Facebook Google+ Twitter

TEPCO buduje lodową ścianę wokół elektrowni atomowej w Fukushimie

TEPCO, japoński potentat w branży energetycznej, rozpoczął realizację projektu dalszej ochrony kompleksu elektrowni atomowej w Fukushimie. Budowa lodowej ściany pozwoli zapobiec wyciekom mas radioaktywnej wody z uszkodzonych obiektów.

TEPCO (Tokyo Electric Power Co.), operator japońskiej elektrowni atomowej w Fukushimie rozpoczął budowę ogromnej podziemnej lodowej ściany, która będzie otaczać obiekt nr 1 energetycznego kompleksu. Pozwoli to skutecznie zapobiec przedostawaniu się radioaktywnych mas wody.

Lodowa ściana wokół elektrowni atomowej w Fukushimie, w Japonii. https://www.commondreams.org/sites/commondreams.org/files/imagecache/headline_image/article_images/japan-fukushima-ice-wall.jpg licencja: CC3.0 / Fot. World Wide NewsW ramach projektu finansowanego przez rząd, realizowana jest podziemna instalacja składająca się z 1550 rur. Przez system przepływać będzie środek schładzający i zamrażający glebę. Rury w pionie rozstawione są o metr od siebie i wpuszczone w ziemię na głębokość od 20 do 40 metrów. Wpompowanie płynu schładzającego utworzy granicę wiecznej zmarzliny, która będzie barierą rozdzielającą wodę gruntową od toksycznej. System okrąży każdy z czterech reaktorów elektrowni, które zostały uszkodzone w wyniku katastrofy w 2011r.

Zakończenie budowy lodowego muru o łącznej długości 1500 metrów jest zapowiedziane na koniec marca 2015r. W ubiegłym miesiącu, Japońska Komisja ds. Regulacji Nuklearnych (NRA - Japan's Nuclear Regulation Authority) wyraziła zgodę dla bezprecedensowego projektu. Ostatecznie rozwiano wątpliwości, co do możliwej subsydencji obszaru Fukushimy. Uznano, że nie ma zagrożenia dla projektu, jakie mogło być powodowane procesem obniżania się terenu, wskutek wcześniejszych zmian tektonicznych jak też zagrożenia ewentualnym trzęsieniem ziemi. Zalanie gruntów elektrowni mogłoby przynieść ogromne straty i zniweczyć przeprowadzone dotychczas liczne prace porządkowe. Ryzyko podtopienia zostało ocenione na nieprzekraczające zalania do 16 mm.

Projekt finansowany przez rząd jest szacowany jako wydatek około 32 mld jenów (ok. 320 milionów dolarów).

źródło: japantimes

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.