Facebook Google+ Twitter

Tenisista Marcin Gawron: "Czy potrzebuję psychologa?"

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2011-03-23 10:25

Reprezentant Polski, Marcin Gawron, zdobył niedawno drużynowe mistrzostwo Polski. Ma już w dorobku wszystkie krajowe trofea. Kiedy przyjdzie czas na laury międzynarodowe? Czy bez pomocy psychologa można odnosić sukcesy w sporcie?

Marcin Gawron / Fot. Nikodem Jaworski"Każdy sportowiec musi mieć jakiś cel. I za wszelką cenę do niego dążyć" - mówi Gawron. "Uważam, że trzeba próbować wszystkiego co w sporcie dozwolone, aby wejść na szczyt. Psycholog? Jak najbardziej tak! Psychologia sportu to już dziedzina nauki, która pomaga zawodnikowi w różnych sytuacjach" - dodaje mistrz i reprezentant Polski.

Od kilku lat rośnie liczba psychologów pracujących ze sportowcami. Nie zawsze przekłada się to na podnoszenie wyników. Są zawodnicy, którzy chwalą sobie tego rodzaju współpracę, są i tacy, którzy nie widzą w tym większego sensu. Jest też grupa sportowców, którzy są sami dla siebie najlepszymi psychologami.

Marcin Gawron: grałem jak o życie!

W polskim sporcie jest wiele pozytywnych przykładów współpracy "sportowiec – psycholog". Jednym z najbardziej znanych i owocnych była praca Adama Małysza z profesorem Janem Blecharzem. Małysz nie raz powtarzał, że w tym okresie nauczył się lepiej koncentrować, radzić sobie z presją oraz być bardziej pewnym siebie.

"Praca z psychologiem to sprawa bardzo indywidualna" - mówi Marcin Gawron. "Uważam, że trzeba być na to otwartym, i nie traktować psychologa jak osoby, która będzie szukać w nas problemów. Praca psychologa sportu przydaje się nie tylko w trudnych momentach kariery. Także wtedy, gdy chcemy podnieść swoją skuteczność, czy zyskać więcej pewności siebie na zawodach" - dodaje zawodnik Siemens AGD Team Polska.

Nie ma wątpliwości, że psychika odgrywa niebagatelną rolę, szczególnie gdy rywalizują ze sobą zawodnicy reprezentujący najwyższy poziom w swoich dyscyplinach. Trening mentalny, obok fizycznego, technicznego, czy taktycznego, staje się na świecie ogólnoobowiązującym standardem. A czym w ogóle jest psychologia sportowa? Od strony teoretycznej, zajmuje się ona badaniem, wyjaśnianiem i opisywaniem psychologicznych aspektów występujących w sporcie. Praktycy wykorzystują uzyskane na tej podstawie teorie, metody i technik w celu poprawy osiągnięć i ogólnego funkcjonowania osób uprawiających sport. Błędem jest myślenie, że psycholog sportowy potrzebny jest tylko po to, by wyciągnąć z dołka zawodnika, który ma problem. Wręcz przeciwnie, najczęściej specjaliści od przygotowania mentalnego pracują nad tym, by z dobrego sportowca zrobić jeszcze lepszego.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.