Facebook Google+ Twitter

Terakota czy gres - co wybrać

Terakota jest rodzajem płytek podłogowych, które są wypalane z różnego rodzaju mieszanin gliny, krzemionki oraz różnych barwników. Płytki spełniają dane wymagania, dla różnych pomieszczeń, według ich składu i sposobu wypalania.

 / Fot. terakota w ogrodzie Terakota to materiał nienasiąkliwy, w związku z czym jest również uniwersalny. Można wykorzystać ją zarówno na zewnątrz jak i wewnątrz budynku. Nadaje się do pokrywania nią ścian podłóg a także powierzchni takich jak kominki. Pamiętać należy jednak, że na dworze powinno się kłaść płytki o właściwościach mrozoodpornych, bowiem pod wpływem wielu cykli zamrażania i rozmrażania mogą ulegać pęknięciom i uszkodzeniom, nawet pomimo niskiej nasiąkliwości. Płytki stosowane na zewnątrz powinny posiadać na spodzie głębokie bruzdy, dzięki którym mocniej przytwierdzimy je do podłoża. W miejscach na zewnątrz, gdzie chcemy układać terakotę, tam gdzie jest szczególnie dużo wilgoci, należy montować głębokie spoiny, aby płytki pod wypływem mrozu mogły się rozkurczać i skurczać.Gres za to jest kamionką szlachetną i zasadniczo różni się od terakoty. Jest o wiele mniej nasiąkliwy, pomimo i tak niskiej nasiąkliwości tamtej. Jest tak ze względu na inne materiały używane do przygotowania masy. Płytki gresowe są tworzone inaczej niż http://www.castorama.pl/produkty/wykonczenie/plytki-scienne-podlogowe-i-elewacyjne.html. Formuje się je za pomocą prasowania. Wyróżniamy również gres naturalny. Płytki stworzone z tego materiału są bardzo twarde (porównywalnie do marmuru), oraz odporne na ścieranie. Są odporne na działanie kwasów i zasad i mają niską nasiąkliwość. Wadą jest w tym przypadku to, że chropowata powierzchnia gresu naturalnego ma chropowatą powierzchnię, która szybko zbiera kurz i brud. Podłogę tego typu trzeba więc często czyścić. Znamy również gres szkliwowy. Wygląda jak terakota szkliwiowa, jednak jest mniej nasiąkliwy i twardszy. Warstwa szkliwa położona na płytkę może szybko ulec starciu, dlatego w kontakcie z takim gresem należy być bardzo ostrożnym.

Wybrane dla Ciebie:


Tagi:


Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Znów trzy grosze? Wasze artykuły ktoś bezlitośnie dyskwalifikuje a czasem jednocześnie opatruje nieprzychylnymi komentarzami.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.