Facebook Google+ Twitter

Teleskop Einsteina za miliard euro na Śląsku?

  • Źródło: Dziennik Zachodni
  • Data dodania: 2011-04-20 08:41

W maju naukowcy planujący budowę największego na świecie obserwatorium grawitacyjnego, zwanego Teleskopem Einsteina, spotkają się w Pizie. Będą dyskutować o tym, gdzie w Europie warto zbudować urządzenie, którego koszt może wynieść miliard euro. Jedną z kilku rozważanych lokalizacji jest Śląsk.

 / Fot. Materiały promocyjneZwycięstwo w tym wyścigu byłoby dla naszego regionu wspaniałym darem losu. Po pierwsze dlatego, że powstałby tu potężny i nowoczesny ośrodek naukowy. Po drugie - bo na jego pojawieniu się zyskałaby cała śląska gospodarka.

Dotychczas sądziliśmy, że największym skarbem Śląska jest węgiel. Wkrótce może się okazać, że puste wyrobiska i chodniki są nie mniej cenne.

Naukowcy z Europejskiego Obserwatorium Grawitacyjnego (EGO) - zlokalizowanego w okolicy Pizy ośrodka, który bada kosmos - zamierzają wybudować w którejś z nieczynnych już europejskich kopalń olbrzymi podziemny detektor tzw. fal grawitacyjnych. Dzięki niemu uczeni chcą dowiedzieć się m.in., co było przed początkiem wszechświata - czyli przed tzw. Wielkim Wybuchem, do którego doszło 13,7 mld lat temu. Wśród rozważanych lokalizacji detektora wymienia się obok Francji, Węgier, Rumunii i Włoch - także zamknięte kopalnie na Śląsku.

Sławomir Cichy

Czytaj więcej: Dziennik Zachodni

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.