Facebook Google+ Twitter

Tego nie dowiecie się z książek Grossa

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2011-03-04 09:44

Tego nie dowiecie się z książek Grossa. Na rynek trafia 8 marca kolejny dodruk książki pt. „Czterdzieści twardych” Barbary Stanisławczyk opowiadający o splątanych losach Polaków i Żydów w czasie II wojny światowej. To nie tylko ciekawa lektura, ale też wartościowy historyczny dokument i głos w toczącej się obecnie dyskusji.

Okładka / Fot. REBISTa wojna zdemaskowała człowieka. Jakiegoś Polaka, jakiegoś Żyda, jakiegoś Niemca, Rosjanina, Ukraińca, Łotysza, Litwina... To nie narody były dobre albo podłe, bohaterskie lub tchórzliwe... tylko konkretni ludzie.

Książka ta opowiada o dramatycznych ludzkich wyborach – o najwyższym poświęceniu i cichych bohaterach, którzy często wcale się za takich nie uważają. Ukazuje też specyficzne więzi, jakie rodzą się między prześladowanymi a ich wybawcami. Autorka wykracza poza czasy wojenne, ukazując dalsze zawikłane historie wybawców, którzy niekiedy sami stawali się ofiarami.

Autentyczne relacje uczestników wydarzeń, zdjęcia, przytaczana powojenna korespondencja sprawiają, że jest to lektura przejmująca, a zarazem wartościowy historyczny dokument.

Za książkę Czterdzieści twardych Kongres Polonii Australijskiej odznaczył autorkę okolicznościowym Medalem im. Jana Strzeleckiego, a Polski Oddział Stowarzyszenia Sprawiedliwych wśród Narodów Świata przyznał legitymację Honorowego Członka i Jubileuszowy Krzyż Zasługi.

Barbara Stanisławczyk, dziennikarka, pisarka, jest autorką książek: Matka Hłaski, Miłosne gry Marka Hłaski, Pajęczyna. Syndrom bezpieki, Kąkolewski bez litości, Od jutra, Dziewczyny. Pisała reportaże w „Tygodniku Solidarność”, „Po Prostu” „Twoim Stylu”. Była redaktor naczelną magazynu PANI oraz Suk.

REBIS

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.