Facebook Google+ Twitter

Terapia związku: kiedy warto wybrać się razem a kiedy osobno?

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2014-12-14 16:25

Szereg wyzwań, przed którymi stają pary, z biegiem czasu prowadzi do przewlekłych kryzysów. Partnerzy próbują znaleźć pomoc wśród członków swojej rodziny, przyjaciół lub u autorytetów duchowych, oraz coraz częściej u profesjonalistów.

Życie czasami bywa bardzo trudne i wymaga od ludzi więcej, niż potrafią czy chcą dać. Jest wiele sposobów rozwiązywania trudności lub budowania nowych umiejętności, które pozwalają na wprowadzenia satysfakcjonujących zmian. Jedną z wielu, coraz chętniej rozważaną ze względu na jej skuteczność, jest pomoc psychologiczna – terapia.

Tradycyjnie psychoterapia wyrastała z ujęcia, które ogniskuje swoją uwagę na jednostce. Próby zrozumienia podstaw zachowań, które rządzą ludźmi doprowadziły z czasem do powstania wielu teorii i podejść. Część z nich akcentowały lub wręcz uznawały za kluczowe komunikację i system rodzinny, to co dzieje się między ludźmi.Powtarzające się problemy pary, trudności w porozumieniu się czy brak satysfakcji ze wspólnie budowanej relacji są przyczynami, dla których partnerzy szukają pomocy. Kiedy razem widzą w takich poszukiwaniach sens, są skłonni poświęcić się temu procesowi, psychoterapia par może być jedną z możliwości. Zwykle zaczyna się ona od konsultacji, które pozwalają podjąć decyzje, w jaki sposób pracować nad rozwiązaniem trudności.

Co różni http://mikolajczyz.pl/psychoterapia/ od psychoterapii par?Terapia relacji koncentruje się na tym, co dzieje się między partnerami oraz w otoczeniu związku: na komunikacji, przeżyciach i trudnościach relacji. Oczywiście zakłada obecność i udział obojga partnerów.

Natomiast obszarem pracy dla psychoterapii indywidualnej jest to, co dzieje się z osobą, jej wyzwania, doświadczenia, które przeżywa, przeszłość.

„To twój problem!”Niekiedy bywa, że jedna ze stron w związku poszukuje pomocy, a druga nie jest nią zainteresowana. W takich sytuacjach kryzys w relacji mogą być przedmiotem samodzielnej pracy jednego partnera.Jak długo trwa terapia małżeńska/relacji?Krótkoterminowa terapia najczęściej obejmuje około trzech sesji. Tak szybkie rozwiązanie trudności jest możliwe tylko, kiedy dotyczą one względnie dobrze określonego konfliktu, który nie porusza fundamentów związku.

Jednak często problemy, z którymi zmaga się para, kumulowały się latami i opierają się na trwałych wzorcach. Nierzadko też decyzja o poszukiwaniu pomocy jest wielokrotnie przesuwana w czasie i ostatecznie zapada dopiero w rezultacie skrajnie trudnych doświadczeń. Wtedy praca jest dłuższa i bardziej wymagająca. Najczęściej psychoterapia związku wymaga od kilkunastu do kilkudziesięciu sesji.

Jak najczęściej wygląda http://agnieszkaserafin.pl/psychoterapia-par/?Psychoterapia taka polega na rozmowie, w której uczestniczy para oraz jeden lub dwóch terapeutów. Jej zawartość i forma są chronione tajemnicą zawodową terapeuty i opierają się na szacunku oraz dobrowolności.

Rozmowa ta m. in.:
• pozwala każdej ze stron wyrażenie i dopełnienie swojego stanowiska,
• daje przestrzeń żeby partnerzy razem podejmowali decyzję na ważne dla swojego związku tematy,
• umożliwia usłyszenie drugiej strony,
• poprawia komunikację,
• umożliwia prowadzenie dialogu w bezpiecznym środowisku,
• daje okazję do wglądów i rozszerzenia lub zmiany swojego stanowiska.

Sesje (spotkania trwają najczęściej godzinę lub półtorej godziny i mają miejsce w regularnych odstępach czasu.

Co jest potrzebne na początek?Najważniejsza jest zgoda obojga partnerów i wola rozwiązania trudności.

Kiedy jedna ze stron nie widzi potencjalnych korzyści dla siebie z pracy terapeutycznej warto rozważyć terapię indywidualną.
(Janina Dąbrowska)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.