Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

13297 miejsce

Teraz dyryguje chórem anielskim w niebie…

W sobotę odbył się pogrzeb zmarłej 9 lipca Ireny Wnęk - wybitnej działaczki społecznej. Pani Irena w okresie okupacji pełniła wiele odpowiedzialnych funkcji na rzecz Podziemnego Państwa Polskiego.

Po wojnie przez wiele lat pracowała jako pedagog, wychowując wiele pokoleń młodych Polaków na szczerych, oddanych Polsce patriotów. Przez wiele lat pełniła odpowiedzialne funkcje organizacyjne w Światowym Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

Zmarła odznaczona była Krzyżem Armii Krajowej, Krzyżem Partyzanckim, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski i wieloma odznaczeniami państwowymi i korporacyjnymi. Absolwentka lwowskiego Uniwersytetu im. Jana Kazimierza przez szereg lat uczyła w tarnobrzeskim liceum łaciny i historii. Wychowała wiele pokoleń, była inicjatorką szeregu przedsięwzięć (szkolna Izba Pamięci, teatr amatorski, chór szkolny). Od wielu lat będąc na emeryturze kierowała dwoma tarnobrzeskimi chórami: w kościele OO. Dominikanów i w kościele Matki Bożej Nieustającej Pomocy.


Uroczystości pogrzebowe odbyły się 14 lipca. Mszy św. pogrzebowej i homilię wygłosił były wychowanek Pani Ireny - Jego Ekscelencja Nuncjusz Stolicy Apostolskiej ksiądz arcybiskup Józef Kowalczyk. W koncelebrze z księdzem arcybiskupem we Mszy św. uczestniczył ks. bp. Edward Frankowski, Proboszczowie tarnobrzeskich parafii oraz OO. Dominikanie.

W homilii Nuncjusz Apostolski kilkakrotnie przytoczył słowa Jana Pawła II, jakie napisał w liście do osób starszych. Ksiądz arcybiskup powiedział m.in. o zmarłej, że „była człowiekiem głęboko wierzącym i praktykującym. Przychodziła tu do Pana - zwłaszcza po śmierci swego męża aby zawierzać swe troski i kłopoty”.

Po zakończonej mszy św. kolejno wspominali zmarłą: ks. Bp. Edward Frankowski, w imieniu tarnobrzeskich proboszczów głos zabrał ks. Stanisław Bar – dziekan dekanatu Tarnobrzeg – Północ, OO. dominikanin, Kazimierz Wiszniewski, Dariusz Bożek. Po wielu ciepłych i pełnych uznania słowach, jakie zostały wypowiedziane o zmarłej, wyruszył kondukt żałobny na tarnobrzeski cmentarz, gdzie w rodzinnym grobowcu spoczęły doczesne szczątki Pani Profesor.
Nuncjusz Apostolski ks. abp Józef Kowaczyk i ks. bp. Edward Frankowski podczas uroczystości pogrzebowych / Fot. Rafał Tracz

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Plus

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.