Facebook Google+ Twitter

Tego już się nie da ominąć - światła mijania przez cały rok

Mimo, że nie miałem takiego obowiązku, jeździłem na światłach mijania przez cały marzec i połowę kwietnia. A z racji tego, że kilkukrotnie jechałem na trasie poza miastem, mogłem porównać widoczność samochodów z światłami i bez świateł.

Podobny obowiązek istnieje już w wielu krajach w Europie, m.in. w Szwecji, w Czechach i na Słowacji. Warto w kontekście wprowadzonej dziś nowelizacji kodeksu drogowego odwiedzić stronę http://www.swiatlacalyrok.org.pl/. Znajdziemy tam informacje na temat "Koalicji na rzecz jazdy na światłach przez cały rok", która powstała w maju 2006 r. i przyjęła za swój cel "propagowanie idei jazdy na światłach przez cały rok oraz budowania poparcia społecznego tej inicjatywy".

Warto zacytować statystyki ze strony Koalicji . Według nich obowiązkowa jazda z włączonymi światłami mijania przez cały rok pozwoli "zmniejszyć liczbę wypadków z udziałem co najmniej dwóch pojazdów, do których dochodzi właśnie w dzień o 5-15 proc.; zmniejszyć liczbę wypadków z udziałem motocykli o 32 proc.; pozwala pieszym szybciej dostrzec zbliżający się pojazd, lepiej ocenić odległość oraz prędkość. Jak szacują eksperci Instytutu Transportu Samochodowego, rozszerzenie w Polsce obowiązku używania świateł powinno zmniejszyć liczbę zabitych w wypadkach z udziałem dwóch pojazdów o 20 proc. - to oznacza 303 osoby uratowane!".

W dyskusjach internetowych najczęstszym argumentem przeciwników nowego przepisu jest zwiększenie zużycia paliwa i emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Nie zgadzam się z tym. Uważam, że nowe przepisy są sensowne i mogą znacząco poprawić bezpieczeństwo jazdy. Przez ostatnie półtora miesiąca porównywałem widoczność pojazdu z włączonymi światłami i bez nich. Różnica jest zauważalna. Co ważne, pojazd oświetlony zauważa się natychmiast, nawet z dużej odległości, a przecież o naszym bezpieczeństwie na drodze często decydują setne sekundy. Teraz czekam na wprowadzenie drakońskich kar za jazdę po pijanemu, bo z polskimi kierowcami trzeba się obchodzić twardo!

Pełne zestawienie argumentów za i przeciw znajdziemy tu: http://www.swiatlacalyrok.org.pl/zaiprzeciw.html.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Też zauważyłam, że samochody z włączonymi światłami są wyraźnie lepiej widoczne. Nie wiem, ile można na nieużywaniu świateł oszczędzić, ale nie chciałabym, żeby ktoś sobie te grosze oszczędził kosztem mojego życia.
Dlatego też popieram ten pomysł.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.