Facebook Google+ Twitter

Teczkę szefa MSZ ujawniono bezprawnie?

Czy są podstawy do wszczęcia śledztwa w sprawie bezprawnego odtajnienia przez ostatnie kierownictwo WSI teczki inwigilacji Radosława Sikorskiego? Na to pytanie odpowiedzi szuka Prokuratura Wojskowa.

Kilka dni temu do Wojskowej Prokuratury Okręgowej wpłynęło zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa - donosi serwis rp.pl. Podejrzani w tej sprawie to gen. Jan Żukowski, ostatni szef WSI oraz jego były podwładny - szef Biura Bezpieczeństwa Wewnętrznego płk Grzegorz Skudzawski. Chodzi o odtajnienie i ujawnienie w 2006 r. teczki Szpak, którą WSI założyło obecnemu ministrowi spraw zagranicznych Radosławowi Sikorskiemu.

Z nieoficjalnych informacji wynika, że zawiadomienie złożyli inni byli oficerowie WSI. Twierdzą oni, że szefostwo WSI nie miało prawa odtajnić teczki, bo materiały stanowiły tajemnicę państwową, więc
powinny być tajne przez 50 lat.

Inwigilacja Sikorskiego przez WSI rozpoczęła się po tym, jakprzestał być wiceministrem obrony narodowej, w październiku 1992, a zakończono ją 17 lutego 1995. Sam Sikorski, po odtajnieniu teczki, opublikował dokumenty na swojej stronie internetowej i oświadczył, że ujawnienie odbywało się z jego inicjatywy.

Źródło: www.rp.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.