Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

13245 miejsce

Termowizja i jej szerokie zastosowanie

Termowizja jest stosowana w wielu dziedzinach. Wymienienie wszystkich byłoby zbyt obszerne jednak te najważniejsze począwszy od zastosowań militarnych poprzez badanie budynków i monitorowanie zjawisk przyrodniczych są najbardziej popularne.

Zdjęcie z badania termowizyjnego / Fot. CertEnergiaWarto też wspomnieć o zastosowaniu
kamer termowizyjnych w zakresie badań i diagnostyki medycznej oraz w akcjach ratunkowych. Ten sektor wciąż się rozwija, a zastosowanie kamer tego typu sprawia, że praca lekarzy staje się łatwiejsza, mniej inwazyjna z punktu widzenia pacjentów oraz bardziej precyzyjna i zapobiegająca ogromnym wydatkom, w przypadku ratownictwa. W tej dziedzinie można zdiagnozować schorzenia, oceni skuteczność leków i wspomagać w ten sposób zabiegi.
Dzięki kamerze można monitorować stan urządzeń i obiektów dzięki czemu często jesteśmy w stanie zapobiec awarii lub wskazać jej konkretna przyczynę, wykrywać emisję ciepła, obecność gazu, a także monitorować linie energetyczne oraz transformatorów. Badania termowizyjne są bezinwazyjną metodą, dzięki której łatwo ocenić straty ciepła, wykryć i zlokalizować zawilgocenia i wady w izolacji budynków- jednym słowem możemy wykryć wszytko czego nie widać gołym okiem.

Najpopularniejszym zastosowaniem termowizji w przemyśle jest kontrola linii produkcyjnych, przewodów odprowadzających lub doprowadzających ciepło, monitoring maszyn, urządzeni i silników, analiza przepływu i start ciepła, badanie przewodności cieplnej i wiele innych czynności, dzięki której właściciel firmy zaoszczędzi niewyobrażalne kwoty zabezpieczać się przed awariami.

Ciekawym przypadkiem zastosowania termowizji jest także przyroda, w której kamery termowizyjne wykorzystuje się do obserwacji wulkanów, powierzchni Ziemi i oceanów oraz obserwacji meteorologicznych. Kolejny przykład to wykrywanie obiektów, a na myśli mamy tu monitoring ruchu drogowego, granic, lotnisk (startów i lądowań samolotów), systemy alarmowe, a także ratownictwo w zakresie lokalizacji ofiar, ognia
dzięki termowizji możliwa jest obserwacja nawet w trudnych warunkach. Wojsko także wykorzystuje termowizje w systemach naprowadzania, śledzenia i wykrywania celów, a także wykorzystuje się ją do broni inteligentnej.

Termowizja staje się nieodłączną częścią, którą wykorzystuje się zarówno w życiu codziennym jak i do nietypowych zleceń. Jest to jednym zdaniem bezinwazyjna, nieniszcząca metoda, która wskazuje konkretne źródło problemu ułatwiając i wskazując w ten sposób wiele konkretnych działań jakie należy wykonać, zapobiegając przy tym sporych kosztów.

Paulina Mocarska

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.