Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

16487 miejsce

Tematyczny serwis społecznościowy?

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2010-07-29 16:24

Moda na Web 2.0 pojawiła się spontanicznie. Z dużym sukcesem, od kilku lat, podbija Internet. Serwisy oparte na tej idei są współtworzone przez samych użytkowników, którzy współoodpowiadają za treść oraz rozpowszechniają ją między sobą.

Czy przyszłością serwisów społecznościowych będą serwisy tematyczne? / Fot. fot. Katarzyna BlakCzym jest serwis społecznościowy?

Serwis społecznościowy, czyli inaczej portal społecznościowy to interaktywna strona WWW, która jest współtworzon przez sieci społeczne osób, mających wspólne zainteresowania lub poglądy. Użytkownicy poprzez komunikatory do rozmów, czaty, fora i listy dyskusyjne dzielą się informacjami, zainteresowaniami czy punktem widzenia na różne rzeczy, współtworząc przy okazji portal i nadając mu kierunek.

Rodzaje serwisów społecznościowych

Obecnie różnorodność portali społecznościowych powoduje, iż ciężko podzielić je na jakiekolwiek grupy. Niemniej jednak, najbardziej znane i popularne są serwisy skierowane do konkretnych grup społecznych np. do byłych uczniów, jak na przykład Nasza-klasa.pl, czy do ogółu internautów, jak Facebook.com. Innym rodzajem są portale społecznościowe nastawione na treści dostarczane przez użytkowników np. YouTube czy fotka.pl. Wśród rodzajów wymienia się także specjalistyczne, jak Energetycy.net, o profilu biznesowym, jak GoldenLine.pl oraz portale branżowe np. skupiające lekarzy konsylium24.pl i tematyczne wpolske.com, dla wszystkich zainteresowanych turystyką.

Człowiekiem Roku tygodnika Time - „Ty”

Amerykański tygodnik „Time” w grudniu 2006 roku ogłosił, iż Człowiekiem Roku 2006 jesteś „Ty”. „Ty kontrolujesz erę informacji”, tym samym zwrócił się on do użytkowników Internetu, honorując w ten sposób rozwój internetowych treści i społeczności, tworzonych w sieci. Wspólna praca użytkowników Internetu została doceniona w skali światowej. Wyróżniona została największa internetowa encyklopedia - Wikipedia, a także serwis społeczności internetowej MySpace i serwis YouTube. Dzięki temu wydarzeniu zaczęto postrzegać społeczność użytkowników jako potencjał rozwojowy.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

<<Coraz więcej osób pisze, znacznie mniej czyta. Wiele tekstów po prostu skanuje się wzrokiem. Czy to sprawa pośpiechu, a może niektóre treści można tylko &#8222;oglądać&#8221;?<< Pisze Alicja Karłowska http://radio.rzeszow.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=8074%3Askanowanie-i-czytanie&catid=286%3Aczas-midzy-ludzki&Itemid=186

Tematyczne serwisy przypominają mi specjalizację. Dziś trzeba być specjalistą dobrym( co najmniej ) aby się wybić. Fachowość w jakiejś dziedzinie ma na pewno lepszą przyszłość niż powierzchowność.
Tylko czy zdołamy to wszystko połknąć ? tzn. zeskanować wzrokiem, jak pisze Alicja.

->@ Kasiu, bez obciachów. Publikuj tutaj nie tylko gościnnie. Myślę , że sporo wody upłynęło i to już nie ta woda w rzece i nie tamta Kasia. Jak napisał Łukasz, masz duży potencjał!

Komentarz został ukrytyrozwiń

W ostatnim czasie pojawia się coraz więcej tematycznych serwisów społecznościowych. Jest należąca do Polskapresse link rynku pojawił się ciekawy serwis sportowy skupiający autorów-pasjonatów piszących o sporcie czyli NiceSport.pl (choć może nie jest to typowy serwis DO, wielu z nich publikuje tam swoje materiały). Jest to ciekawy kierunek rozwoju dziennikarstwa obywatelskiego, który w zasadzie był chyba do przewidzenia. Im więcej takich serwisów w sieci, tym lepiej, szczególnie jeśli chodzi o tematykę lokalną (turystyka, sport, wydarzenia) - za przykład podam szczeciński serwis Ligowiec.net.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Btw wolałabym usłyszeć opinię na temat serwisów tematycznych o charakterze społecznościowym, a nie wycieczek osobistych dotyczących w24;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jakby o to też chodzi w tekście, bo widzę że schodzimy na boczny tor...:) Serwis informacyjny czy tematyczny może być też serwisem społecznościowym, problem jedynie w tym, by użytkowników publikujących naprowadzać i kierować oraz poprawiać w sposób rzetelny i przyjazny, a nie według sympatii np. wydawców. Pozdrawiam :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

re Daniel Sen:

1. Sprawdziłem w wikipedii co to jest prompter (albo teleprompter): link i zapewniam Cię, że my jako W24 nie mamy dostępu do tego typu urządzeń ani w TVN24 ani w Polsacie News ani w TVP Info. Nie możemy więc stamtąd nic przepisywać.
2. Druga rzecz - poza ciekawymi felietonami (których oczywiście nigdy dość), przypominam że jesteśmy także serwisem informacyjnym. Duża część internautów wchodzi tu właśnie po to, aby czytać newsy. Część z nich pochodzi z innych mediów, ale co w tym złego?
3. EDIT: poprawki stylistyczne w I punkcie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

sporo tego jest do wyboru tylko skąd czas na przejrzenie kilku portali? O aktywnym uczestniczeniu w nich człowiek pracujący w ogóle może zapomnieć
raz uległem modzie i dałem się wpuścić w NK na szczęście po ostatniej aferze udało się bezboleśnie usunąć konto i więcej nie dam się wpuścić w podobne portale
niestety na W24 niektórzy zachowują się podobnie i robią wyścig, kto ma więcej znajomych a gdyby ich zapytać czy mogą powiedzieć coś więcej o którymś ze swoich "znajomych" to zapadła by głucha cisza

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.