Facebook Google+ Twitter

Teleskop Hubble'a - nowy obszerny i barwny obraz głębokiego nieba

Teleskop Hubble'a pozwolił na prezentację obszernego obrazu ewoluującego Wszechświata. Jedno z najbarwniejszych ujęć głębokiego nieba w 24-letniej służbie teleskopu. Zastosowanie światła ultrafioletowego to odnalezienie zaginionego ogniwa.

Astronomowie prezentują nowy obraz sporządzony dzięki Kosmicznemu Teleskopowi Hubble'a (HST - Hubble Space Telescope). Ewoluujący Wszechświat został ukazany w możliwie najobszerniejszy sposób. Zdumiewający efekt zapewniło badanie Ultragłębokiego Pola Hubble’a (HUDF - Hubble Ultra Deep Field). Długotrwała obserwacja tego pozornie pustego wycinka przestrzeni kosmicznej pozwoliła na dostrzeżenie gwiazd i galaktyk będących w odległości miliardów lat świetlnych* od nas, w gwiazdozbiorze Pieca (konstelacja nieba południowego).

Pewną nowością jest złożenie tego obrazu, już nie tylko poprzez rejestrację obiektów w podczerwieni i świetle widzialnym. Zastosowanie tzw. bliskiego ultrafioletu pozwoliło na ujęcie w tej części widma najgorętszych, największych i najmłodszych gwiazd, jakie zostały uprzednio pominięte w procesie HUDF. Obraz tego niewielkiego skrawka nieba został wcześniej przestudiowany, pomiędzy 2004, a 2009 r. Teraz, po dodaniu światła ultrafioletowego, astronomowie mogą spojrzeć na galaktyki znajdujące się w odległości 5 - 10 miliardów lat świetlnych. To kluczowy okres dla astronomów, gdyż wtedy rodziła się większość gwiazd. Ultrafioletowe Pokrycie Ultragłębokiego Pola Hubble’a (Ultraviolet Coverage of the Hubble Ultra Deep Field) jest dla naukowców odnalezieniem zaginionego ogniwa pośród gwiezdnych formacji.

Przedstawiono około 10.000 galaktyk w różnych formach i stadiach rozwoju. Przykładowo, jasne, biało-tęczowe gwiazdki w dolnej prawej części obrazu są "aktywnymi galaktykami." Taki obiekt z kolosalną czarną dziurą w swoim centrum, wciąga materię, by po rozgrzaniu do niewyobrażalnie wysokiego stopnia, tworzyć jasne rozbłyski dyfrakcyjne (tzw. kolce, spajki), które przypominają gwiazdy z filmów rysunkowych.

Bliżej lewej krawędzi obrazu widzimy galaktykę spiralną podobną do naszej Drogi Mlecznej (aczkolwiek nasza galaktyka jest dodatkowo bogatsza w pas jasnych gwiazd, zwany poprzeczką). Warto pamiętać, że każda z tych galaktyk zawiera miliardy miliardów gwiazd. 10.000 galaktyk ukazanych na tym obrazie, stanowi jedynie niewielką część naszego Wszechświata.* - rok świetlny jest jednostką odległości stosowaną w astronomii; jest równy odległości, jaką pokonuje światło w próżni w ciągu jednego roku kalendarzowego; ok. 9,5 biliona kilometrów.


źródła: independent

zdjęcia i video za zgodą HubbleSite

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.