Facebook Google+ Twitter

Telewizja wchodzi w standard 3DTV

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2010-08-27 14:39

Kolejny operator telekomunikacyjny potwierdził gotowość nadawania transmisji telewizyjnych w technologii 3D. To już tylko kwestia czasu, kiedy standard 3DTV na stałe zagości w naszych domach.

Transmisje w 3D, dotąd spotykane przede wszystkim na ekranach kinowych, to nowy wymiar telewizyjnej rozrywki. Zastosowana technologia dająca wrażenie bycia w centrum wydarzeń dokonujących się na ekranie to emocje dla całej rodziny, zarówno fanów programów sportowych, przyrodniczych czy miłośników kina akcji. Już teraz wiadomo, że dostępność sygnału 3D w domach będzie ofertowym hitem determinującym wybór operatora telekomunikacyjnego.

Kanały, których programy emitowane są w trójwymiarze opierają się na czterech technologiach, z czego trzy wymagają wyposażenia w specjalne okulary. Jak mówią technicy czwarty model ma małe szanse na przyjęcie, ponieważ wymaga od widza utrzymywania nieruchomej, zatem dość niewygodnej pozycji w czasie seansu. Pozostałe technologie różnią się wykorzystanym sprzętem - najgorszą jakość dostarczą okulary dwukolorowe - z zieloną i czerwoną szybką. Z kolei na doskonałą wizję możemy liczyć wykorzystując okulary polaryzacyjne oraz migawkowe, które synchronizują się z emitowanym obrazem.

Jak potwierdził w czwartek 26 sierpnia Jacek Augustyniak z wielkopolskiego Inotela: - Zarówno sieć światłowodowa, jak i oferowany przez nas sprzęt dekodujący są w pełni przystosowane i gotowe do rozpoczęcia nadawania transmisji w technologii 3D.

Do tej pory telewizyjne transmisje 3D oglądnąć mogli mieszkańcy zaledwie kilku krajów europejskich, w tym m.in. Wielkiej Brytanii i Niemczech. W polskiej telewizji pierwsza emisja w tej technologii odbyła się w maju 2010 r.


Zuzanna Szymańska
mat. opublikowany satkurier.pl

Wybrane dla Ciebie:


Tagi: telewizja 3D 3dtv


Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Nikodem Miranowicz
  • Nikodem Miranowicz
  • 03.09.2010 12:40

Technologie stereoskopowe wymagające transmisji dwóch obrazów składowych (technologie z okularami migawkowymi lub polaryzacyjnymi) wiążą się z dużo większą gęstością danych. Konieczne jest też oczywiście dekodowanie obrazu w odbiorniku klienta. Tylko technologia anaglifowa (okulary barwne) nie wymaga dodatkowych technologii (mała gęstość danych jest następstwem kodowania barwnego i w konsekwencji redukcji liczby barw. (czwarta technologia - tutaj jak pierwsza- to autostereoskopia). http://150.254.80.81/index.php/spatial-visualization/stereoscopy-and-other-3d-techniques/22-filmy3d

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.