Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tenor Janusz Popławski "powrócił" do Ostrowca Świętokrzyskiego

Redakcja
Od lewej: Jacek Popławski i Janusz Popławski (syn i bratanek tenora Janusza Popławskiego).
Od lewej: Jacek Popławski i Janusz Popławski (syn i bratanek tenora Janusza Popławskiego). Krzysztof Krzak
Nazywany "słonecznym tenorem" Janusz Popławski pochodził z Ostrowca Świętokrzyskiego. W 45. rocznicę śmierci śpiewaka, aktora i reżysera w miejscowym Muzeum Historyczno - Archeologicznym otwarto poświęconą mu wystawę.

Eksponaty zgromadzone na wystawie, której wernisaż odbył się w pałacu Wielopolskich 4 grudnia 2016 roku, pochodzą ze zbiorów rodziny Janusza Popławskiego. Niezwykle bogaty materiał ikonograficzny przekazali Muzeum Historyczno – Archeologicznemu w Ostrowcu Świętokrzyskim przekazali: syn artysty, Jacek Popławski i jego bratanek, Janusz Popławski (obydwaj panowie przyjechali do Ostrowca Świętokrzyskiego w niedzielę, 4 grudnia 2016 roku i wraz z kustoszem muzeum, Waldemarem Broćkiem oprowadzali uczestników wernisażu po wystawie). Są wśród nich fotografie, portrety rodzinne, fotosy z przedstawień, albumy. Szczególnie ciekawy jest zbiór przedmiotów osobistych: dokumenty (wiele tu angaży, umów koncertowych), walizka z naklejkami z hoteli, w których artysta zatrzymywał się podczas tourné artystycznych, elementy garderoby, spinki, maszynka do golenia, portfel, przybory piśmienne i papierośnice. Bodaj największą część prezentowanych przedmiotów stanowią te związane z karierą artystyczną Janusza Popławskiego – są to płyty z ariami, piosenkami i pieśniami, libretta, plakaty, programy przedstawień i koncertów. Jest też skrupulatnie prowadzony przez śpiewaka terminarz koncertów własnych tenora, z którego można się dowiedzieć m.in., że w czwartek, 12 czerwca 1947 roku o godzinie 19 wystąpił on w sali koncertowej Domu Zdrojowego w Busku – Zdroju, rodzinnym mieście piszącego te słowa. Sprzedano 308 biletów, a wpływy netto wyniosły 16 730 złotych. Ze zgromadzonego materiału wynika też, że Popławski był osobą niezwykle dokładną i wszechstronnie uzdolnioną (sam przeprowadzał na przykład remonty swojego mieszkania).

Wokalna kariera urodzonego w Ostrowcu Świętokrzyskim 26 października 1898 roku Janusza Popławskiego rozpoczęła się w 1927 roku, kiedy to został zaangażowany do Teatru Wielkiego w Warszawie (wcześniej zdał egzamin do ZASP – u, po latach nauki w szkole operowej Stanisława Boguckiego oraz w Szkole Dramatycznej). Na narodowej scenie operowej do wybuchu II wojny światowej Janusz Popławski wystąpił m.in. jako Szujski w "Borysie Godunowie", Leński w "Eugeniuszu Onieginie", Nadir w "Poławiaczu pereł", Almaviva ("Cyrulik sewilski"), Kawaler de Grieux ("Manon"), Caramello ("Noc w Wenecji" we własnej reżyserii). Śpiewał też Jontka w Moniuszkowskiej „Halce” wystawianej w Stanach Zjednoczonych (jako tytułowa bohaterka towarzyszyła mu ówczesna żona, Maryla Karwowska). Pojawiał się także jako odtwórca ról śpiewaków w filmach „Profesor Wilczur” i „Płomienne serce”. Nagrywał też pod pseudonimami Jan Bolesta i Marian Olszewski płyty z muzyką popularną – wylansował takie piosenki, jak „Czy pamiętasz tę noc w Zakopanem?”, „To był twój błąd”, „Tango Morfina”, „Kwiat paproci”, „Złociste chryzantemy” i „Gdybym miał milion”.

W czasie II wojny światowej występował w oficjalnych, dopuszczonych przez okupanta, teatrzykach rewiowych, a po wojnie śpiewał na scenach warszawskich teatrów: Ludowego, Nowego i w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku. W 1953 roku Popławski, po rozwodzie z Karwowską, ożenił się z gwiazdą operetki Janiną Mikulską i związał się z Operetką Śląską w Gliwicach. W latach 1953 – 1955 był jej kierownikiem artystycznym, potem śpiewakiem i aktorem. Występował przeważnie w repertuarze operetkowym, m.in.. w takich przedstawieniach jak „Nowy Don Kichot”, „Noc w Wenecji”, „Farfurka królowej Bony”, „Rozwódka”. "Janusz Popławski - tenor z Ostrowca" (tak brzmi tytuł prezentacji w ostrowieckim muzeum) zmarł w Gliwicach 10 marca 1971 roku. Wystawa w jego rodzinnym mieście, której kuratorem jest Waldemar Ryszard Brociek czynna będzie do końca lutego 2017 roku. A można podczas jej zwiedzania posłuchać też oryginalnych nagrań Janusza Popławskiego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Tenor Janusz Popławski "powrócił" do Ostrowca Świętokrzyskiego - Nasze Miasto

Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto