Facebook Google+ Twitter

Teotihuacan - miejsce, w którym powstał świat

Już niedługo magiczny dzień, w którym słońce będzie świecić najdłużej. Zacznie się lato. Zazwyczaj kult słońca kojarzy nam się z Egiptem. Tymczasem istnieje inne miejsce, gdzie narodziło się nie tylko słońce. Tu powstał cały świat.

Teotihuacan - Piramida Słońca (II w.pne), mieszkało tu 200 tysięcy ludzi! / Fot. Marek Ciesielczyk"Teotihuacan - to miejsce powinien Pan zobaczyć w pierwszej kolejności. Nie Cancun, nie Acapulco, lecz miejsce, gdzie powstał świat" - takiej rady udzielił mi profesor z najbardziej znanego meksykańskiego uniwersytetu El Colegio de Mexico, który zaprosił mnie do wygłoszenia wykładu w stolicy Meksyku. A że z Mexico City do Teotihuacan było tylko ok. 50 kilometrów, postanowiłem go posłuchać.

Szybko dotarłem do tego najbardziej tajemniczego miejsca w Meksyku. Teotihuacan to miasto, które definitywnie zostało opuszczone w X wieku. Toltekowie i Aztekowie to podobno spadkobiercy kultury Teotihuacan. Miasto powstawało od II wieku p.n.e. do II wieku n.e. Największy rozkwit miał miejsce od IV do VII wieku. Gdy zobaczyłem to miejsce, zrozumiałem jego magię. Obiekty rozmieszczone są według bardzo precyzyjnego planu architektonicznego. Indiańscy twórcy miasta wierzyli, że to tu właśnie powstał świat. Z pokolenia na pokolenie przekazywane były legendy o oddzieleniu w tym miejscu światła od ciemności, słońca od księżyca. Tu powstał kalendarz. Budowle wznoszono bez użycia metalowych narzędzi.

Teotihuacan - Piramida Księżyca (nieturystyczny ubiór to efekt wycieczki wprost z wykładu w El Colegio de Mexico) / Fot. Marek CiesielczykNajwiększe wrażenie zrobiła na mnie Piramida Słońca o podstawie 225 na 207 metrów i wysokości 65 metrów. Piramida Księżyca jest nieco mniejsza (150x120x43 m). Aztekowie nazwali to miejsce później miejscem "gdzie rodzą się bogowie".

Gdy kilka dni później opuściłem stolicę Meksyku i znalazłem się w Cancun, nie mogłem powstrzymać się od porównania z Teotihuacan innego słynnego kompleksu zabytków (na półwyspie Jukatan) o nazwie Chichen Itza. To miasto z kolei robi wrażenie egzotycznym dla Europejczyka położeniem w środku dżungli. Założyli je Majowie ok. V wieku. Największy rozwój przeżyło w X-XI wieku, a już w XV w. zostało opuszczone. Mniej więcej w VIII wieku powstały charakterystyczne dla Chichen Itzy budowle, np. słynna świątynia Zamek Kukulcama - rodzaj piramidy z 365 stopniami odpowiadającymi liczbie dni roku.

Tajemniczy Meksyk w rodzaju Teotihuacan czy Chichen Itzy robi o wiele większe wrażenie niż słynne Acapulco czy Cancun. Choć te atrakcje także należy także zobaczyć. Jednak polecam bardziej wybrzeże Pacyfiku niż Atlantyku. Zarówno na północ jak i południe od Acapulco można znaleźć mnóstwo uroczych zatoczek, przypominających Europejczykowi wybrzeże Morza Śródziemnego. Sama stolica Meksyku przypomina zaś chaotyczny Kair. Meksyk warto odwiedzić i porównać go np. z Egiptem.

Patrz także:
http://www.wiadomosci24.pl/artykul/26784.html
http://www.wiadomosci24.pl/artykul/27196.html
http://www.wiadomosci24.pl/artykul/25669.html

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

Świetny i interesujący temat, znalazlałam tłumaczenie nazwy miasta, Teotihuacan - miejsce, w którym ludzie stają się bogami. Pozdrawiam autora i zazdroszczę zwiedzania!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Lubię, gdy ktoś nie zdradza całej tajemnicy – to tylko zachęca, by zobaczyć wszystko samemu:) Plus i pozdrowienia z Szamotuł – miejsca, w którym powstała nuda;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Fajne miejsce. Za ten strój miałem dać minusa, ale widzę, że Autor się wytłumaczył :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

+ Marek, pisz, pisz, pisz!

Komentarz został ukrytyrozwiń

za temat;] I nie zagłębianie się w szczegóły archeologiczne, które zwykłych ludzi meczą, zazwyczaj

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.