Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

15171 miejsce

Teraz Polska Innowacyjna: cz.2 - Jak ją zbudować

Wybitny polski naukowiec i innowator - prof. Wiesław Nowiński prezentuje program budowy Polski Innowacyjnej.

prof. Wiesław Nowiński / Fot. Wiesław Nowiński"1. Stwórzmy Technopolish - innowacyjno-technologiczną wizytówkę Polski, zalążek i przyszłe centrum Polskiej Doliny Krzemowej.
2. Zorganizujmy w nim Centra Doskonałości w wybranych, strategicznych niszach technologicznych, w których możemy osiągnąć poziom światowy i odnieść globalny sukces rynkowy, kierowane przez wybitnych Polaków będących jednocześnie naukowcami, innowatorami i przedsiębiorcami. Wokół każdego z tych centrów twórzmy szerokie i silne sieci powiązań naukowych, przemysłowych i biznesowych oraz konsorcja międzynarodowe finansowane głównie z grantów międzynarodowych i przemysłu.
3. Utwórzmy Inkubator Akademicki dla utalentowanej polskiej młodzieży, mentorowanej przez wybitnych Polaków.
4. Budujmy Polską Dolinę Krzemową wokół Technopolish z (tanią) przestrzenią dla krajowych firm technologicznych, inwestorów, filii krajowych i wybranych zagranicznych szkół wyższych lub ich programów oraz czołowych światowych firm
technologicznych.
5. Powielajmy doświadczenie w budowie, organizacji i funkcjonowaniu Technopolish i Polskiej Doliny Krzemowej na cały kraj tworząc skoordynową sieć regionalnych Dolin Krzemowych (a nawet lokalnych dolinek) specjalizujących się w technologiach adekwatnych do danego regionu i wykorzystujących istniejącą lokalnie infrastrukturę.

Dekalog innowacyjno-naukowy

Dekalog innowacyjno-naukowy winien być fundamentem naszej innowacyjności i jest następujący:
1. Określmy narodowe specjalności w nauce i skoncentrujmy się na nich.
2. Budujmy wiodące centra naukowe przyciągające do kraju projekty, doświadczenie, talenty, firmy i finansowanie.
3. Zachęcajmy młodzież do kariery naukowej. Życie naukowca jest fascynujące i pełne satysfakcji zawodowej, a w połączeniu z wynalazczością i przedsiębiorczością może prowadzić do zamożności.
4. Promujmy postawy twórcze, innowacyjne i przedsiębiorcze; uczmy współdziałania. Zmieniajmy mentalność społeczeństwa w tych obszarach.
5. Twórzmy ośrodki ochrony, zarządzania i komercjalizacji własności intelektualnej.
6. Rozwijajmy inteligencję rynkową i korelujmy z nią kierunki badań naukowych.
7. Zakładajmy inkubatory i wprowadzajmy dogodne warunki (nowe prawo innowacyjne) do tworzenia firm technologicznych (inkubacja winna mieć elastyczność w eksploatacji własności intelektualnej i w zatrudnieniu oraz daleko
idące zwolnienia podatkowe, zwłaszcza dla tych firm, które tworzą miejsca pracy).
8. Zapraszajmy krajowych inwestorów do inwestowania w badania naukowe. Włączajmy do rad naukowych biznesmenów, finansistów i entreprenerów.
9. Twórzymy warunki do powrotu wybitnych naukowców do kraju, zatrzymajmy exodus naszej utalentowanej młodzieży i przyciągajmy młode talenty naukowe, zwłaszcza ze wschodu.
10. Zachęcajmy najlepsze duże firmy do otwierania w kraju regionalnych oddziałów badawczo-rozwojowych i inwestowania w polską naukę.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

a ile pieniędzy dała Polsce Unia przez te lata na rozwój, na realizację różnych projektów ?
Konkretnie w liczbach? oraz ile fundacji unijnych i niemieckich zaanagażowało się w wydawanie pieniędzy w Polsce na przeróżne projekty? ile wydało ?
ktoś wie , ktoś zna liczby?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pani Iss Aura : ja również spotykam wiele wypowiedzi typu "wspaniała inicjatywa..." (szczególnie na Fb). Oby tylko udało się ją wdrożyć. Polacy są bardzo zdolni, niestety wielu naukowców pracuje poza granicami Polski. Imponuje mi program PCN rozumianego jako „Pole – Come back Now”, które może służyć jak twierdzi prof. Nowiński jako "efektywnie działający, wzorcowy i przekonywujący model mechanizmu umożliwiający wybitnym Polakom przeniesienie się do kraju w celu rozwijania swych prac właśnie tu." Może się uda ?

Komentarz został ukrytyrozwiń

" Wspaniała inicjatywa profesora Nowińskiego."

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wróciłam do artykułu i przy okazji widzę przy mojej wypowiedzi, że cztery osoby są przeciwne rozwojowi państwa polskiego, ale to prawdopodobnie z zagranicy, bo przecież nie Polacy ? A co na to Polacy ? Interesujący program ?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo ciekawe. Słusznie, trzeba konkretów, planu działania. Wyśmiewanie i wykpiwanie nie jest konstruktywne aczkolwiek może i wesołe.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Świetny materiał, wielkie nadzieje i szansa. Mimo, że długi warto było zapoznać się z nim. Dekalog innowacyjno-naukowy jak najbardziej do zrealizowania tylko chcieć i robić to razem. Zamiast toczyć jałowe spory polityczne, których celem jest walka o władze walczmy, ale o powstanie Polski Innowacyjnej. Brawa dla Profesora Nowińskiego ! Dziękuję Mateuszu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.