Facebook Google+ Twitter

Tej wiosny rusza produkcja polskiego samochodu: Romet 4E

Największy polski producent jednośladów postawił na motoryzację. Stworzył ekologiczny samochód od Artus & Romet Group.

 / Fot. LogoFirma Romet z produkcji rowerów od 1948 roku oraz od 2006 roku ze skuterów i motocykli, w tym roku stawia na ekologię oraz czterokołowce. Ich projekt Romet 4E będzie mikrosamochodem elektrycznym, dostępnym w kilku wersjach. Mocniejsza ma rozpędzać się maksymalnie do 65 km/h, natomiast standardowa do 45 km/h. Atutem ma być niska cena na rynku krajowym, ok. 20 tys. zł oraz wydajność: przejechanie 100 km ma kosztować około 5 zł. Samochód ma być mniejszy od Smarta, pomieści 2 osoby, a bateria będzie miała zasięg 120 km.



Wadą albo zaletą tego projektu może okazać się to, że tym pojazdem będzie mógł poruszać się nawet 13-latek, ponieważ od 2013 roku wystarczy tylko karta motorowerowa, aby móc prowadzić takie auto.

Jeśli ten samochód odniesie sukces, to grozi nam paraliż miast przez takie "zawalidrogi" jak samochody elektryczne? Są one przyszłością ruchu miejskiego?



Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:




Komentarze (12):

Sortuj komentarze:

Kabe
  • Kabe
  • 04.07.2012 22:19

Nie ma i nie będzie. Jestem wściekły, bo naprawdę trzymałem kciuki do bólu żeby się udało. 180 km zasięgu i 65 km/h to są naprawdę doskonałe parametry, samochód jest bardzo ładny, siedzi się wygodnie, no po prostu super. Ale niestety. Nie ma producenta. Romet nie stanął na wysokości zadania. Ma zainteresowanych za durniów bądź śliniące się dzieci, które można wodzić za nos. "Na wiosnę wchodzi do produkcji" to pisano w 2011. Korespondowałem z ludźmi z kierownictwa. Do końca czerwca samochód miał być dostępny "w sieci franszyzowej" - po prostu miał być do kupienia. Wydawali się ludźmi poważnymi. Opóźnienia jakoś tam, mniej lub bardziej wiarygodnie, uzasadnili. Ale WSZELKIE terminy już minęły. I JA już im nie uwierzę. Zwróćcie uwagę na hybrydowego Yarisa za 65 tysięcy. Wiem, to jednak dwa razy więcej. Ale to jest jednak samochód pełną gębą, dziesięciokrotnie bardziej użyteczny i praktycznie tak samo tani jeśli chodzi o eksploatację (3l w mieście, pełny tryb elektryczny, dwustrefowa klimatyzacja, wielki bagażnik, itp.). Jak dla mnie, TO jest okazja stulecia. A Romet - mówię to z wielką przykrością - niech się dalej błaźni. Jak się ma jaja, i coś nie idzie, to się wychodzi do ludzi i coś mówi.

Komentarz został ukrytyrozwiń
jasio
  • jasio
  • 16.04.2012 20:45

Zawalidroga...dlaczego? Tylko idioci sie spiesza.

Komentarz został ukrytyrozwiń
graK
  • graK
  • 08.04.2012 10:28

Rower fajna rzecz, nie musisz reklamować. -;))
Zapewniam, że nie mam nic przeciwko polskiej myśli technicznej, tylko do proponowanej szybkości podchodzę sceptycznie. Dlaczego? Bo jak Michał G. napisał, wielu potraktuje pojazd jako zawalidrogę, co bezpieczeństwu sprzyjać nie będzie. Ale pożyjemy, zobaczymy.
Póki co, spokojnych świąt życzę.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Sprzedawca mioteł
  • Sprzedawca mioteł
  • 07.04.2012 15:22

@graK, dla ciebie wystarczy tani i ekologiczny pojazd -miotła .Skoro masz lepszy to nie wybrzydzaj .Ten nasz polki pojazd jest już hitem i bardzo tanim w porównaniu i innymi tego rodzaju elektrycznymi pojazdami .Ten samochód elektryczny to jest strzał w dziesiątkę .Ja preferuję samochód na dłuzsze dystanse a na 20 -50 km rower.Wszystkiego dobrego , smacznego jajka oraz więcej wiary w nasza polska myśl techniczną , życzę tobie.

Komentarz został ukrytyrozwiń
graK
  • graK
  • 07.04.2012 15:02

@ Sprzedawca, już taką kupiłam i nie tylko na sabaty radośnie latam z szybkością ponaddźwiękową, a nie jak Twój oferowany pojazd - ślimaczą.
Wszelkiej pomyślności na tle mokrego śmigusa - gra.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Sprzedawca mioteł
  • Sprzedawca mioteł
  • 06.04.2012 13:01

@graK Dzisiaj 09:18 .
Mam dla ciebie idealny pojazd za jedyne 20 złotych .Wymień swój stary zużyty sprzęt na nową , nowiuteńką miotłę .Polecisz sobie ekologicznie - zapłacisz tylko za zasmradzanie powietrza -lecąc na sabat czarownic na Łysą Górę .

Komentarz został ukrytyrozwiń
graK
  • graK
  • 06.04.2012 09:18

20 tys. zł za 45 km/h max... dziękuję, nie skorzystam.
65 km/h może być, choć w drodze do np. z Bielska do Katowic mocno by mnie wkurzało. A i cena będzie też odpowiednio wyższa, więc również dziękuję, nie skorzystam.

Właśnie rozglądam się za czymś niewielkim, może być tylko na 2 osoby, gdyż niedługo zostanę sama, jednak ta żabcia nie rozpaliła mojej chciwości.

Komentarz został ukrytyrozwiń
PKW
  • PKW
  • 05.04.2012 22:17

Nie spodziewałam się , że BARBARA Romer Kukulska zada takie infantylne pytanie."A jak ze stacjami ładowania baterii ?
Tzn. gdzie wtyczkę wetknąć? "
To ma być pojazd , który ma służyć do poruszania eis po mieście i nie tylko.Można nim pojechać za miasto albo do pracy i z powrotem .Później podłączyć w domu pod prostownik i rano znowu jeździec . .I tak w koło Macieju .

Komentarz został ukrytyrozwiń

A jak ze stacjami ładowania baterii ?
Tzn. gdzie wtyczkę wetknąć?

Komentarz został ukrytyrozwiń
snuggle
  • snuggle
  • 05.04.2012 13:29

myśle ze możemy być spokojni o paraliże wszelkie.. mało który rodzic kupi 13latkowi zabawkę za 20tys. A sam pomysł przeciez całkiem dobry.. nie dość, że nie emituje spalin to jest też oszczędny.. za 5pln to niektóre auta odpalają ;) a romet w tym roku w ogóle stawia na ekologię, bo gdzieś widziałem, ze skuter też elektryczny wprowadzaja i też w jakiejś nieprzyzwoicie niskiej cenie, bo coś koło 8tys za nowe moto