Facebook Google+ Twitter

Telewizyjna paranoja Wielkiego Brata

Czy ktoś z państwa miał kiedyś wrażenie, jakby był częścią programu typu reality show? Albo uczucie ciągłego śledzenia przez kamery? Jeśli tak, to warto się zastanowić, czy czasem nie cierpimy na syndrom Trumana.

http://www.flickr.com/photos/dullneon/248891231/ / Fot. http://farm1.static.flickr.com/97/248891231_619e90a596_o.jpg5 czerwca 1998 r. swoją światową premierę miał film "Truman Show" w reżyserii Petera Weira z Jimem Carreyem w roli głównej. Na czym opierała się fabuła tego filmu? 30-letni agent ubezpieczeniowy, Truman, ma kochającą żonę i rodzinę. Wiedzie spokojne życie w "sennym" miasteczku, jak miliony innych Amerykanów. Od pewnego czasu jednak bohater ma nieustanne wrażenie, jak by ktoś go śledził. Niestety, nie mylił się. Od 30 lat lat całe jego życie jest obserwowane przez tysiące kamer, a miejsce gdzie żyje to wielkie studio telewizyjne.

Film w bardzo wielu kręgach stał się kultowym, a na pewno wiele osób po jego obejrzeniu przez chwilę zastanowiło się czy czasem nie podziela losu Trumana. Niektórzy jednak zostali z tym przeświadczeniem do dziś. Naukowo, przekonanie o mimowolnym udziale w programie telewizyjnym i byciu obserwowanym przez kamery, zostało nazwane Syndromem Trumana. Po raz pierwszy ten termin został użyty na konferencji medycznej, 10 lat po premierze filmu. Dr Joel Gold, psychiatra z Bellevue Hospital w Nowym Jorku wraz ze swoim bratem przedstawili wyniki badań osób zmagających się z tą przypadłością psychiczną. Wówczas przedstawił 5 leczonych przez siebie przypadków. Nieoficjalnie mówi się, że panowie spotkali się aż z 50 zachorowaniami na Syndrom Trumana.

Jakie są objawy tej choroby? Przekonanie o ciągłym uczestniczeniu, mimo woli, w programie typu reality show oraz obserwowaniu przez wszechobecne kamery. Efektem zaburzenia jest nadmierna podejrzliwość, brak zaufania wobec otoczenia, stan apatii, bądź nadmiernego pobudzenia. Jednak popadnięcie w Syndrom Trumana przez osobę zdrową psychicznie praktycznie się nie zdarza, raczej ci o wrodzonych predyspozycjach do zaburzeń psychicznych są o wiele bardziej narażeni.

Syndrom Trumana jest bardzo ciekawym przypadkiem medycznym, ponieważ ta przypadłość narodziła się w Hollywood i zdobyła popularność dzięki popkulturze. Pokazuje jak duży wpływ na nasze życie ma telewizja oraz film. Wzrost popularności programów typu reality show czy informacje o coraz powszechniejszym monitoringu na pewno u wielu z nas mogą wywołać pytania czy niepokój o naszą prywatność. Mass media każdego dnia namawiają nas do wzięcia udziału w wyścigu szczurów po sławę, karierę, pieniądze. Ci, którzy zostaną z tyłu tego wyścigu mogą popaść w Syndrom Trumana.


Źródło:
Wikipedia
Rzeczpospolita

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Ciekawy syndrom. Zresztą przeróżnych dziwnych syndromów jest dużo. Np. syndrom Caprgasa, gdzie choremu wydaje się, że jego bliscy są podstawionymi sobowtórami, a w skrajnych przypadkach patrząc w lustro ktoś taki nie wierzy we własną autentyczność... Jest też taki syndrom, który objawia się tym, że osoba oglądając np. tv twierdzi, że występujący w niej ludzie są jej bliskimi znajomymi.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jak zwykle ciekawy i bardzo dobry tekst ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.