Facebook Google+ Twitter

Teleskop CHEOPS zbada za 5 lat odległe planety

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA), skupiająca 14 członkowskich państw europejskich oraz Australię, prezentuje obecnie projekt kosmicznego teleskopu, który za pięć lat podejmie dzieło słynnego teleskopu NASA o nazwie Kepler. Europejski projekt CHEOPS zajmie się szeroko pojętymi kwestiami odległych planet.

 / Fot. NASA, public domainAmerykański teleskop Kepler jest jedną z bardziej ambitnych i udanych misji kosmicznych. Wysłany ponad trzy lata temu w przestrzeń kosmiczną, poszukuje z powodzeniem planet pozasłonecznych, podobnych do Ziemi. Umieszczony został na orbicie wokółsłonecznej, 7 marca 2009 roku i poprowadzi obserwacje co najmniej do 2016 roku. Amerykański program Discovery, mający początek w 1992 roku, obejmuje 12 misji sond kosmicznych - podaje http://www.polskieradio.pl/23/266/Artykul/709352,Cheops-zastapi-Keplera. Polskie Radio.

Praca teleskopu Kepler, w ostatnich kilku latach zrewolucjonizowała naszą wiedzę na temat egzoplanet, czyli planet pozasłonecznych krążących wokół gwiazdy lub gwiazd, innych niż nasze Słońce. Dziś wiemy już, że egzoplanety nie są niczym rzadkim w kosmosie i można je spotkać niemal za przysłowiowym "rogiem", zupełnie tak, jak w przypadku odkrytej niedawno planety z gwiazdozbioru Alfa Centauri.

Nowy europejski projekt CHEOPS weźmie pod "lupę" proces powstawania planet. Ma wylecieć w kosmos w 2017 roku i badać wielkości oraz gęstość odległych egzoplanet. Europejski CHEOPS nie ma nic wspólnego ani z egipskim faraonem, ani z kształtem piramidy faraonów. To skrót nazwy angielskiej, wzięty od CHaracterising ExOPlanets Satellite, czyli "satelita do charakterystyki planet".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.