Facebook Google+ Twitter

Teleskop Hubble'a zrobił niezwykłą fotografię. Co widzisz na zdjęciu? Morświna, pingwina, delfina?

Niezwykła fotografia została wykonana dzięki Kosmicznemu Teleskopowi Hubble'a. Wyobraźnia nasuwa fantastyczne skojarzenia, tak też astronomowie często nazywają uwiecznioną parę galaktyk żartobliwym mianem "pingwina z jajem".

Galaktyki w kolizji. NGC2936 i NGC 2937 (poniżej) w konstelacji Hydry. By Image credit: NASA, ESA and the Hubble Heritage Team (STScI/AURA) [CC BY 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by/3.0)], via Wikimedia Commons / Fot. NASA, ESA and the Hubble Heritage Team (STScI/AURA)Astronomowie znajdują dla galaktycznej pary Arp 142 nazwy sympatycznych stworzeń. Przemawiają za tym obserwowane kształty obiektów, które przypominają smukłość linii delfina, a może morświna. Błękitno-czerwona galaktyka w połączeniu z rozświetlonym owalem budzi też skojarzenia z ptakiem lub pingwinem strzegącym swojego jaja.

Forma podobna do pingwina składa się z jednej galaktyki, która swego czasu uległa zniekształceniu. Galaktyka o nazwie NGC 2936, była zwykłą galaktyką spiralną podobną do Drogi Mlecznej. Jej ramiona zostały rozszarpane i utworzyły mieszaninę błękitnych rozbłysków, świecącego gazu i łukowatych wątków czerwieniejącej materii. W miejscu, które stanowiło kiedyś jasne zgrubienie centralne galaktyki, obecnie uformowało się "oko" pingwina.

Znaczna deformacja NGC 2936 wynika z interakcji z sąsiednią eliptyczną galaktyką NGC 2937. Podobna do kruchego jajka, w rzeczywistości będąca masywnym obiektem, o potężnym wpływie grawitacyjnym. Para została skatalogowana w Atlasie Osobliwych Galaktyk jako Arp 142. Duet w swojej kolizji pogrąża się w procesie wzajemnego oddziaływania, który będzie powoli zmieniał ich obecny wygląd. Dalszemu zakłóceniu ulegną tworzące się obłoki gazu, pyłu i gwiazdy. Za około miliard lat te dwa obiekty mogą wspólnie uformować jedną galaktykę.

Na prezentowany obraz złożyło się światło widzialne i podczerwone z Wide Field Planetary Camera 3 w jaką wyposażono Kosmiczny Teleskop Hubble'a. Pierwsza publikacja zdjęcia miała miejsce w czerwcu 2013 roku.źródło: esa.int

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.