręgach z lekka wyleniałego high life'u naszej cichej mieściny.

Walizeczka, która niegdyś służyła do transportowania kanapek i piwa, niezbędnych do regenerowania sił nadwątlonych w ciężkiej pracy po linii i na bazie na eksponowanych stanowiskach i partyjno-państwowych synekurach byłego ustroju w naszej gminie, od dłuższego już czasu stała się niezbędnym rynsztunkiem emeryckiej grupki, zwanej pieszczotliwie, ze względu na skład osobowy, "bandą czterech".

Rozmiary neseserka jakby specjalnie zaprojektowane zostały do przenoszenia czterech butelek miejscowego specjału - "Ekstra Tur", zwanego też przez co poniektórych cinzanem, lub po prostu, bez wydziwiań i kwękolenia, tanim winem. Owe też wino przywykli bohaterowie naszej opowieści nabywać w sklepie spożywczo-przemysłowym w godzinach przedpołudniowych, a następnie sączyć, każdy ze swojej flaszki, pośród leniwie szemrzących wspominek dawnych lat chwały i przewag, na ustronnie usytuowanej ławeczce pośród krzaczków bzu na uboczu rynku.

Zaznaczyć tu należy, iż walizeczka stała się niezbędna od czasu, gdy nowy komendant posterunku policji, mając za nic zasługi starszych panów, srogo przestrzegał ich przed piciem alkoholu w miejscach publicznych, a nawet, o zgrozo, ośmielił grozić mandatami, jeśli ich z tymże alkoholem w miejscu publicznym przyłapie.

Z żalem więc i łezką w oku wspominali jego poprzednika, hołubionego przez pisowskiego starostę, zahartowanego w bojach o utrwalanie władzy ludowej, byłego milicjanta, który świadom czyhających nań haków w ipeenowskiej teczce, której ujawnienie leżało w gestii tegoż starosty, wysługiwał mu się z iście psią wiernością.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.