Facebook Google+ Twitter

Terapia przez sztukę - niepełnosprawni wystawiają jasełka

Blisko tysiąc osób niepełnosprawnych przyjechało do Tuchowa, by wziąć udział w XIV Małopolskim Przeglądzie Zespołów Kolędniczych Mieszkańców Domów Pomocy Społecznej. W tym roku przyjechały grupy z czterech województw.

Misteria bożonarodzeniowe w wykonaniu osób niepełnosprawnych. / Fot. Kamil WszołekDwudniowy przegląd rozpoczął się mszą św. w sanktuarium Matki Bożej Tuchowskiej. Przewodniczył jej biskup tarnowski Wiktor Skworc. Następnie odbyło się uroczyste spotkanie kapelanów i dyrektorów DPS-ów z ordynariuszem tarnowskim oraz starostą powiatu tarnowskiego Mieczysławem Krasem.

Jest to wspaniała impreza – podkreślają uczestnicy. – To spotkanie ludzi zdrowych z chorymi lub - jak często są określani - sprawnymi inaczej. A właściwie sprawność nie jest tu istotną kwestią. Liczy się chęć udziału. Każdy z uczestników stara się pokazać z jak najlepszej strony. Pokazuje to, na co go stać. W tego typu przedsięwzięciach nie chodzi o rywalizację, lecz stworzenie upośledzonym możliwości zaprezentowania swoich umiejętności. Dla niepełnosprawnych jest to doskonała terapia. Przeglądowi towarzyszy także konkurs szopek, wykonanych przez niepełnosprawnych.

- Ja już po raz któryś przyjeżdżam na takie święto niepełnosprawnych - mówi biskup Władysław Bobowski. - Oczywiście uważam, że jest to piękna inicjatywa, właśnie z myślą o tych szczególnie potrzebujących serca i troski. Przygotowują pewne programy, później są oklaskiwani. Cieszą się jak dzieci, chociaż są już dorośli. Uważam, że jest to dla nich wychowawcze. Promujemy ich wysiłek, żeby cokolwiek zaśpiewać, cokolwiek przedstawić.

Szopki konkursowe wykonane przez osoby niepełnosprawne. / Fot. Kamil WszołekPo raz pierwszy przegląd został zorganizowany w 1995 roku. Początkowo uczestniczyło w nim parę zespołów kolędniczych z okolicznych Domów Pomocy Społecznej. Jednak przez lata popularność tej imprezy tak wzrosła, że dziś przegląd trwa dwa dni i coraz więcej zespołów deklaruje chęć swojego udziału. W tym roku przyjechały zespoły z województw: małopolskiego, podkarpackiego, śląskiego i świętokrzyskiego. Organizatorami imprezy są: Dom Pomocy Społecznej w Karwodrzy, Klasztor oo. Redemptorystów w Tuchowie, Dom Kultury w Tuchowie, Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „Przyjaźń” – Karwodrza, Toruńskie Zakłady Materiałów Opatrunkowych S.A. w Toruniu.

Pomysłodawcą przeglądu był Stanisław Kurczab, wieloletni dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Karwodrzy. Od kilku lat przegląd nosi jego imię.

Dziś przesłuchania trwają do godz. 19.00Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.