Facebook Google+ Twitter

Teneryfa - wycieczka do Parku Narodowego El Teide

Uznany za Park Narodowy Hiszpanii w 1954 roku, teren o powierzchni około 20. tys. ha, obejmuje przede wszystkim stary krater wulkanu El Teide. Park leży około 2000 m n.p.m. i przedstawia niezwykły, prawie księżycowy, krajobraz.

Widok od zachodniej strony wyspy;"śpiące" wulkany El Teide i Pico Viejo. / Fot. Isabella DegenJak potężny amfiteatr ze skał, krater ma obwód około 40 km i średnicę 14 km. Pośrodku krateru znajdują się wulkany: Pico del Teide 3718 m n.p.m. i Pico Viejo (Chachorra) 3100 m n.p.m.

Stary krater mieni się w słońcu wieloma kolorami za sprawą różnorodnych minerałów zastygłych w lawie. Występują tu niezwykle rzadkie rodzaje odmiany lawy wulkanicznej, poukładanej w wielowarstwowe kolorowe pasma od ciemnych, czarnych, poprzez ceglaste, beżowe aż do turkusowych i seledynowych barw.

Warto tu się zatrzymać obok fantazyjnych skalnych formacji Roques de Garcia. Skały te stanowią efekt erozji starych zapór wulkanicznych. Najdziwniejsza ze skał to Roque Cinchado, która podlega szybszej erozji u podstawy niż w części górnej i pewnego dnia może się obsunąć.

Połyskujące w słońcu skały obsydianowe. Obsydian jest skałą wulkaniczną i kamieniem półszlachetnym, wyrabia się z niego różne ozdoby. Zdjęcie z samochodu, ponieważ jest tu zakaz postoju (z parku nie wolno wywozić kamieni). / Fot. Isabella DegenObok, po przeciwnej stronie drogi, znajduje się hotel Parador i bar-restauracja, można tu smacznie zjeść. Z noclegami jest raczej kłopot, trzeba rezerwować z wyprzedzeniem kilku miesięcy. Można też zwiedzić małe muzeum (centro visitantes) z wystawą mówiącą o życiu pierwotnych mieszkańców guanczów. Dziennie odwiedza park około tysiąca turystów, sezon na Teneryfie trwa cały rok, niezależnie od pory roku.

Na Pico del Teide można wjechać specjalną kolejką linową Teleferico, ale tylko przy doskonałej pogodzie. Stacja kolejki znajduje się na wysokości 2356 m n.p.m., w ciągu 8 minut wjeżdża się na 3550 m n.p.m. do punktu La Rambleta. Aby dotrzeć na sam wierzchołek El Pilon, najwyższego szczytu Hiszpanii, trzeba pokonać jeszcze 200 m i mieć specjalne zezwolenie, wydawane w Santa Cruz de Tenerife. Zezwolenie to wydawane jest na określony dzień i przepada gdy z powodu złej pogody (silny wiatr, chmury) nie kursuje kolejka.

Będąc na La Rambleta można poczuć się już jak w niebie. Przy w miarę czystym powietrzu wolnym od chmur można zobaczyć z tego miejsca inne wyspy jak: Cran Canarię, La Palmę, La Gomerę i El Hiero. Niemniej bywa tam nawet latem zimno i trzeba zabrać ze sobą kurtkę lub sweter. Poziom tlenu jest tam znacznie obniżony i dla osób z chorobami układu krążenia ta wyprawa jest niewskazana.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (16):

Sortuj komentarze:

Darek Teneryfa
  • Darek Teneryfa
  • 18.09.2010 23:50

Teneryfa jest fantastyczna a ten park po prostu dech zapiera, poczytajcie o tej wyspie, polecam -http://www.teneryfa24.pl/

Komentarz został ukrytyrozwiń

Woda na Teneryfie to osobny temat, bardzo ciekawy. Woda jest pozyskiwana z natury, z głębokich galerii ciągnących się pod wulkanem. Ale w tej chwili ze wzg. na inne zajęcia, musze odłożyć ten temat na później.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo dziękuję za uspakajające wiadomości.

Komentarz został ukrytyrozwiń

No i czas napisać o wodzie na Teneryfie. W Nowogardzie poprowadzili obwodnicę przez jedne z większych i najlepszych jakościowo wód w Zachodniopomorskim.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Do pana Roberta:
Wulkany są chwilowo nieczynne, ostatnia większa erupcja tego mniejszego wulkanu Pico Viejo była przed około 200 laty. W tej części jest jeszcze lawa w kolorze czarnym, im starsza lawa tym jest jaśniejsza w kolorze. W roku 2007 były liczne trzęsienia ziemi i zapowiadano wybuch jednego z małych wulkanów, alarm trwał trzy miesiące i na tym się skończyło. Ale życie na Teneryfie to życie na wulkanie.
El Teide ostatni wybich przed 500 laty, gdy w podróży był Kszysztof Kolumb (1492), dlatego postanowił się zatrzymać obok nawyspie La Gomerze. Pozdrawiam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jak na komercyjnego przewodnika przystało dostaliśmy wspaniały opis. I bardzo ciekawe zdjęcia. I link do kolejnych.
Przerażająco wielki wulkan. Czy na pewno nieczynny :)

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 09.06.2010 21:39

Kolejne wspaniale opisane miejsce i nic tylko wyprawiać się tam:) Co prawda mam lekkiego stracha, jeżeli chodzi o zbliżanie się do wrót piekieł ( wulkany zionące lawą i ogniem - nawet te nieczynne). Więc poprzestanę na czytaniu o tych miejscach, a że ciekawie opisujesz, to czytam z przyjemnością i piąteczkę z plusem zostawiam :) 5*****

Komentarz został ukrytyrozwiń

Kunsztowny opis Parku i galeria potrafią wywrzeć wrażenie na odbiorcy, i nic tylko przyłączyć się do cytatu Pani Janiny "...wsiąść do pociągu byle jakiego... no i może..." Pozdrawiam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Na Teneryfie nie ma rzek ani jezior, ale wody powstałej ze śniegu, mgieł i deszczu (dla hoteli morskiej wody z odsalaczy) jest wystarczjąco. Teneryfa zaopatruje się sama w wodę. O tym fenomenie "wody na wyspie" też mam zamiar wkrótce napisać.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Natura potrzebuje zaledwie kilku lat, ażeby po wybuchu wulkanu i pyłów wulkanicznych świat wokół Wulkanu odżył na nowo, nawet w jeziorze, jeżeli ono tam się znajduje; wg. TV reportażu. Pozdrawiam serdecznie Ciebie Izabello & Twoją Teneryfę

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.