Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

5584 miejsce

Teorie spiskowe pod lupą. 11 września 2001

Zbliżająca się dziesiąta rocznica ataków na wschodnie wybrzeże USA, jest świetną okazją, aby bliżej przyjrzeć się alternatywnym teoriom na ten temat. Co ciekawe, aż połowa Amerykanów nie wierzy w oficjalną wersję wydarzeń 9/11.

Okładka raportu kończonego prace komisji ds. wyjaśnienia ataków 9/11 (http://commons.wikimedia.org/wiki/File:911report_cover_HIGHRES.png) / Fot. Andrew_pmk, Public DomainW historii powszechnej jest wiele dat, które zmieniły świat do tego stopnia, by do dziś mieć wpływ na rzeczywistość. Bez wątpienia 11 września 2001 roku zdecydowanie do nich należy. Zgodnie z wydanym w 2004 r. raportem kończącym prace komisji ds. wyjaśnienia 9/11, tego wtorkowego poranka doszło do porwania czterech pasażerskich samolotów (Lot 11 linii American Airlines, Lot 175 linii United Airlines, Lot 77 linii American Airlines oraz Lot 93 linii United Airlines) przez 19 islamskich terrorystów związanych z Al-Kaidą. W bardzo podobny sposób przejęli kontrolę nad maszynami, wdzierając się do kabin pilotów oraz przejmując stery. Utrata kontaktu z samolotami oraz ich konsekwentne zbaczanie z wyznaczonych kursów, kompletnie sparaliżowało kontrolerów lotów na wschodnim wybrzeżu USA. Tymczasem, terroryści realizowali swój plan, kierując maszyny na wcześniej wybrane cele.

Czytaj więcej: 10. rocznica ataku na WTC. Przewodnik po polskich obchodach. Część I

O godzinie 8.46 czasu wschodnio-amerykańskiego, pierwszy z porwanych samolotów (lot 11 AA) uderza w północną wieżę Światowego Centrum Handlu (WTC) na południowym Manhattanie. Media zza oceanu przerywają regularny program, by informować o katastrofie w WTC, a w kierunku płonącego budynku zmierzają zastępy strażaków i policjantów. Spekulacje o nieszczęśliwym wypadku tracą sens o godzinie 9.03, kiedy w drugą (południową) wieżę uderza kolejna maszyna (lot 175 UA). Nikt w tym momencie nie ma wątpliwości, że Ameryka stała się celem ataku. W chwili, gdy uwaga całego świata skupiona jest na WTC, o 9.37 w zachodnie skrzydło siedziby Departamentu Obrony (Pentagon) wbija się trzeci porwany samolot (lot 77 AA). Rosnący z każdą minutą chaos, budził w Amerykanach coraz większy niepokój.

Płonące bliźniacze wieże WTC (http://commons.wikimedia.org/wiki/File:WTC_smoking_on_9-11.jpeg) / Fot. Michael Foran, CC 2.0Na minutę przed godz. 10, ku zdziwieniu wszystkich, na miejscu akcji ratunkowej zawaliła się południowa wieża WTC. W ciągu kilku chwil kłęby dymu spowiły południowy Manhattan. Natomiast o godzinie 10.03, w pobliżu sennego miasteczka Shanksville w stanie Pensylwania rozbiła się czwarta porwana maszyna (lot 93 UA). Przez kilka następnych godzin media błędnie informowały o zbliżającym się do Waszyngtonu porwanym samolocie - w rzeczywistości był to lot 93. Po godzinie, 45 minutach i 45 sekundach od uderzenia w północną wieżę WTC, budynek zawala się. Od tego momentu zaczyna się kilkudniowa akcja ratunkowa, w poszukiwaniu ocalałych z zamachu. Łącznie w wyniku ataku życie straciło 2977 osób (nie włączając 19 porywaczy).

Czytaj więcej -->

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (17):

Sortuj komentarze:

KAT
  • KAT
  • 15.09.2012 01:03

Jakie teorie spiskowe? Jeśli rząd USA chciałby wywołać wojny w Afganistanie czy Iraku, nie musiał zabijać ok. 3000 swoich obywateli i atakować symbole swojej potęgi. Ponadto udowadniać swoim obywatelom, że kilku gości z "nożykami" może zaatakować nieomylny system obrony. Można było sfingować porwanie kilku samolotów i rozbicia ich np. o drzewo. Zginęłoby o wiele mniej ludzi a efekt byłby taki sam. Nie wierzę by ONZ sprzeciwiłaby się USA gdyby w atakach terrorystycznych zginęłoby np. 100 ich obywateli. Jeśli tysiące ludzi wiedziało wcześniej o atakach, to czego do tej pory wszyscy milczą. Nikt nie nagrał żadnej rozmowy? Żołnierz który brał udział rok temu w zabiciu Bin Ladena już "dzisiaj" opublikował książkę bo nie zgadza się z wersją rządową. Zrobił to dla pieniędzy i bez względu na konsekwencje. Myślicie że wszyscy w samolotach, wieżach kontrolnych, bazach wojskowych itd.byli agentami - to chyba jakaś kpina. Co na to ich rodziny. Do dzisiaj wszyscy milczą mimo, że stracili swoich najbliższych. Gdzie są pasażerowie samolotów. Wszystkich z zimna krwią zabito?! G.Bush latałby cały 11 września po Ameryce w Air Force One mimo, że sam wyraził zgodę na ataki. Czego się bał? Jeśli każda katastrofa przebiegałaby zgodnie z podręcznikami? To po co jakieś komisje, jeśli wszystko było wcześniej już opisane. Koło Warszawy w halach zapaliły się chińskie szmaty i jak przyjechali strażacy to dach hali zapadł się Tam nic nie uderzyło. WTC było budowane w latach 70-tych i ta oficjalnie "super" stal nie musiała być taka wspaniała. U nas dzisiaj budowane autostrady pękają zanim przejedzie przez nie pierwszy samochód. Jak można anonimowo zakładać ładunki wybuchowe w budynku w którym non stop pracuje kilka tysięcy ludzi. Jeśli Bin Laden, Muhamed Atta, Ziad Jarrah itd. byli agentami to po co ich zabijać, można ich szukać bezskutecznie wiele lat. Po co muzułmanie narażają życie dla USA. Po co toczyć wojny przeciw Talibom, jeśli ich szef jest agentem. Po co poświęcać życie wielu żołnierzy amerykańskich ,brytyjskich i m.in. polskich w imię "walki z terroryzmem". Czy wszyscy przywódcy sojuszników USA są tacy "głupi". Macierewicz z katastrofy pod Smoleńskiem zrobił zamach i ok.30% społeczeństwa mu wierzy. Rząd USA na pewno nie ułatwia dojścia do "całej" prawdy, ale myślę że ukrywa bardziej swoją bezradność niż swój udział w atakach terrorystycznych na Stany Zjednoczone. W takie sytuacje mógłbym uwierzyć w np. Syrii, Egipcie czy nawet w Chinach ale w "cywilizowanym" kraju, który jest wzorem dla wielu mocarstw. Nie wierzę by Stany Zjednoczone poświęciłyby tyle istnień swoich obywateli dla np. dla ropy, wpływów na Bliskim Wschodzie czy innych powodów.

Komentarz został ukrytyrozwiń

@Marek Chorążewicz
Szanowny Panie
Naprawdę chyba zgodzi się Pan ze mną, że nie trzeba mieć specjalistycznej wiedzy by porównać dwa filmy pokazujące podobne zjawiska. A wyburzanie budynków o konstrukcji szkieletowej zawsze będzie miało taki sam scenariusz by osiągnąć pożądane efekty a chodzi tu o to by burzony obiekt nie przewrócił się na sąsiadujące budynki. W Gdańsku miał miejsce niekontrolowany wybuch gazu w budynku 12 piętrowym co spowodowało naruszenie konstrukcji i w efekcie pochylenie się budynku. Ten jak i wiele innych wypadków. Dowodzi, że w przypadku nie kontrolowanego wybuch uszkadzającego konstrukcję zawsze budowla ulega przechyleniu i upadkowi na którąś ze stron a nie składa się do środka jak domek z kart. Jak to miało miejsce w przypadku WTC.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Krzysztofie Bień, postawiłem w pana komentarzu plusa za "wyburzenia kontrolowane wieżowców". Jest to rzeczywiście niesamowity fenomen, że takie konstrukcje powaliły się w taki sposób, a nie inny. Ponieważ nie jestem związany z budownictwem, to nic nie wiem na ten temat. Brak mi wiedzy. Po prostu nie wiem, czy jest to coś dziwnego, czy przy takich megakonstrukcjach jest to coś normalnego. Laikom czasami coś się wydaje i na tej podstawie budują teorie, z których fachowiec może setnie się tylko uśmiać. Nawet nie chce mu się polemizować z ignorantem. A ja w sprawie zawalania się konstrukcji jestem totalnym dyletantem.

Komentarz został ukrytyrozwiń

@Marek Chorążewicz
Ten wstręt do UFO nie na miejscu. A co do faktów to proszę bardzo uważnie obejrzeć filmy z wyburzeń kontrolowanych wieżowców a potem film z wyburzenia kontrolowanego WTC a wówczas dozna Pan olśnienia i żadnych komentarzy potem nie trzeba czytać.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Ryszard Kosacz
  • Ryszard Kosacz
  • 12.09.2011 08:19

Marek Chorążewicz Dzisiaj 07:34
Ja nie snuje teorii tylko przypominam fakty (niektore tylko zreszta) ale moim zdaniem fundamentalne do zastanowienia sie nad calym tym wydarzeniem...fakty te sa latwe do sprawdzenia jezeli sie poszpera w archiwach...takich jak atak na Irak a potem Afganistan i motywy jakimi son of Bush i jego kompania sie zaslaniali. Mysle ze morderstwo polityczne Bin Ladena (jezeli to byl rzeczywiscie on) dodaje pieprzyku calej tej historii. Dlaczego zamordowano nieuzbrojonego czlowieka zamiast go aresztowac i poddac miedzynarodowemu trybunalowi...?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Teorie spiskowe to fajny medialnie temat. Zawsze rozpala do czerwoności jakąś część czytelników, a nigdy nie będzie do końca rozstrzygnięty, wszak to tylko teoria...
W nauce musi być oparta na niepodważalnych faktach. W historii również, nawet w tej najnowszej.

A który z nas, dyskutantów może powiedzieć, że ma wszystkie dane do wglądu?

W związku z tym, teoria spiskowa dalej nią pozostanie...
Jeżeli ktoś mówi inaczej, to jego poziom argumentacji jest podobny do tego, jaki prezentują zwolennicy UFO.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Ryszard Kosacz
  • Ryszard Kosacz
  • 12.09.2011 01:49

Zbigniew Mały Wczoraj 17:59

Ciekawe gdziezes sie pan geografii uczyl twierdzac ze w Chinach czy Wenezueli nie ma wlasnosci prywatnych.. ?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zbigniew Mały Wczoraj 17:59
Czytając teorie spiskowe dochodzę do wniosku że wyniosę się do chin na Kubę do Wenezueli lub Korei północnej wedle popierających te teorie to są chyba jedyne kraje których władze są krystalicznie uczciwe

A skąd ten "radosny" wniosek? :D

Komentarz został ukrytyrozwiń
Zbigniew Mały
  • Zbigniew Mały
  • 11.09.2011 17:59

Czytając teorie spiskowe dochodzę do wniosku że wyniosę się do chin na Kubę do Wenezueli lub Korei północnej wedle popierających te teorie to są chyba jedyne kraje których władze są krystalicznie uczciwe i tylko te władze gwarantują w tej chwili poszanowanie praw człowieka bo ta przynajmniej w niektórych z tych państw nie ma nic prywatnego wszystko państwowe naprawdę jeżeli tak żle w tym kapitaliżmie pojedżcie na stałe to tych wolnych społeczeństw mlekiem i miodem płynących

Komentarz został ukrytyrozwiń

DLACZEGO AMERYKANIE KŁAMIĄ O CZWARTYM SAMOLOCIE ? PRZECIEŻ SAMOLOT ZESTRZELII.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.