Facebook Google+ Twitter

Terapia szokowa. Lekarze będą również pacjentami

Lekarze mają prawo okazywać swoje niezadowolenie, zwłaszcza wtedy, gdy rząd posługuje się krętactwem i nie dotrzymuje złożonych obietnic. Powinni jednak głęboko zastanowić się nad formą protestu.

 / Fot. Sonarpulse. origenal:Huji/Public domainWidowiskowy konflikt korporacji lekarskiej z rządem powraca jak bumerang do czołówek medialnych doniesień. Oczekujący rok na wizytę u kardiologa, zdesperowany pacjent zastanawia się o co tak naprawdę chodzi medykom, że z tak wielką determinacją walczą o wykreślenie z aktów prawnych, regulujących działanie systemu opieki zdrowotnej, przepisów nakładających kary  / Fot. w24za wypisywanie leków objętych refundacją osobom nieuprawnionym. Oklepane lecz niezwykle trafne porzekadło głosi, że jeśli nie wiadomo o co chodzi, to na pewno chodzi o pieniądze. Otóż bezkarność lekarzy odpowiedzialnych za wyłudzenie świadczeń z budżetu państwa, stawia ich w komfortowej sytuacji na rynku trefnych usług.

Bujna przedsiębiorczość cechująca kapitalizm nie zawsze przejawia się tam gdzie najbardziej jest pożądana, czyli w sferze produkcji, handlu i usług. Takim niechlubnym i wstydliwym dla apologetów tego ustroju, elementem panującego nam systemu społecznego, jest niesłychanie rozwinięta pomysłowość w czerpaniu pieniędzy z budżetu wszelkimi dostępnymi sposobami. Z tego powodu budżet państwa do złudzenia przypomina dziurawą beczkę, z której rozlicznymi szparami cieknie aromatyczny miód. Zwabione zapachem zapowiadającym darmową ucztę trutnie, ciągną do niego ze wszystkich stron. Niestety jest go zbyt mało dla zaspokojenia rosnących potrzeb i wygórowanych, społecznych oczekiwań.

Strażnicy budżetu

Państwo nie może być i nie jest wszechogarniające, dlatego dość znaczącą część władczych uprawnień ceduje na korporacje, których członkowie decydują w istotnych dla obywateli sprawach, trzymając jednocześnie pieczę nad dostępem do wspólnych pieniędzy. Wśród tych decydentów szczególną pozycję zajmuje lekarz, którego podpis otwiera drogę do państwowej skarbonki. Uprzywilejowana pozycja w społecznej hierarchii stwarza pokusę do sięgania przy nadarzającej się okazji, po osobiste korzyści o charakterze materialnym. Lekarze tak samo jak ludzie innych zawodów i profesji nie są od niej wolni. Każdego dnia tysiące medyków bierze udział w cichym procederze, nielegalnego uchylania ludziom furtek do państwowej kasy.

Jest tajemnicą poliszynela, iż znaczny odsetek rencistów pobiera swoje świadczenie tylko dlatego, że lekarze nazbyt przychylnie traktują dążenia ludzi, starających się zdobyć świadczenia i pomagają im odpowiednim preparowaniem dokumentacji medycznej. Najczęściej nie jest to pomoc bezinteresowna. Prawdziwą plagą są szerokim strumieniem wystawiane, płatne zwolnienia chorobowe, narażające pracodawców i Zakład Ubezpieczeń Społecznych na horrendalnie wysokie wydatki. Wydawanie zaświadczeń o złym stanie zdrowia oskarżonych komplikuje i spowalnia procesy sadowe, a bywa że uwalnia ich od odpowiedzialności karnej. Nazbyt często opłacone słowo lekarza staje się wyrocznią.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

W naszym państwie podobno wszyscy ludzie są równi, niestety są też równiejsi.

Komentarz został ukrytyrozwiń
-ono-
  • -ono-
  • 27.06.2012 17:44

Do
Włodzimierz Dajczak
-wynoszącą się grupą są nie tylko lekarze ale również palestra np: prawnicy, prokuratura, sędziowie, nauczyciele i niestety politycy.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Jolka
  • Jolka
  • 27.06.2012 14:56

W ubiegłym roku 100 lekarzy zapłaciło kary za przekręty na lekach wystawionych na receptach bezpłatnych !
Jeden rekordzista wyłudził leki za 900 tysięcy.
Protestować mają lekarze z prywatnych gabinetów.
Nie mają podstaw .
Czy każdy z nas nie odpowiada materialnie za szkody w swoim zakładzie pracy ?
Pesele , ubezpieczenia sprawdza rejestratorka. Czy lekarz to święta krowa i nie odpowiada za swoją pracę i dokumentację ?
Recepty drukuje komputer ....minutę ....?
Pytam , dlaczego karze się pacjentów i straszy pełnopłatnymi receptami ? To zwykły szantaż.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Liczne watki w moim artykule służą poparciu tezy, że lekarze nie powinni rościć sobie prawa do wynoszenia się nad inne grupy zawodowe, bowiem brak ku temu szczególnych powodów. Wynika to z nie najlepszych doświadczeń pacjentów wyniesionych z kontaktów z tak zwaną służbą zdrowia.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.