Facebook Google+ Twitter

Ten, który zastąpił ks. Jerzego Popiełuszkę

Rozmowa z ks prof. dr hab. Antonim Lewkiem, założycielem Instytutu Dziennikarstwa i Edukacji Medialnej na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Ks. Antoni Lewek po śmierci ks. Jerzego Popiełuszki przejął jego obowiązek odprawiania mszy świętej za Ojczyznę w żoliborskim kościele Świętego Stanisława Kostki. Sumienie zdeterminowało go, aby służyć "wielkiej sprawie" księdza Jerzego Popiełuszki.

 / Fot. wikipedia.orgKsiądz Profesor po śmierci ks. Jerzego Popiełuszki, można powiedzieć, że stał się jego następcą. Wygłosił Ksiądz Profesor ponad 250 kazań na temat ks. Jerzego. Kiedy i w jakich okolicznościach Ksiądz Profesor poznał ks. Jerzego Popiełuszkę?

Od 35 lat mieszkam na warszawskim Żoliborzu w pobliżu kościoła Św. Stanisława Kostki, w którym od maja 1980 roku ks. Jerzy był duszpasterzem. Wówczas go poznałem jako skromnego, młodszego współbrata w kapłaństwie. Specjalnie się nie wyróżniał. Jednak już pod koniec sierpnia 1980 roku, gdy hutnicy warszawscy podjęli strajk okupacyjny i wysłali delegację do ks. prymasa Wyszyńskiego z prośbą o księdza, by w niedzielę odprawił w hucie Mszę świętą - właśnie ks. Jerzy Popiełuszko zgodził się na to i został tam skierowany. Od tego czasu stał się kapelanem hutników, ich duszpasterzem, szczególnie potrzebnym i pomocnym później, w okresie stanu wojennego. Ks. Jerzy był też duszpasterzem średniego personelu medycznego w archidiecezji warszawskiej.

Co było głównym tematem wygłoszonych kazań Księdza Profesora dotyczących osoby ks. Jerzego Popiełuszki?
Dzięki tak licznym i wyraźnym przejawom kultu religijnego, jakim od początku był otoczony ten Kapłan-Męczennik, rozpoczęto dość rychło starania o jego beatyfikację. Ten cel przyświecał także mojemu wielkiemu zaangażowaniu w promocję pamięci i kultu ks. Jerzego - zwłaszcza poprzez głoszenie kazań w żoliborskim sanktuarium i w licznych miastach Polski (także w Niemczech) oraz przez wydawanie publikacji o ks. Jerzym, o jego życiu i męczeństwie jako źródle przebudzenia sumień i odrodzenia moralnego Polaków. Taki też właśnie był temat kazań, jakie głosiłem w latach 1994-2004 w dużych parafiach większości miast wojewódzkich Polski.

Księże Profesorze, jakim człowiekiem i kapłanem był ks. Jerzy Popiełuszko? Co go wyróżniało wśród innych księży?
Przez pierwsze lata kapłaństwa nie wyróżniał się jakąś fenomenalną osobowością czy działalnością. Dopiero sytuacja społeczno-polityczna lat 80. sprawiła, że stał się znanym kaznodzieją i obrońcą chrześcijańskich ideałów Solidarności jako wielkiego ruchu społecznego, inspirowanego i wspieranego także przez Kościół. Na msze św. za Ojczyznę odprawiane przez ks. Jerzego przybywały tysiące ludzi. Władze komunistyczne uznawały kazania ks. Jerzego za antypaństwowe. W mediach państwowych była więc prowadzona szeroka i ostra propaganda przeciwko jego działalności. Ks. Jerzy narażał się władzom, zdawał sobie coraz wyraźniej sprawę, że grozi mu nawet śmierć ze strony SB.

O tym zagrożeniu był wprost informowany ks. Prymas, który wielokrotnie wzywał ks. Jerzego do siebie i mówił o niebezpieczeństwie, proponował wyjazd na studia do Rzymu lub do pracy duszpasterskiej wśród Polonii np. w Ameryce. Ale ks. Jerzy odpowiadał, że jeśli otrzyma od ks. Prymas taki nakaz, to go wykona, jednak sam nie chce i w sumieniu nie może opuścić tych tysięcy ludzi, którym służy i pomaga, którzy przychodzą na Msze za Ojczyznę. A przychodziły ogromne rzesze ludzi z całej Warszawy. Modlili się. Śpiewali: "Ojczyznę wolną racz nam wrócić Panie". Aktorzy wygłaszali wiersze patriotyczne. Ksiądz Jerzy bardzo ryzykował, narażał się. Ale otrzymał on od Pana Boga, zawsze to powtarzam - charyzmat, czyli szczególną łaskę i wewnętrzną siłę, by w obronie człowieka i chrześcijańskich wartości pójść nawet na śmierć męczeńską. On miał świadomość, że mogą go zabić, a mimo to trwał i mówił wprost, że jest gotów na wszystko...

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

ks. Lewek to rzeczywiście dobry rozmówca. Dużo można się od niego dowiedzieć. Gratuluję Magdo:) i czekaj na książkę od ks. Lewka nt księdza Jerzego. Każde pokolenie IEMIDU ją dostaje. A księdzu Lewkowi życzę szybkiego powrotu do zdrowia

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dobrze przeprowadzony wywiad, przybliży młodym pokoleniom to tragiczne wydarzenie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Interesujacy wywiad a szczególnie w tym jakze pięknym i wspaniałym dla Polaków Dniu :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.