Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

29204 miejsce

Teorie spiskowe pod lupą: katastrofa smoleńska

Po upływie ponad półtora roku od katastrofy Tu-154M w Smoleńsku i opublikowaniu rządowych raportów, wciąż przybywają nowe teorie spiskowe na ten temat. Czy warto szukać w nich prawdy o narodowej tragedii?

Katastrofa smoleńska - zdjęcie ilustracyjne / Fot. Bartosz Staszewski/C.C 2.5Zejście poniżej minimalnej wysokości zniżania przy nadmiernej prędkości opadania, w warunkach atmosferycznych uniemożliwiających wzrokowy kontakt z ziemią i spóźnione rozpoczęcie procedury odejścia na drugi krąg (...) Doprowadziło to do zderzenia z przeszkodą terenową, oderwania fragmentu lewego skrzydła wraz z lotką, a w konsekwencji do utraty sterowności samolotu i zderzenia z ziemią - tak w raporcie komisji Jerzego Millera, sformowano bezpośrednią przyczynę katastrofy smoleńskiej. Podobne konkluzje przedstawiła kilka miesięcy wcześniej MAK (Międzypaństwowy Komitet Lotniczy), ale z tą różnicą, że rosyjski raport zrzucił winę za katastrofę na polskich pilotów Tu-154M (oczyszczając w ten sposób obsługę lotniska Smoleńsk Północny). Oficjalne sprawozdania opracowane zarówno przez komisję Millera jak i MAK, zamykają w pewnym sensie dochodzenie w sprawie narodowej tragedii sprzed prawie dwóch lat. Ale znajduje się spora grupa ludzi, nie uznająca wyników tych śledztw oraz wysuwająca własne hipotezy na temat przyczyn katastrofy smoleńskiej.

Transparent podczas demonstracji w rocznicę katastrofy smoleńskiej / Fot. Piotr DrabikPierwsze teorie spiskowe pojawiły się już w kilka dni po 10 kwietnia 2010 r. Ich źródłem był krótki amatorski filmik "samolot płonie", pokazujący miejsce katastrofy jeszcze przed pojawieniem się służb ratunkowych. Internauci, wśród płonących szczątków rządowej maszyny, doszukali się przemieszczających się postaci czy wystrzałów z broni palnej. Szybko powstały hipotezy o ocalałych pasażerach lotu PLF 101 oraz "dobijaniu" rannych katastrofy przez rosyjskie służby. Wojskowa Prokuratura Okręgowa w Warszawie, badająca oryginalny plik z nagraniem stwierdziła, że ze względu na słabą jakość filmiku, nie da się w pełni zbadać odgłosów przypominających wystrzały z broni palnej. Pojawiły się równieżopinie wojskowych prokuratorów, że wybuchająca pod wpływem temperatury pożaru amunicja z pistoletów funkcjonariuszy BOR, mogła byś źródłem niepokojących odgłosów z filmiku "samolot płonie". Natomiast Sławomir Wiśniewski (operator TVP, który jako pierwszy pojawił się z kamerą na miejscu katastrofy) zasugerował, że całemu zamieszaniu są winne trzaski płonących i pękających drzew.

Ale to nie jedyne kontrowersje jakie wywołuje nagranie. Przez kilka sekund widać na nim coś przypominającego liny, przemieszczające się nad wrakiem Tupolewa. W internecie pojawiła się nawet animacja komputerowa, która analizuje pod tym kątem klatka po klatce, film z miejsca katastrofy. Konkluzja jest prosta - liny mogły by przyczepione do sterowca, lecącego wysoko nad lotniskiem Smoleńsk Północny. Ale w jakim celu miał by się tam pojawić taki sprzęt, na kilka minut przed służbami ratunkowymi? To pytanie nie znajduje jednoznacznej odpowiedzi, ale ma być dowodem na udział osób trzecich w katastrofie sprzed 20 miesięcy.Czytaj dalej --->

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (23):

Sortuj komentarze:

spas
 • spas
 • 13.01.2012 13:49

"Teorie spiskowe" to takie pojęcie użyte w mediach propagandowych, które deprecjonują i ośmieszają jakiekolwiek uwagi na temat wydarzeń w Smoleńsku nie pasujące do oficjalnej ruskiej wersji. Zeby uwierzyć MAKowi to trzeba nie mieć pojęcia o czym się wypowiada, ewentualnie nie przyjmować "niewygodnych" faktów. Rosyjskie śledztwo przypomina prowadzenie śledztwa przez recydywistę w podobnych sprawach, podejrzany o czyn którego dotyczy postępowanie przez niego prowadzone.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Fakt jest taki, że raport Millera powstał na podstawie tego co ujawnili Rosjanie. Zatem może budzić wątpliwości. Zobaczymy co ustali prokuratura. Ale obawiam się, że nie poznamy nigdy prawdy. Wrak jest dokładnie "wyczyszczony" przez fakt pozostawania na powietrzu. A Rosjanie jeśli mieli jakiekolwiek udział w katastrofie mieli wystarczająco dużo czasu aby wszystko zatuszować. Co mógł rząd zrobić? Niestety ale najechać na Rosję i zrobić to co nie udałe się Napoleonowi. Prokuratura prosiła FBI o pomoc a te odmówiło. Samolot rozbił się na terytorium Rosji i to Rosjanie rozdawali karty. A Europa czy USA nie kwapiły się aby pomóc w wyjaśnieniu przyczyn.

Co do teorii PiS w przerwie zasilania urządzeń samolotu, to niestety ale obnaża to brak podstawowej wiedzy o lotnictwie. Tu-154M ma system sterowania hydrauliczny. Zatem przy braku prądu można samolotem sterować. To nie jest maszyna taka jak nowe Airbus-y czy Boeing-i. Po utracie przyrządów zostają te analogowe i załoga ma podstawowe informacje.

Komentarz został ukrytyrozwiń
AAA
 • AAA
 • 10.12.2011 21:28

edek gil Dzisiaj 20:19
wczoraj widziałeś białe myszki, dzisiaj gadasz o spodku.

zostaw metylowy bo pada na wzrok i mózg.
łykaj etylowy, psuje tylko trzustkę. i to po wielu latach.

Komentarz został ukrytyrozwiń
edek gil
 • edek gil
 • 10.12.2011 20:19

no no na tym filmiku widać coś jeszcze,obok tych lin można za uwarzyć latający spodek tuż nad drzewami

Komentarz został ukrytyrozwiń
puchacz
 • puchacz
 • 10.12.2011 16:50

widać Sumienie sie obudziło bo czuja własną wina i robota naszych dumnych i kwalifikowanych służb .. do chrzanu dlatego sie perzy... z tej nieudolności europa i waszyngton sie śmieje

Komentarz został ukrytyrozwiń
olek kan
 • olek kan
 • 10.12.2011 16:35

prawdy mozemy dowiedziec sie w kontekscie konfliktu na linii Waszyngton-Moskwa.Jesli Amerykanom zacznie zalezec na upadku Putina moga ujawnic to co wiedza o "smolensku".Kompromitacja rzadu rosyjskiego na arenie miedzynarodowej na pewno nie pomoze mu w opanowaniu sytuacji w kraju.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Zabójca Bogów
 • Zabójca Bogów
 • 10.12.2011 15:54

Uwielbiam nabijać się z Teorii Spiskowych i ich wyznawców. Sam rozpowszechniam plotkę jakoby rzekomo istniał tajny protokół z sekcji zwłok gdzie to Pas.1 był OBRZEZANY !!!!
PISiaków sPISki są the BEST --Macierewicz chciałbym by był Ministrem MSWiA --padałbym ze śmiechu z jego oszołomstw. Czy wpuszczą mnie na marsz 13 grudnia z Kaczką Pluszową przybitą do krzyża ?
A z modelem TU-154 na krzyzu ? A z napisem: Bóg zaplanował ten zamach=zabić Boga !!! ?

Komentarz został ukrytyrozwiń
Sumienie Narodu
 • Sumienie Narodu
 • 10.12.2011 15:19

puchacz Dzisiaj 14:30 - ruski capie nr 2

niech zgadnę kto siedzi obok ciebie w ruskiej ambasadzie-
Oświecony czyli ruski cap nr 1

Komentarz został ukrytyrozwiń
Sumienie Narodu
 • Sumienie Narodu
 • 10.12.2011 15:15

Oświecony Dzisiaj 14:57

dla zdjęć w podczerwieni, w nadfiolecie, czy w zakresie promieniowania metalu
MGŁA NIE MA ŻADNEGO ZNACZENIA. TAK JAK DLA NOKTOWIZORÓW NIE MA ZNACZENIA NOC.
WSZYSTKO I TAK WIDAĆ. A DDJĘCIA TAKIE SĄ - NATOwskie
MGŁA I BŁĘDNE NAPROWADZANIE BYŁO POTRZEBNE DLA ZMYLANIA PILOTÓW.
TYLE POWINIENEŚ WIEDZIEĆ RUSKI CAPIE PISZĄCY Z RUSKIEJ AMBASADY

Komentarz został ukrytyrozwiń
Oświecony
 • Oświecony
 • 10.12.2011 14:57

@Miroslaw Kraszewski
Po co szukasz zdjęć satelitarnych przecież z nich nic nie odczytasz skoro ruskie rozpylili mgłę.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.