Facebook Google+ Twitter

Teleskop Hubble'a prezentuje spiralny most młodych gwiazd

Najnowszym z zaskakujących odkryć astronomów jest niezwykła struktura rozciągająca się wzdłuż 100 tysięcy lat świetlnych kosmicznej przestrzeni. Obiekt przypomina swoim kształtem sznur pereł, skręcających się na podobieństwo korkociągu.

Wszechświat wciąż prezentuje kolejne niespodzianki. Pomocny w tym jest Kosmiczny Teleskop Hubble'a (HST - Hubble Space Telescope), który stał się już rutynowo używanym narzędziem. Służy astronomom do badania wszelakich skomplikowanych szczegółów w gromadach galaktyk.

Najnowszym z zaskakujących odkryć astronomów jest niezwykła struktura rozciągająca się wzdłuż 100 tysięcy lat świetlnych kosmicznej przestrzeni. Obiekt konstelacji Korony Północnej przypomina swoim kształtem sznur pereł skręcających się na podobieństwo korkociągu. Anglojęzyczni naukowcy z Slinky (pol. zabawka-sprężyna). By Roger McLassus (Picture taken and uploaded by Roger McLassus.) [GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html) or CC-BY-SA-3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/)], via Wikimedia Commons / Fot. Roger McLassusHubbleSite porównują nowość do "slinky". Jest to nazwa zabawki, którą w Polsce określa się jako "sprężynę"; patrz na ilustracji po prawej. Struktura w formie "slinky" tworzy most, pomiędzy dwiema gigantycznymi galaktykami eliptycznymi, które pozostają ze sobą w kolizji. "Perły" na "slinky" są supergromadami jaśniejącymi niebiesko-białymi, nowo narodzonymi gwiazdami. Całość przypomina przeciąganie liny, które zachodzi za sprawą sił pływowych, czyli różnic w działaniu sił grawitacyjnych obecnych w powstałym zderzeniu. Astronomowie nie bardzo wiedzą, jak wyjaśnić pochodzenie i dalszy los obiektu, ale odpowiedź musi być niezwykła, jak mówią sami naukowcy.

Badanie struktury kosmicznej "slinky" może przynieść nowe spojrzenie na formowanie się gwiezdnych supergromad, wzrost galaktyk napędzany wzajemnym połączeniem i dynamikę gazów w rzadko widzianym procesie fuzji dwóch gigantycznych galaktyk eliptycznych.

Obiekt porównany do sznura pereł skręcający się na podobieństwo korkociągu wokół dwóch galaktyk, które pozostają ze sobą w kolizji - gromada galaktyk SDSS J1531+3414. Credit: NASA, ESA, and G. Tremblay (European Southern Observatory). / Fot. Credit: NASA, ESA, and G. Tremblay (European Southern Observatory)"Byliśmy zaskoczeni, odnajdując taką wspaniałą morfologię, która musi być bardzo krótkiego życia" (być może ok. 10 milionów lat, co stanowi ułamek czasu potrzebnego do scalenia galaktyk), powiedział Grant Tremblay z Europejskiego Obserwatorium Południowego w Garching, Niemcy. "Od dawna wiemy, że zjawisko "nanizanych paciorków" jest widoczne w ramionach galaktyk spiralnych i na mostach pływowych, pomiędzy galaktykami wchodzącymi ze sobą w interakcję" - powiedział Tremblay. "Jakkolwiek to szczególne zorganizowanie supergromady nigdy nie było widziane w złączeniu olbrzymich galaktyk eliptycznych" - i jak dalej wyjaśnia w obrazowy sposób - "Mamy dwa potwory zmagające się w przeciąganiu liny z naszyjnikiem."

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.