Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

29937 miejsce

Teraz Polska! Gwiazdy polskiej muzyki i filmu podbijają świat

"Cudze chwalicie, swojego nie znacie" - sentencja ta znakomicie pasuje do sytuacji jaką od lat można zaobserwować odnośnie polskich artystów. Mamy wielu muzyków i filmowców uznanych za granicą, o których w kraju niemal nikt nie słyszał.

Polacy są głodni sukcesów na arenie międzynarodowej. Choć co jakiś czas docierają do nas informacje o sukcesach polskich siatkarzy, skoczków czy naukowców, to czego nam brak to sukcesy artystyczne, na skalę międzynarodową. Mało kto jednak zdaje sobie sprawę, że i w tej dziedzinie mamy niemałe osiągnięcia. Jest naprawdę duża ilość polskich artystów, którzy zdobyli uznanie za granicą a w Polsce są niemalże nie znani.

Black Metal to gatunek muzyki wyklęty w naszym kraju, ignorowany przez media i dziennikarzy i trudno się dziwić, chociażby ze względu na kontrowersje jakie często celowo wywołuje. Szkoda jednak, że nikt nie zwraca uwagi na to, że jesteśmy światową potęgą, jeśli chodzi o ten rodzaj muzyki. Zespoły takie jak Behemoth czy Vader to wielkie gwiazdy w Stanach, Brazylii, Skandynawii i wielu innych krajach, oczywiście są gwiazdami głównie wśród fanów tego rodzaju muzyki, nie zmienia to jednak faktu, iż na ich koncerty na całym świecie przychodzą dziesiątki tysięcy ludzi. W niektórych krajach trafiają nawet na listy najlepiej sprzedających się płyt. Jest to niewątpliwy sukces, o którym warto mówić, i którym warto się chwalić.

Jest jeszcze jeden gatunek muzyczny, w którym polscy artyści uważani są za światową czołówkę - art-rock i powiązany z nim rock progresywny. Nie chodzi tu o sukces komercyjny tylko o artystyczny. Na początku lat 90. swoją debiutancką płytę wydał zespół o nazwie Collage. Była to płyta, która zyskała sobie uwielbienie ze strony fanów art-rocka w Polsce i do dziś należy do najlepszych albumów w historii rodzimego przemysłu muzycznego. Zespół został zauważony za granicą i zagrał kilka koncertów u naszych europejskich sąsiadów. Ich druga, tym razem anglojęzyczna płyta "Moonshine" została okrzyknięta przez fanów i krytyków muzycznych z całego świata arcydziełem gatunku. Nigdy cześniej, o żadnym polskim zespole muzycznym nie napisano tylu pochlebnych słów. Wystarczy odnaleźć w sieci hasło muzyka art-rockowa i przekonać się, że dzieła muzyków z Collage są zaliczane do klasyki. W drugiej połowie lat 90 zespół się rozpadł, ale w 2003 roku większość jego członków założyła nowy band nazwany Satellite, który mimo, że nie nagrał tak wybitnych płyt jak Collage i tak został uznany za granicą za jeden z najlepszych polskich zespołów ostatnich lat.

Polscy wykonawcy dość szybko zauważyli potencjał i wielki talent u muzyków z grupy Collage i tak perkusista i kompozytor Wojciech Szadkowski i wokalista Robert Amirian współpracowali z takimi wykonawcami jak Varius Manx, Edyta Górniak, Mietek Szcześniak. Robert Amirian skomponował utwory na płyty Anity Lipnickiej i Kasi Kowalskiej, to on jest autorem piosenek Fundacji Polsat, śpiewanych przez zastępy polskich gwiazd, był też twórcą opraw muzycznych w TVP, Polsacie, TV4. Mimo tych niemałych sukcesów niemalże nikt zapewne nie słyszał o tych zespołach, o tych nazwiskach, a jest ich znacznie więcej.

W 2003 roku zadebiutowała kolejna formacja muzyczna z gatunku progresywnego rocka, grupa Riverside, która nagrała jedną z najlepszych i najpiękniejszych płyt kiedykolwiek wydanych w Polsce. Zespół od razu podpisał kontrakt z zagraniczną wytwórnią i od ponad dwóch lat koncertuje w Europie, Stanach, Azji. Do tego nie pojawiła się ani jedna krytyczna recenzja ich dokonań, ich twórczością zachwyceni są słuchacze i krytycy na całym świecie. A u nas cisza.

Kiedy w 2004 roku do Oscara za muzykę nominowany był Jan A.P. Kaczmarek i miał realne szanse na zwycięstwo to Telewizja Publiczna, wpadła na genialny pomysł, aby w tym roku nie transmitować gali późno w nocy. Nie było nawet skrótu imprezy. Wtedy właśnie Kaczmarek dostał Oscara, była to wspaniała noc dla polskiego kina, przede wszystkim dla polskiej muzyki, ale mało kto o tym wiedział. Na szczęście potem próbowano nadrobić zaległości, ale to już nie to samo.

Polscy filmowcy zrobili naprawdę wielką karierę w Hollywood, przykład chociażby Romana Polańskiego, który ma na koncie kilka arcydzieł, w tym "Chinatown", uznawany przez krytykę a jeden z najlepszych filmów w historii kina, u którego grały największe gwiazdy Hollywood takie jak Hugh Grant, Jack Nicholson czy Johnny Depp, świadczy o tym, że nie mamy powodów do wstydu. Polański nie jest jednak wyjątkiem. Od kilku lat furorę w Ameryce robią polscy operatorzy. Janusz Kamiński od ponad dzisięciu lat współpracuje ze Stevenem Spelbergiem, był oeratorem we wszystkich jego filmach od 1993 roku, ma więc na koncie takie filmy jak "Jurassic Park", "Raport Mniejszości", "Złap mnie, jeśli potrafisz" czy "Monachium". Pracował z takimi gwiazdami jak Tom Hanks, Catherine Zeta-Jones, Liam Nesson, Tom Criuse, Leonardo Di Caprio i Daniel Craig. Kamiński jest także laureatem Oscara i ma wiele nominacji do tej i innych prestiżowych nagród.
Innym rozchwytywanym obecnie operatorem jest Sławomir Idziak, który jest autorem zdjęć do nadchodzącej części przygód Harry'ego Pottera, która pojawi się w kinach tego lata. Również Dariusz Wolski ma powody do dumy, robił już filmy z Juilą Roberts, Bradem Pittem, a od 2003 roku pracuje z reżyserem Gore'm Verbinskim (z pochodzenia Polakiem) na planie jednego z największych hitów kasowych wszechczasów, chodzi tu o serię "Piraci z Karaibów" z Orlando Bloomem, Keirą Knightley i Johnny Deppem.

Polacy chcą sukcesów, a w sytuacji, kiedy te sukcesy odnosimy, potrzebują po prostu o tym wiedzieć i na tym powinny się skupić nasze media, tak dla odmiany, kiedy raz na jakiś czas przestaną żerować na cudzych nieszczęśiach i porażkach

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Rzeczowy, ciekawy i bardzo pozytywny tekst (chodzi o owe gwiazdy, a nie często przykre polskie podejście). :) +

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.