Facebook Google+ Twitter

Teleskop Hubble'a wykazał, że jesteśmy obserwowani z Kosmosu

Astronomie nieustannie przeszukują kosmos w poszukiwaniu śladów życia. Teleskop Hubble’a uchwycił właśnie w dalekiej przestrzeni obiekt, który nas obserwuje. Spokojnie, to nie jest wytwór pozaziemskiej cywilizacji, lecz jedynie fotografia gwiazdy U Camelopardis, której obraz do złudzenia przypomina olbrzymie ludzkie oko.

 / Fot. NASA/ESAGwiazda U Camelopardis znajduje się w gwiazdozbiorze Żyrafy w odległości 1500 lat świetlnych od Ziemi. Jest to czerwony olbrzym, gwiazda węglowa, której atmosfera zawiera więcej węgla niż tlenu. Bardzo niska siła grawitacji powoduje, że wiatr kosmiczny może zabrać nawet połowę jej masy, informuje ESA.

Zdjęcie potwierdza, że żywot U Camelopardis dobiega końca. Wskazuje na to kolorowa otoczka gazu wokół wypalającego się jądra, które co kilka tysięcy lat wyrzuca część tworzącego ją helu. Gaz tworzy wokół jądra charakterystyczny sferyczny obłok. Co ciekawe i rzadkie obłok ten przybiera niemal idealnie kulistą formę. I to właśnie powoduje, że do złudzenia przypomina ludzkie oko.
U Camelopardis w rzeczywistości jest znacznie mniejsza. Na zdjęciu galaktyki zajęłaby co najwyżej 1 piksel obrazu. Ponieważ jednak jej jasność przerasta możliwości instrumentów zainstalowanych na teleskopie Hubble’a (Advanced Kamera for Surveys) to wydaje się być dużo większa.

Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

@Tadeusz Paluch Dzisiaj 14:35
Panie Tadeuszu, bardzo trafna uwaga, ale tak jest w istocie! Po co komu Wielki Kosmos, gdy już zejdzie z tego świata? To tylko my, tutaj zostający, możemy go tak lub inaczej wspominać, ale jemu już jest zupełnie wszystko jedno... To jest właśnie ten najbardziej dramatyczny moment dla człowieka żyjącego na Ziemi. Tu wielu ludziom potrzebny jest Bóg. Gdyby on nawet nie istniał, to trzeba byłoby Go stworzyć, choćby tylko z tego powodu... Ciekawe, że eksploracja Kosmosu stróżom jedynej tylko prawdy nie pomieszała szyków. Początkowo bali się jak ognia nauki, ale potem, gdy zorientowali się co mądrzejsi, że nie warto iść pod prąd - teraz akceptują wszystko ze stwierdzeniem ostatecznym, że na końcu i tak stoi za tym wszystkim Bóg.

Ostatnio znajduję dużo informacji w internecie, które starają się dopasować w taki czy inny sposób wiedzę naukową na poparcie tezy zasadniczej: czy to wszystko co mówi religia jest prawdą?
Jest to jałowa dysputa, bo prowadzi zawsze do takiego momentu, gdzie musisz sam zdecydować czy uwierzyć bądź nie?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Widoczne na niebie ciała niebieskie też niech mają się na baczności. Obserwuję je. Zresztą Wy... chyba też :-) Gdyby przyjąć (choćby na wiarę) słuszność zasady antropicznej, to tego całego Kosmosu nie byłoby, gdyby nie było obserwatora. Czyli że Kosmos zależny jest od gapiącego się :-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Był tutaj na W24 taki komentator, nawet zalogowany, co to Bartoszewskiego widział w każdym artykule... Psychiatria opisuje różne dziwne przypadki.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Jasiu
  • Jasiu
  • 12.07.2012 19:46

myNaród Dzisiaj 18:52 - boś głupi i oPISujący swoje kompleksy i życiowe porażki w sposób czytelny i jasny. Wg ciebie obnażający innych przywary. Obserwuj i poPISuj ku swemu zadowoleniu a m.in moim wrażeniu o twojej... Domyślasz się?-brawo.

Komentarz został ukrytyrozwiń
myNaród
  • myNaród
  • 12.07.2012 18:52

a ja od pewnego czasu obserwuje Kowalczyk.
i dalej będę obserwował i niecne czyny spisywał

Komentarz został ukrytyrozwiń

A to ci wiadomość. Sensacja , czy sensacyjna?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.