Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

20658 miejsce

Terra Kota 2014 w Ostrowcu Świętokrzyskim

Z jednodniowym poślizgiem, 18 lutego 2014 roku, Miejskie Centrum Kultury w Ostrowcu Świętokrzyskim rozpoczęło obchody Międzynarodowego Dnia Kota. Pierwszym ich elementem była wystawa prac Wojciecha Ryłki "Koty".

Wojciech Ryłko podczas wernisażu swojej kociej wystawy. / Fot. Krzysztof KrzakHonory gospodyni wernisażu, podczas którego można było się napić - jakże by inaczej - mleka i posłuchać muzyki z musicalu "Cats", pełniła Jolanta Wiśniewska z Punktu Informacji Turystycznej ostrowieckiego MCK (prywatnie wielka miłośniczka kotów). To ona przedstawiła małomównego i tajemniczego (jak przystało na osobę uwielbiającą koty) artystę, Wojciecha Ryłkę. Urodzony w Przeworsku malarz, absolwent Liceum Sztuk Plastycznych w Jarosławiu oraz Wydziału Malarstwa krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych w pracowni profesora Jana Szancenbacha, wybitnego polskiego kolorysty, uprawia malarstwo i rysunek, które prezentuje na wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych (w sierpniu kolejna zostanie otwarta w ostrowieckim Biurze Wystaw Artystycznych).Jolanta Wiśniewska mówiła o kocich pasjach swoich i Wojciecha Ryłki. / Fot. Krzysztof Krzak

Na wystawie "Koty" otwartej we wtorkowy wieczór w galerii Miejskiego Centrum Kultury "Uwaga, schody!" Wojciech Ryłko przedstawił kilkadziesiąt swoich rysunków i obrazów, których tematem są puszyste zwierzaki lubiące chodzić własnymi drogami. Ale nie są to słodkie portrety ulubieńców kociarzy, ale niepokojące ich przedstawienia w sytuacjach charakterystycznych przede wszystkim ludzie. A ci, jeśli już pojawiają się na rysunkach lub obrazach artysty, to bardziej przypominają właśnie koty, a nie homo sapiens. O ile rysunki Ryłki urzekają delikatną, subtelną kreską, o tyle jego kocie portrety zwracają uwagę ostrymi, mocnymi kolorami. Wybrane prace można kupić po zakończeniu wystawy, która będzie czynna do 17 marca bieżącego roku.

Koty na rysunkach Wojciecha Ryłki. / Fot. Krzysztof KrzakTego dnia nastąpi również rozwiązanie plebiscytu na "Dachowca roku", który w zawiązku z Międzynarodowym Dniem Kota ogłosiło Miejskie Centrum Kultury. Do końca lutego na adres terrajola@gmail.com będzie można nadsyłać zdjęcia kotów (nierasowych!), a od 1 do 16 marca br. trwać będzie za pośrednictwem specjalnego profilu na Facebooku (Terra Kota Ostrowiec Świętokrzyski) internetowe głosowanie, w wyniku którego zostanie wybrany ten najładniejszy, najsympatyczniejszy kot.

Kolejny konkurs noszący tytuł „Koty – Liony 2014” przeznaczony jest dla osób utalentowanych literacko. Należy bowiem napisać fraszkę, wiersz, opowiadanie lub esej z kotami w roli głównej i przesłać utwór na podany wyżej adres mailowy, przynieść osobiście do Miejskiego Centrum Kultury lub przesłać pocztą (do 10 marca) na adres: MCK, ul.Obrazy Wojciecha Ryłki z kotami w rolach głównych. / Fot. Krzysztof Krzak Siennieńska 54, 27-400 Ostrowiec Świętokrzyski. Rozstrzygnięcie obu konkursów nastąpi 17 marca 2014 r. o godzinie 18 w Galerii „Uwaga, schody!”. Nagrody ufundował magazyn „Kocie Sprawy” (patron medialny imprezy) i Wojciech Ryłko.

W ramach imprezy Terra Kota 2014 zaprezentowany zostanie również spektakl "Eko Kotek" przygotowany przez Studio Yapa. Początek spektaklu 17 marca o godzinie 10 w sali kameralnej Miejskiego Centrum Kultury.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.