Facebook Google+ Twitter

Teraz PO-PiS. Zobaczycie!

Przebieg kampanii wyborczej jasno wskazuje, że będą rządy PO-PiS. Brutalna walka trwa tylko o to, kto będzie premierem.

Obecna kampania wyborcza, to zaprzeczenie tej sprzed dwóch lat. Mniej merytoryczna, bardziej emocjonalna, oparta na rywalizacji PO kontra PiS. Ale zauważcie, że poza pyskówkami, żadna z tych dwóch stron nie chce sobie zrobić krzywdy. Nie ma wprawdzie zapowiedzi zgody jak 2 lata temu, ale też nie ma ataków tak spektakularnych jak 2 lata temu. Co więcej - czasami słychać wypowiedzi, że o kampanijnych urazach można będzie zapomnieć już o godz. 20.10 w niedzielę 21 października.

Wbrew emocjom wizja PO-PiS jest bardzo nęcąca. PiS ma rację walcząc z korupcją - sprzeciw budzą ich metody, a nie meritum problemu. Obecność PO w rządzie może te metody "ucywilizować". PiS jako bodaj pierwsze ugrupowanie w Polsce tak zdecydowanie i szybko obniża koszty pracy i podatki. To powinno odpowiadać PO i wspomagać cud gospodarczy, a przecież zdaniem PO "Polska zasługuje na cud gospodarczy". Na marginesie - idiotyczne hasło - bo nie "Polska", ale POLACY. I nie "cud" jako zjawisko nadprzyrodzone, ale na sukces gospodarczy - wypracowany, a nie otrzymany z niebios. PiS porzucił już twardą antyeuropejską retorykę, więc zgoda z PO wydaje się być oczywista. Co więcej premier Kaczyński zmęczony ciągłą walką z Lepperem i Giertychem, spokojniejszego Tuska i jego ekipę może doceniać bardziej, niż chce to przyznać.

Czemu nie PO-LiD? Bo będzie za słaby, aby skutecznie walczyć z wetem prezydenta. A nieskuteczny rząd będzie końcem PO. Wbrew więc "oczywistościom" powtarzanym przez polityków PiS - szans na PO-LiD praktycznie nie ma. Skąd więc emocje w kampanii? Bo trwa zażarty bój o tekę premiera. Wszak powinien otrzymać ją szef zwycięskiej partii. A sprawa dotyczy nie tylko teki premiera, ale też szeregu nazwisk. Bo premier Kaczyński to groźba pozostanie w rządzie takich postaci jak Macierewicz i Fotyga. A to PO przełknie z trudem, o ile w ogóle. Premier Tusk, to zmiana m.in. w MSZ.

I to właśnie pole - walka o personalia, a nie sprawy programowe - zdecyduje o przyszłym rządzie i jego kształcie.
Dlatego właśnie aż do przyszłej niedzieli czeka nas mordercza batalia PO i PiS. A potem nad polem bitwy zalegnie cisza. A potem nastąpi wręcz niespodziewany spokój i wreszcie powstanie rząd - bez seksaferzystów, ludzi z ugrupowań, w których piwo zamawia się gestem nawiązującym do nazizmu. Bez ugrupowań z ludźmi karanymi za fałszowanie dokumentów. Rząd, który mimo obecnych emocji coś faktycznie zrobi dla Polski. Pomarzyć fajna rzecz. Ale w tej chwili naprawdę dostrzegam szansę na taki scenariusz. I nie chciałbym się pomylić.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (10):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 16.10.2007 10:28

To obniżanie podatków przez PIS to wyjdzie nam bokiem jak skończy się koniunktura

Komentarz został ukrytyrozwiń

"PiS jako bodaj pierwsze ugrupowanie w Polsce tak zdecydowanie i szybko obniża koszty pracy i podatki." Wow, skąd takie informacje? Z raportu " Co PiS zrobiło dobrego dla Polski" napisanego oczywiście przez PiS-owców? Trochę niesprawdzona informacja.
Ja to powiem tak, Tusk złapał drugi oddech na kampanię to widać. Widać, też ze na polityka się nie nadaje. I nie dlatego, że nie jest merytoryczny bo jest. Nie jest natomiast krzykaczem. Co do PoPiS. Nie było dwa lata temu, nie będzie i teraz. Bo to w sumie PiS ma problem. Bo jeśli wygra wybory, to na pewno nie na slynne 50+1. Kaczyński to człowiek dość chętny władzy i co jeśli będą chcieli wejść w koalicje z kimś Mają wybór, albo LiD, albo PO. Tylko, że to PO będzie w pozycji zwycięzcy, bo jak coś zrobią koalicję w opozycji. I pewnie za dwa lata czekają nas kolejne wybory. Jeśli PiS będzie dążył do koalicji z PO, będzie ta druga partia wysuwać postulaty których PiS nie bedzie chciał spełnić bo chcę władzy dla siebie. I kółko się zamyka.

Komentarz został ukrytyrozwiń

O PO-PiSie możecie zapomnieć w zeszłym roku wyglądało to tak. PiS wygrał wybory i zaczął dzielić stanowiska. Kaczyński pochylił się nad Tuskiem i wyciągnął obie ręce i zapytał się:
-Co wolisz drogi Donaldzie? Jabłko czy może Jabłko?
Więc się nie dziwię że PO się nie zgodziła na taką koalicję. Według mnie Tusk w partii ma się mocno. Świadczy o tym chociaż bezproblemowe wycięcie konserwatywnego skrzydła PO. Podłożenie PiSowi żony Rokity, która jest ciut kontrowersyjna i zachowuje się jak proporczyk na wietrze. Tusk ma mocne oparcie w Schetynie i Nowaku. Stawiam na taką sytuację:
PO wygra minimalne wybory. Do współpracy poprosi PSL (zawsze niedoszacowany w sondażach) Prawdopodobnie będzie chciał dokonać rozłamu w PiSie i zebrać tak grupę około 20- 30 posłów. Wkurzy to prezesa PiSu i prawdopodobnie wykreśli "pomagierów" PO. Jeżeli PO nie uda się przyciągnąć nikogo do współpracy z PiSu to zawiąże się koalicja z LiD.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Po co mu to ? Bo dobrze wie, ze po wyborach będzie POLiD. I dobrze wie, ze Tusk w PO jest pacynką i nie on będzie o koalicjach decydował. Jest złośliwy, to kpiąco pyta Tuska o takie sprawy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jest rzeczą zastanawiajaca, że Kaczyński przy każdej okazji domaga sie publicznej deklaracji iz PO nie będzie zawierał sojkuszu z LiDem.
Po co mu to zapewnienie? Koalicje - jak sam to udowodnil tworzy się PO wyborach, rownież z tymi, ktorych sie pierwej z blotem równo miesza.
Schizofrenia!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Najlepsza dla Polski byłaby koalicja Po-LId. PoPis wszystko tylko nie to. jezeli Tusk chce istniec nie moze wchodzic w zadne konszachty z kaczorem. Bo zniknie po prostu. Zresztą z badan wynika ze Polacy chca koalicji POLiD (27 proc) a nie POPIS (17proc). Aha fajnie by było gdyby Po na powrót była partią liberalną.

Komentarz został ukrytyrozwiń

A może Kaczyńscy z premedytacją odpłacą PO za dwa lata użerania sie z Lepperem i Giertychem ?
Koalicja PO-LiD to byłby łabędzi śpiew Tuska i Olejniczaka i komfortowa sytuacja dla PiS. Szczególnie, ze gospodarczy cykl koniunkturalny zbliża sie do końca fazy wzrostu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Obyś miał rację. Pożyjemy, zobaczymy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Piękna wizja :) Ale boje się , że zbyt optymistyczna...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ho, ho! Ja już się założyłem o 100, że będzie Po-LiD

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.