Facebook Google+ Twitter

"Teoria wszystkiego" od dziś na dvd

Gutek Film oddaje w nasze ręce film o przygnębiającej wizji przyszłości. Czy jest dla nas jeszcze jakaś nadzieja? O wszystkim zadecyduje Matt Damon.

 / Fot. http://www.thezerotheorem-movie.com/"Teoria wszystkiego" ukazuje nam kolorowy, acz ponury świat przyszłości. Wiecznie pochmurny, jakby na przekór pogodzie ludzie ubierają się w stroje przesadnie ekscentryczne i barwne. Zewsząd atakują nas inteligentne reklamy. W tej właśnie rzeczywistości nie umie się odnaleźć Qohen - wymagająca rola Christopha Waltza. Męczy go praca, w której zatrudnieni siedzą w klitkach niczym kury na fermie i bez emocji przetwarzają informacje, potrzebne Zarządcy.

W filmie występują w rolach epizodycznych Matt Damon i Tilda Swinton. On jest Wielkim Szefem Wszystkiego - odrobinę Bogiem, a trochę Diabłem. Ona wirtualną psychoterapeutką, która stara się pomóc głównemu bohaterowi. Czy jednak ktokolwiek poza samym sobą może przynieść mu ukojenie?

Obraz przedstawia wersję przyszłości jako uporządkowanego cyfrowego więzienia, gdzie nieustannie jesteśmy pod presją i pod kontrolą Zarządcy. Nawet jego własny syn jest tylko trybikiem w tej numerycznej machinie. Qohen nie radzi sobie psychicznie ani w pracy (choć ma świetne wyniki), ani w życiu towarzyskim. Nie odczuwa radości - tylko nicość. Spotyka jednak na swej drodze pewną kobietę, która pokaże mu, że czasem jedynym co pozwala nam przetrwać, jest nasza wyobraźnia. / Fot. http://www.thezerotheorem-movie.com/

Takie też przesłanie ma ten obraz. Każdy z nas powinien stworzyć sobie bezpieczne miejsce, gdzieś głęboko ukryte i odnaleźć w nim choć namiastkę szczęścia. Bo nie ma nic gorszego niż pustka w nas samych.

Reżyser, Terry Gilliam, jest współtwórcą grupy Monty Pythona i pokazuje nam własną, niezbyt optymistyczną wizję, sensu życia. Nie ma tu się z czego śmiać, można się za to przerazić. Czy koniec ludzkości jest bliższy i tragiczniejszy niż się nam wydaje?

 / Fot. http://www.thezerotheorem-movie.com/"Teoria wszystkiego" to dramat science-fiction i ogromna dawka przygnębiających emocji może nas przytłoczyć. W trakcie oglądania nie sposób jednak nie zachwycić się stworzonym przez twórców światem przyszłości. Dopasowanym i spójnym. Nastawcie się więc na bardzo dobrze zrealizowany film o niełatwej tematyce. Apokaliptycznej wręcz.

Od dziś można zakupić również wydanie dvd z magazynem "Gala", w cenie 29,99 zł.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.