Facebook Google+ Twitter

Telewizja publiczna pełna ignorantów historycznych

W dniu wczorajszym telewizja, finansowana z naszych pieniędzy, wyemitowała film sławiący wątpliwe przymioty carycy Katarzyny II - krwawej i bezwzględnej władczyni, która walnie przyczyniła się do utraty niepodległości Polski.

Przecierałem oczy, patrząc wczorajszego wieczora w ekran telewizyjny. Telewizja publiczna wyemitowała film dokumentalny, obrazujący życie i działalność carycy Katarzyny II.

Dokument ten powstał we współpracy telewizji: brytyjskiej, francuskiej i niemieckiej. Twórcy tego obrazu oraz poważni pracownicy naukowi przed kamerami wysławiali przymioty, jakimi była obdarzona imperatorowa Rosji Carskiej. Piękna, dobrotliwa, mądra, szlachetna, reformatorka, znawczyni sztuki, filozofii, oczytana mateczka całego rosyjskiego narodu, prawie święta.

Kim była w rzeczywistości Sophie Frederike Auguste zu Anhalt – Zerbst czyli Katarzyna II, cesarzowa Rosji ?
Była krwawą Niemką urodzoną w Szczecinie, która poślubiła zdziecinniałego cara Piotra III. Dążąc do władzy, dokonała zwykłego puczu przy pomocy gwardzistów swojego kochanka Orłowa, usuwając z tronu męża.
Potem kazała hrabiemu Orłowowi zlikwidować męża, a
sama zasiadła na carskim tronie. Krwawo tłumiła powstania chłopskie i kozackie, pozwalała na handel ludźmi, wydawała wyroki śmierci na faworyty, które śmiały zbliżyć się do jej kochanków, ponieważ oprócz Orłowa, dzieliła łoże również z sekretarzami dworu, gwardzistami i zagranicznymi dyplomatami. Wszystkich obdarzała wysokimi stanowiskami.
Jednym z wybranków był Stanisław August Poniatowski, późniejszy król polski, wyniesiony na tron przy czynnym udziale Katarzyny II i jej armii.
W końcu, gdy znudzili jej się atrakcyjni młodzieńcy, potajemnie poślubiła swego ostatniego kochanka - księcia Patiomkina.

W latach 1772 - 1795 walnie przyczyniła się do utraty suwerenności państwa polskiego, dokonując wraz z władcami Prus i Austrii rozbiorów naszego kraju i włączając do Rosji aż 82% terytorium Rzeczpospolitej w granicach z 1772 roku.

Emisja tego filmu w państwowej telewizji publicznej napawa mnie zarówno zdziwieniem jak i zażenowaniem. Świadczyć może o ignorancji osób odpowiedzialnych za program TVP lub kompletnym analfabetyzmie historycznym i politycznym -jakby nie było- urzędników państwowych.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Nie widziałam filmu, wiec nie mogę sie wypowiedzieć bezpośrednio o nim. ale czy nie uważasz, że warto poznawać różne punkty widzenia na postaci historyczne? Kto dla jednych jest bohaterem dla innych jest zbrodniarzem... Może to my Polacy (czemu z powodów historycznych trudno się dziwić) jesteśmy zbyt jednostronni w ocenie Katarzyny II? Myślę, że poznanie innej perspektywy jest zawsze cenne, więc Twoja krytyka telewizji publicznej - nieuzasadniona.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 30.06.2007 01:33

Mistrz Zaranek ma w tej materii pierwszenstwo, a więc tytułem zagajenia wspomnę dialog rodem z korytarzowych elyt kierujacych filmy do produkcji
- chcialabym zrobić film o plemieniu Prusów
- my o Niemcach robić filmów nie będziemy za państwowe pieniądze. Oni sami niech to sfinansują, wtedy wrócimy do rozmowy

Zupełnie rozpaczliwy jest komputerowy system \ropat, gdzie naiwni autorzy składają propozycje. Sprytni redaktorzy odrzucają je i poprawiając stylistykę robią sami program na zgłoszony przez petenta temat. Już mi się nie chce mówić o opiniowaniu ustnym i pisemnym pod dyktando zwierzchnika w imieniu \tvp \sa a w istocie prywata, prywata i obłuda. \w rezultacie kicha i amatorszczyzna w każdym calu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.