Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

4336 miejsce

Tęczowa Ruda Śląska

Holi – święto wiosny, hucznie obchodzone w Indiach jakiś czas temu przywędrowało również do Polski.

Festiwal kolorów w Katowicach, w 2016 roku. Rozrzut proszków Holi. / Fot. Karolina StawarzHoli – święto wiosny, hucznie obchodzone w Indiach jakiś czas temu przywędrowało również do Polski. Co prawda w naszym kraju największe imprezy tego typu organizowane są w wakacje, a nie na wiosnę, ale to wynika zapewne z różnicy temperatur między Polską a Indiami. W naszym kraju przełom Lutego i Marca są zwykle chłodne ;)

Święto kolorów – bo tak też bywa nazywane – organizowane jest w wielu miastach Polski od 5 lat. Do Europy sprowadzili je prawdopodobnie turyści odwiedzający Indie. Pozazdrościli tamtejszym ludziom dobrej zabawy i chcieli sami poczuć ducha Holi w swoich krajach. To stąd przywędrowało też do Polski i zostało bardzo ciepło przyjęte. Każdorazowo na festiwal zjeżdżają się całe tłumy głodnych wrażeń imprezowiczów. W tym roku odbędzie się także w Rudzie Śląskiej! Co sprawia, że jest tak popularne i interesujące?

Phalgun Purnima

W pierwszej pełni księżyca w miesiącu Phalgun Purnima w Indiach świętuje się Holi – święto wybaczenia i nowego początku. Podczas niego hindusi obsypują się kolorowymi proszkami i oblewają wodą. To moment, kiedy zawieszone zostają wszelkie podziały na kasty, religie, kultury i języki. Każdy jest mile widziany. Może właśnie ta otwartość zainspirowała Europejczyków do próby odtworzenia festiwalu na własną rękę.

Kolory w rytmie

W Polsce podczas festiwalu kolorów chodzi głównie o dobrą zabawę przy muzyce i oczywiście o kolorowe proszki, które rozrzucane są co godzinę, tworząc wokół zgromadzonego tłumu kolorową chmurę. Dodatkowe atrakcje proponują zwykle sponsorzy, czasem są to rzucane w tłum ze sceny okulary przeciwsłoneczne, czasami pula darmowych, kolorowych proszków.

Ruda Śląska w kolorze

Miasto, które kojarzy się większości z wydobyciem węgla i hutą zaczyna w kilku ostatnich latach inwestować w swój rozwój kulturalny. Odbywa się coraz więcej artystycznych i rozrywkowych eventów. Przykładem mogą być obchodzone co roku dni Rudy Śląskiej, czy inwazja foodtracków. W tym roku mieszkańcy (i nie tylko!) będą mogli także wziąć udział w obchodach święta kolorów.

Holi festiwal Poland, czyli ogólnopolska wersja hinduskiego święta kolorów, będzie miało miejsce 8 Lipca na Terenach Zielonych przy ulicy Górnośląskiej. Atrakcji będzie sporo, poza koncertami muzycznymi dodatkowo będzie można zjeść kolorową watę cukrową, skosztować oryginalnych dań i przekąsek w strefie foodtracków i oczywiście bawić się kolorami z występującymi aż w 14 kolorach proszkami holi.
Wstęp jest bezpłatny a resztę informacji możecie znaleźć na stronie wydarzenia na Facebook’u. Tam też informacja o możliwości wygrania darmowego zestawu proszków holi.

To co, dacie się skusić na kolory?

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.