Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ten system zastąpi ci Windows! Ubuntu 12.04 zostało wydane!

Łukasz Szeremeta
Łukasz Szeremeta
Czy warto płacić, jeżeli coś jest za darmo? Finalna wersja Ubuntu 12.04 LTS Precise Pangolin została upubliczniona!

Ubuntu będące jedną z najbardziej popularnych dystrybucji bazujących na jądrze Linuksa doczekało się kolejnego wydania. Ubuntu 12.04 Precise Pangolin debiutuje z wieloma nowościami. Jest to wydanie LTS, o wsparciu aż na 5 lat, stąd nowości nie może są tak spektakularnie. Skupiono się głównie na pracy u podstaw. Przyjrzyjmy się zatem nowemu wydaniu!

Nowy kernel

Ubuntu debiutuje z nowym kernelem (jądrem systemu) w wersji 3.2.0-23.36 bazującej na 3.2.14. Nowszy kernel oznacza także obsługę nowych urządzeń czy poprawę wielu dostrzeżonych błędów. To kluczowy element systemu.

Od teraz domyślnym jądrem w przypadku wersji 32-bitowej będzie te, obsługujące PAE, które pozwala na użycie ponad 4GB pamięci operacyjnej. Wcześniej, gdy była możliwość zwiększenia domyślnej przestrzeni, było one automatycznie pobierane podczas instalacji, zastępując domyślne. Z mojego doświadczenia wiem, że PAE znacznie lepiej działa właśnie na systemach z rodziny Linuksa.

Poza tym uaktualniono AppArmor, czyli ważne narzędzie chroniące system.

Nowe domyślne aplikacje

Ubuntu oferuje dużą ilość programów zaraz po instalacji. Poniżej prezentuję najważniejsze zmiany w tym zakresie.

Domyślnym odtwarzaczem po niedługiej przerwie stał się Rhythmbox, który ponownie został zintegrowany ze Sklepem muzycznym Ubuntu One.

Domyślnie obecny w systemie, kompletny pakiet biurowy LibreOffice został zaktualizowany do 3.5.2. Klientem do obsługi zdalnych pulpitów stała się Remmina z FreeRDP. Zastąpiła ona Vinagre i rdesktop.

Aktualizacje interfejsu użytkownika

Z tym wydaniem narzędzie Wygląd zyskało zakładkę umożliwiającą dostosowanie w szybki i wygodny sposób niektórych właściwości Unity - środowiska graficznego Ubuntu. Pozwala to m.in. na zdecydowanie o wielkości ikon aplikacji na Launcherze czy zmodyfikowanie jego zachowania. Boczny pasek Unity jest teraz domyślnie zawsze widoczny. Zabrakło natomiast opcji pośredniej znanej z poprzednich wydań z interfejsem Unity. Znając życie, ktoś się tym wkrótce zajmie.

Unity jest teraz wygodniejsze i szybsze. Pomyślano również o estetyce i właściwiej stylizacji zapewniającej wygodną pracę.

Zdecydowano się na dodanie nowych quicklist, czyli szybkich skrótów do domyślnego managera plików - Nautilus'a. Quicklist'y umożliwiają szybki dostęp do najpopularniejszych funkcji programów. Duża ilość aplikacji posiada Quicklist'y.

Najnowsze Ubuntu wzbogaciło się o wygodne i szybkie wyszukiwanie filmów bezpośrednio z systemu operacyjnego na wielu serwisach jednocześnie. Unity zapisuje nasze najczęściej używane aplikacje, a przy wyszukiwaniu, pojawiają się również te, które możemy zainstalować.

HUD

Pod skrótem HUD kryje się Head-Up Display. Jest to alternatywne menu, które można wywołać wciskając lewy klawisz ALT. Jak

https://www.youtube.com/watch?v=w_WW-DHqR3c

, umożliwia ono przeszukiwanie menu otwartych oraz nie programów, a także ustawień systemowych w celu szybkiego znalezienia potrzebnej opcji. Można za jego pomocą sterować aplikacjami, jak również całym systemem. To narzędzie umożliwia także m.in. przeszukiwanie historii przeglądarki.

Odnoszę wrażenie, że można je traktować również jako pomocnika na nieznanym terenie. Z każdym wyszukaniem, narzędzie uczy się naszych poprzednich wyborów. Dzięki temu, gdy kolejny raz skorzystamy z tej funkcjonalności, wyniki powinny być bardziej dopasowane do nas.

HUD jest opcjonalny i jeżeli nie chcemy, nie musimy z niego korzystać.

Obsługa ClickPad'ów

ClickPad'y przeciwnie do TouchPad'ów składają się z jednolitej, ciągłej powierzchni, przyciski zostały z nią zintegrowane. Ubuntu 12.04 Precise Pangolin oferuje ich lepszą obsługę. Można jednym palcem przytrzymywać przycisk, a drugim przeciągać kursor. W celu uniknięcia ew. konfliktów funkcjonalność trzeba samemu aktywować w ustawieniach panelu dotykowego. Większość urządzeń jest obsługiwana od ręki.

Ubuntu One

Ubuntu One to usługa synchronizacji plików udostępniana przez Canonical Ltd - sponsora Ubuntu. Oferuje 5GB darmowej przestrzeni z możliwością dokupienia 20GB przestrzeni (lub wielokrotności) od 2,99 dolarów/miesiąc lub 29,99 dolarów/rok.

Ubuntu One oferujące gamę usług w chmurze (m.in. synchronizację plików, kontaktów, przesyłanie strumieniowe audio na urządzenia mobilne czy sklep z muzyką) wzbogacił się o nowy Panel Kontrolny zawierający instalator, kreator konfiguracji, możliwość dodawania/usuwania folderów do synchronizacji i więcej. Poza tym obsługa proxy jest teraz w pełni funkcjonalna.

Zrezygnowano z synchronizacji kontaków w nieobecnym już domyślnie Evolution (kliencie poczty i organizerem) oraz wstążki programu w Nautilus'ie. Oczywiście, jak wcześniej wspominałem, w Rhythmbox'ie (domyślnym odtwarzaczu) znalazł się sklep z muzyką Ubuntu One.

Odświeżone Centrum Oprogramowania

Ubuntu oferuje Centrum Oprogramowania, które pozwala na szybkie znajdowanie i instalowanie aplikacji. Dzięki opcjonalnej synchronizacji z chmurą, możliwe jest odtworzenie zainstalowanych programów na wielu komputerach. W Ubuntu 12.04 znacznie poprawiono szybkość działania Centrum. Proponuje one również aplikacje, które mogą się nam przydać. Ikonka programu, który aktualnie jest instalowany, wyświetlana jest na pasku Unity wraz z informacją o postępie tego procesu.

Poza tym dodano obsługę płatności poprzez PayPal. Udostępniono również katalog aplikacji on-line do łatwego dzielenia się nimi ze znajomymi. Centrum Oprogramowania Ubuntu rozszerzyło się także o obsługę wielu filmów i zrzutów dla jednej aplikacji. Dotychczas obowiązywała jedna grafika na jeden program. Dodano również możliwość instalacji wielu wersji tej samej aplikacji (dla zaawansowanych użytkowników).

Lepsza obsługa języków

Po zainstalowaniu programu z Centrum Oprogramowania Ubuntu, odpowiednie pakiety tłumaczeń i moduły sprawdzania pisowni są pobierane automatycznie. Wcześniej również nie było z tym większego problemu, ale jest to rozwiązanie bardziej kompleksowe.

Ochrona prywatności

Większość systemów operacyjnych zbiera i przechowuje informacje o naszej aktywności. Co prawda, zwykle odbywa się to w celu naszej wygody - dzięki temu możemy szybko otworzyć ostatnio używane dokumenty czy aplikacje. Jednak jeżeli ktoś uzyska dostęp do naszego konta, będzie mógł posłużyć się tymi danymi w niekoniecznie aprobowanym przez nas celu.

Z tego powodu najnowsza odsłona Ubuntu debiutuje z możliwością dostosowania do siebie polityki zbierania danych. Możemy decydować m.in. o typach plików i aplikacjach, których używanie nie będzie rejestrowane, a także w ogóle wyłączyć zapisywanie ostatniej aktywności. Podczas usuwania historii jest możliwość wybrania okresu (np. ostatnia godzina). Można również zgodzić się na wysyłanie anonimowych informacji do twórców systemu o awariach. To ustawienie nie jest wyborem domyślnym. Wymaga podwójnego potwierdzenia zgody (odblokowanie opcji oraz zaznaczenie jej "ptaszkiem").

Zmiany ekranu logowania

Twórcy pomyśleli również o tym elemencie całego systemu. Tutaj także nie zabrakło stylizacji. Wybierając swoją nazwę użytkownika, użytkownik od razu widzi swoją tapetę.

Skróty klawiaturowe

Chcesz poznać nowe skróty? Nic prostszego! Od teraz wystarczy, że wciśniesz klawisz "Super", który jest na wielu klawiaturach sygnowany logiem "okienek", a "tablica" ze skrótami pojawi się na ekranie.

Bardziej zaawansowana obsługa wielu monitorów

Obsługa wielu monitorów zależy teraz bardziej od naszych preferencji. Można m.in. zdecydować gdzie pokazywany ma być pasek Unity. Dodano również więcej innych opcji konfiguracji.

Pozostałe zmiany

Automatyczne aportowanie awarii szuka teraz duplikatów zgłaszanego problemu po to, aby zapobiec tworzeniu wielu zgłoszeń tego samego błędu.

Twórcy zadbali również o usprawnienia w zarządzaniu energią podczas pracy na baterii. Dzięki temu zmniejszyło się zużycie energii, a tym samym jej żywotność.

Dokonano również zmian w obsłudze DNS. Dzięki temu możliwy jest np. krótszy czas rozwiązywania DNS, co może oznaczać szybsze, odczuwalne wczytywnie stron internetowych.

Hibernacja została domyślnie wyłączona, choć można będzie ją uaktywnić ręcznie. Twórcy nie widzieli sensu istnienia domyślnie dwóch metod wstrzymania systemu.

To nie wszystko

Przy tym wydaniu solidnie wzięto się za pracę u podstaw. Nie sposób wymienić tutaj wszystkich nowości, gdyż jest ich naprawdę wiele. Ubuntu 12.04 LTS może być uznane przez wielu za najbardziej dopracowane i wygodne wydanie tej dystrybucji w historii (przynajmniej od czasu wprowadzenia środowiska graficznego Unity). Sporo użytkowników już podczas wydań rozwojowych (z zasady wyłącznie do testów), chwaliło system za jego stabilność.

Czy warto?

Moim zdaniem zdecydowanie tak! Osobiście jestem od dawna zwolennikiem i sympatykiem Ubuntu. To wydanie bardzo pozytywnie mnie zaskoczyło szczególnie swoim dopracowaniem i tzw. user experience. System sprawia wrażenie wygodnego w obsłudze. Wiele osób chwali się, że duża liczba problemów zniknęła z tym wydaniem. W wielu przypadkach najnowsze Ubuntu 12.04 LTS Precise Pangolin może w pełni zastąpić Windows. Oczywiście nikt nie zmusza do rezygnacji z dotychczasowego systemu - Ubuntu można zainstalować obok i korzystać naprzemiennie. Niekiedy po prostu trzeba skorzystać z Windows w celu szybszego i efektywniejszego wykonania danej czynności za pomocą komercyjnego oprogramowania.

Oczywiście to tylko moja prywatna opinia. Możesz się z nią zgadzać lub nie. Zapraszam do dyskusji!

Ubuntu można pobrać z oficjalnej strony

www.ubuntu.com/download

. Canonical przygotował również prezentację systemu. Instalacja Ubuntu jest prosta, a zainteresowani znajdą potrzebne informacje na oficjalnej witrynie oraz m.in. na projekcie WikiBooks.

Jak można było się spodziewać, po ogłoszeniu najnowszego wydania, główna witryna stawała się chwilami niedostępna. Jednakże nie jest to jedyna droga. Na innej podstronie oficjalnego serwisu Ubuntu można uzyskać odstęp do obrazów Ubuntu 12.04 LTS Precise Pangolin bez większych problemów. Zwykłych użytkowników powinno interesować wydanie Desktop. Na ww. witrynie można również znaleźć odpowiednie pliki .torrent , których wykorzystanie powinno zapewnić najbardziej komfortowe pobieranie. Wykorzystując ten sposób, to właśnie wiele jednoczesnych ściągnięć umożliwia lepsze transfery u wszystkich.

Znajdź nas na Google+

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Ten system zastąpi ci Windows! Ubuntu 12.04 zostało wydane! - Nasze Miasto

Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto