Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

2849 miejsce

Telefon komórkowy ma już 40 lat! Do czego służy nam współcześnie?

3 kwietnia 1973 roku świat usłyszał o telefonie komórkowym. Czy nadal jest on używany wyłącznie do dzwonienia? Kilka słów nie o urządzeniu, a o zjawisku popkulturowym, masowym, społecznym.

 / Fot. Dariusz OkońWspółcześnie trudno wyobrazić sobie osobę, która nie miałaby z nim kontaktu. Mały, albo trochę większy, z aparatem, z klapką, albo klasyczny - bez dodatków. Prosty lub też technologicznie złożony - telefon komórkowy. Ewolucja tego urządzenia przebiegała niezwykle dynamicznie, a z każdym dniem proces ten brnie coraz bardziej w kierunku nowych udogodnień, które mają, zgodnie z pierwotnym przeznaczeniem urządzenia, ułatwiać ludziom życie. Historia telefonu komórkowego jest ciekawa, ciekawy jest też jego wpływ na kulturę masową.

Historia w pigułce

Jest rok 1973. Od opatentowania przez Alexandra Grahama Bella w 1876 roku telefonu minęło prawie 100 lat. Martin Cooper - amerykański naukowiec - powiedział ważne słowa o swym nowym wynalazku:

Czy można sobie to wyobrazić? My uważaliśmy, że ludzie nie będą chodzić do samochodu, aby zadzwonić. Ludzie chcieli rozmawiać ze sobą i jedynym sposobem w jaki można było tego dokonać to zbudowanie telefonu komórkowego - telefonu, który byłby osobisty. Taki, który reprezentowałby jednostkę i miał zatem numer przypisany nie do miejsca, nie do biurka, nie do domu zamieszkania, ale do osoby.

Od momentu powstania pierwszego telefonu komórkowego, do jego oficjalnego pojawienia się na rynku minęło 10 lat. Nie ulega jednak wątpliwości, że urządzenie stało się jednym z ważniejszych wynalazków współczesności. Cooper zwrócił uwagę na funkcjonalność swego wynalazku, a jego Motorola DynaTAC przez kolejną dekadę zmieniała się (przy okazji dostosowując się do oczekiwań klienta) prawie 20 razy. Wielkość wyświetlacza, funkcje takie jak alarm poprzez wibracje, przyciski i, co chyba najważniejsze, sama wielkość - wszystko to ulegało przemianie, aby jeszcze bardziej ułatwiać życie.

Nie było jednak tak, że nowe urządzenie od razu trafiło do mas. Do tego wydarzenia droga jeszcze długa i usłana cierniami. Pierwsze telefony komórkowe były domeną nielicznych, bogaczy pod krawatem i ludzi sukcesu. Od tamtej pory zmieniło się wiele. Minęło prawie 40 lat, a "komórką" obecnie może pochwalić się każdy. Pochwalić?

Zmiany nie tylko w wyglądzie

Jak zostało już wspomniane, telefon komórkowy na przestrzeni lat zmieniał się, różni producenci dokładali starań, aby "włożyć" w wyprodukowane przez siebie urządzenie jak najwięcej. Kolorowe wyświetlacze, polifoniczne dzwonki, które wypierały dźwięki oparte na pojedynczych brzmieniach, aparaty fotograficzne, możliwość kręcenia krótkich filmików, nagrywanie notatek głosowych, piosenki w formacie mp3, czy też obecność dodatkowych kart pamięci. Ostatnia dekada była obfita w różnego rodzaju nowinki techniczne, ale pierwotną rolą telefonu komórkowego nie było wcale słuchanie muzyki, czy robienie zdjęć. Tą główną rolą było dzwonienie, głosowe komunikowanie się ludzi za pomocą medium, jakim stał się telefon. Niezależnie od odległości, jeśli tylko zadbało się o odpowiedni zasięg i środki na koncie, można było porozmawiać z kimś, kogo posiadaliśmy w książce adresowej. Telefon komórkowy miał łączyć, zbliżać rozdzielonych ludzi i pomóc skontaktować się w ułamku sekundy, bez oczekiwania na list, czy telegram. Rozwój technologii zmienił tę pierwotną rolę telefonu, czyniąc z niego urządzenie służące do wykonywania wielu różnych czynności (nagrywanie, słuchanie muzyki, robienie zdjęć), dzwonienie traktując jako dodatek do całej masy funkcji i różnych ról. Producenci prześcigają się w opracowywaniu coraz nowszych technologii. Obecność w telefonie Internetu wywróciła do góry nogami świat telefonii komórkowej. Jedno z największych osiągnięć ludzkości, jakim stała się sieć internetowa, zostało połączone z drugim ważnym wynalazkiem, jakim stała się "komórka". To, co jeszcze kilka lat temu było uznawane za niemożliwe, obecnie nikogo już nie dziwi.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Przeczytane na telefonie :P

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie umiem sobie wyobrazić życia BEZ, a przecież można żyć BEZ...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.