Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

5143 miejsce

Teologiczne pasje Sir Isaaca Newtona

Sir Izaak Newton, jeden z najwybitniejszych uczonych wszech czasów, zajmował się nie tylko fizyką, matematyką i astronomią, ale był również wpływowym teologiem. Co więcej używał on naukowego podejścia podczas studiowania świętych ksiąg oraz żydowskiego mistycyzmu.

Isaac Newton / Fot. Wiki CommonsNależał do elity naukowej i finansowej ówczesnej Anglii. Jako osoba samotna, zawiedziona pierwszą i ostatnią w swym życiu miłością, mógł poświęcić się właściwie wszystkiemu, na co miał ochotę. Znane są i do dziś komentowane, prace Newtona z zakresu astronomii, optyki czy matematyki.

Zapomina się przy tym, iż angielski geniusz znacznie bardziej od nauki, interesował się teologią. Za jego życia rozprawy teologiczne pozostawały w rękopisach, był bowiem unitarianinem (negował dogmat o Trójcy Świętej), czyli odszczepieńcem chrześcijaństwa. Wydano je wiele lat po śmierci fizyka.

Sam Newton uważał dzień bez studiowania Biblii za czas stracony. Uważał też świętą księgę za dzieło... naukowe, i czerpał z niej niejednokrotnie inspiracje do swych prac. "Żadna inna nauka nie jest tak potwierdzona, jak nauka Biblii"- napisał.

Fizyk był zdania, iż Biblia zawiera wszelkie informacje na temat Ziemi i Wszechświata, trzeba je tylko umieć odczytać. Przypomina to dwudziestowieczne próby doszukiwania się kodu biblijnego. Newton uważał, iż kod taki udało mu się odkryć, stąd np. przewidział koniec świata na bliski nam już rok 2060.

Grób Izaaka Newtona w Westminster Abbey w Anglii / Fot. Wiki CommonsPo śmierci uczonego, jego prace trafiły do zbiorów University of Cambridge. Nie znalazły się tam jednak - z obawy przed herezją - rękopisy i księgi teologiczne.

Trudno ustalić ich dzieje do roku 1936 (nie wiadomo, ile pism przetrwało), kiedy to na aukcji w słynnym londyńskim domu aukcyjnym "Sotheby’s " nabył teologiczny dorobek sir Isaaca Newtona żydowski uczony, Abraham Shalom Yeshuda. Po jego śmierci, trafił on w roku 1969 do zbiorów Biblioteki Narodowej Izraela.

Publicznie zaprezentowano teologiczne rozważania Anglika w roku 2007, a obecnie 7500 stron przeniesiono na nośniki elektroniczne i udostępniono szerokiej publiczności.

Kolekcją prof. Yeshudy opiekuje się z ramienia Biblioteki Narodowej Izraela dr Milka Levy-Rubin. Trafienia do Internetu prawdopodobnie Newton nie przewidział.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.