Facebook Google+ Twitter

Terapia doustna w leczeniu zaawansowanego raka piersi HER2

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2010-10-20 12:04

Lek Tyverb, w skojarzeniu z inhibitorem aromatazy (AI), jest wskazany w leczeniu chorych w okresie pomenopauzalnym z przerzutowym rakiem piersi, z dodatnim statusem receptorów dla hormonów oraz z nadekspresją HER2 (ErbB2), u których aktualnie nie planuje się stosowania chemioterapii.

Rejestracja nowego wskazania leku Tyverb (lapatynib) jest wynikiem pozytywnej decyzji wydanej przez Komisję Europejską. Lek Tyverb, w skojarzeniu z inhibitorem aromatazy (AI), jest wskazany w leczeniu chorych w okresie pomenopauzalnym z przerzutowym rakiem piersi, z dodatnim statusem receptorów dla hormonów oraz z nadekspresją HER2 (ErbB2), u których aktualnie nie planuje się stosowania chemioterapii. Chore biorące udział w badaniu rejestracyjnym nie były wcześniej leczone trastuzumabem ani AI.

Leczenie pacjentek z zaawansowanym rakiem piersi przy nadekspresji receptora HER2 jest szczególnie trudne. Pomimo postępu medycyny nadal potrzebny jest skuteczny i dobrze tolerowany lek bez zastosowania chemioterapii. Tyverb (lapatynib) w skojarzeniu z inhibitorem aromatazy (AI) jest pierwszą doustną terapią do stosowania w pierwszym rzucie leczenia - powiedział Jerzy Toczyski, Prezes Zarządu, Dyrektor Generalny GlaxoSmithKline Pharmaceuticals.

W 2006 roku w Europie rozpoznano około 430 000 nowych przypadków raka piersi; jest to główna przyczyna zgonów z powodu nowotworów u kobiet1.

Lek Tyverb stosowany w leczeniu skojarzonym pierwszej linii pozwala na wydłużenie czasu do progresji choroby. Zmiana pozwolenia na dopuszczenie do obrotu opiera się na wynikach badania EGF30008, w którym wzięło udział ponad 1 200 kobiet w okresie pomenopauzalnym. W tym randomizowanym badaniu III fazy oceniano lek Tyverb w skojarzeniu z letrozolem u kobiet z przerzutowym rakiem piersi o dodatnim statusie receptorów dla hormonów, zarówno z nadekspresją, jak i bez nadekspresji receptora HER2/ErbB22,3.

W badaniu wykazano, że leczenie skojarzone pozwala na uzyskanie znaczącej poprawy w
zakresie czasu przeżycia wolnego od progresji choroby (definiowanego jako czas od rozpoczęcia leczenia do progresji choroby lub zgonu bez względu na przyczynę; ang. PFS - Progression - Free Survival) w porównaniu do leczenia letrozolem podawanym z placebo, u chorych z HR-dodatnim rakiem piersi, wykazującym nadekspresję ErbB2. U pacjentek przyjmujących lek Tyverb oraz letrozol, mediana PFS wynosiła 8,2 miesięcy, w porównaniu do 3 miesięcy w grupie pacjentek przyjmujących letrozol i placebo 2,3.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.