Facebook Google+ Twitter

"Teodora. Aktorka, kurtyzana, cesarzowa" - recenzja

Mówi się, że kobieta ma wiele twarzy, ale stwierdzenie to jest szczególnie prawdziwe, jeśli mówimy o Teodorze.

 / Fot. Okładka książkiKiedy w 527 r. w Konstantynopolu władzę objął cesarz Justynian, zwany Wielkim, pod jego rządami znalazło się państwo, które obejmowało swoim obszarem Półwysep Bałkański, Azję Mniejszą, wyspy morza Egejskiego i pas północnych wybrzeży Egiptu. Jako władca niezwykle ambitny, doskonały strateg o błyskotliwym umyśle, Justynian za cel nadrzędny swojej polityki uznał ideę renovatio Imperium Romanorum, czyli przywrócenie Cesarstwa Rzymskiego w jego kształcie z czasów największej świetności. Tak właśnie zapamiętała go historia - jako tego, który wprowadził nowy kodeks prawa (kodeks Justyniana), tego, który poświęcił niemal dwadzieścia lat, aby opanować Italię. Jako wodza, za panowania którego można mówić o odrodzeniu Imperium. W jego blasku ginie niestety osoba, bez której nie byłoby tych sukcesów i tej chwały Justyniana - Teodora. Jego małżonka, agentka Kościoła, intrygantka, aktorka, akrobatka i... dziwka.

Historię tej wywodzącej się z nizin społecznych niewiasty, która nie wahała się sięgać po niemożliwe, pasjonująco opisuje Stella Duffy. Powieść "Teodora. Aktorka, kurtyzana, cesarzowa" opublikowana nakładem wydawnictwa Rebis, to niezwykła historia kobiety obdarzonej niebywałą charyzmą, siłą woli i seksapilem. To również podróż do tętniącego życiem Konstantynopola i choć tło historyczne jest tu zaledwie zarysowane, ustępując pola postaci Teodory, pozwala uzmysłowić sobie, w jak trudnych dla kobiet czasach przyszło przyszłej cesarzowej żyć i jak długą drogę przebyła z hipodromu, gdzie prezentowała cyrkowe sztuczki, przez niejedno łoże, aż po pałac cesarza Justyniana.

Teodora przyszła na świat prawie dwieście lat po tym, jak jej rodzinne miasto przestało nazywać się Bizancjum, stając się Konstantynopolem, Nowym Rzymem. Główną bohaterkę poznajemy jeszcze jako małą dziewczynkę, której brutalna śmierć ojca rozszarpanego pazurami niedźwiedzia, którego tresował, przerywa jej dzieciństwo. Zmuszona do katorżniczej pracy nad ciałem, tresowana przez nauczyciela Menandera - eunucha i eks-akrobatę, powoli staje się dziewczyną świadomą swoich ograniczeń, ale i swoich atutów.

"Obok niezwykłej inteligencji Teodora miała w sobie coś niemal pierwotnego, coś, co błyszczało na scenie - coś cielesnego, co należało do dawnego Rzymu, coś zupełnie niechrześcijańskiego" - pisze Duffy. Nic dziwnego, że zaledwie dwunastoletnią Teodorę zauważa przywódca kompanii miejskiej, przypieczętowując tym samym jej dalsze losy. Rozwijająca się kobiecość dziewczyny i doskonałe wyszkolenie w sztuce miłosnej, czyni z Teodory uwielbianą aktorkę komiczną gwiazdę hipodromu, adorowaną i sowicie opłacaną przez tłumy wielbicieli. Kusicielka i uwodzicielka łamiąca męskie serca, z wdziękiem unikając zobowiązań, czerpiąca z uciech cielesnych niemal tyle samo przyjemności, co mężczyźni w jej łożu - oto Teodora, której dotychczasowe zajęcie miało stanowić zaledwie wstęp do życia, o jakim marzyła. Życia, które zapewnić jej miał równie ambitny kochanek Hekebulos, awansowany na zarządcę Pentapolis. Dzięki jego pozycji, chciała zapewnić sobie pozycję i pieniądze, choć czekało ją jedynie rozczarowanie. Nie dość, że zakochała się w mężczyźnie, który nigdy nie miał zamiaru traktować jej inaczej, jak tylko nałożnicy, którą można zdradzić czy odesłać w każdej chwili, to jeszcze znalazła się daleko od Konstantynopola, bez grosza przy duszy, ścigana przez ludzi chcący odzyskać to, co zdołała skraść.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Znakomity podarek pod choinkę, wspaniała recenzja książki! Bizanzjum - II Rzym chrześcijan, kryje w sobie jeszcze wiele tajemnic, jedną z nich jest na pewno Teodora! Pozdrawiam serdecznie

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.