Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

3371 miejsce

Terror w imię zasad

Każdy, kto myśląc o słowie "terroryzm", od razu ma w głowie obraz islamskiego fanatyka wysadzającego się dla Al-Kaidy, musi szybko zmienić swoje wyobrażania. Dowodem na to jest zjawisko terroryzmu jednej sprawy.

Zbyt radykalne podejście do każdego aspektu życia wywołuje nieprzewidziane, na ogół negatywne skutki. Dotyczy to głównie idei i światopoglądu. Często używamy słowa "fanatyzm", gdy chcemy podkreślić za bardzo kontrowersyjne podejście do fundamentów religii czy politycznych przekonań. Czy ktokolwiek ze zwykłych zjadaczy chleba pomyślałby, że ktoś jest w stanie zginąć albo i nawet zabić drugiego człowieka dla "dobra" zwierząt? Z tego, co można wywnioskować z listy organizacji uważanych za terrorystyczne, tworzonej m.in przez Departament Stanu USA, można śmiało powiedzieć, że są tacy ludzie. A we wspomnianym wcześniej zestawieniu możemy również znaleźć kilka organizacji w ogóle nie związanych z Islamem czy światem arabskim. Większość z nas kojarzy pojęcie "terroryzm" z twarzą Osamy Bin Ladena czy ciągłymi zamachami bombowymi w Iraku. Jest jednak druga strona medalu.

Terroryzm pro-środowiskowy


Dokładniej w tym przypadku nie mamy do czynienia z terroryzmem, ale raczej z ekstremizmem ze względu na metody działania. Źródła tego zjawiska są zazwyczaj w zbyt lewicowych poglądach grupy osób, które tworzą trzon wielu radykalnych organizacji walczących o środowisko naturalne. Ekologia i ochrona przyrody jest tematem ostatnio często pojawiającym się na politycznych salonach. Ale dla zwolenników m.in zatrzymania wycinku lasów w dolinie rzeki Amazonki to zdecydowanie za mało. Wielu ekstremistów związanych z ochroną przyrody snuje nawet wizję odrzucenia hodowli i spożywania zwierząt, tudzież łowiectwa, nie mówiąc już o odrzuceniu przemysłowego rozwoju ludzkości. Organizacje związanie z eko-terroryzmem stosują zazwyczaj szeroko pojęty sabotaż odrzucający użycie jakkolwiek przemocy wobec drugiego http://www.flickr.com/photos/vj_pdx/2440232216/in/photostream/ / Fot. http://farm4.static.flickr.com/3028/2440232216_01a74e4dfa_o.jpgczłowieka. W Polsce najbardziej znana z takich akcji jest Greenpeace, która ma na koncie wiele zauważonych przez media działań sabotażowych. Ale w swoim statucie czy w wypowiedziach "zieloni" odcinają się od radykalizmu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (8):

Sortuj komentarze:

mbnfuce
  • mbnfuce
  • 13.07.2011 22:41

Qu7YxF <a href="http://bkugpojeryum.com/">bkugpojeryum</a>, [url=http://znwniyleyuns.com/]znwniyleyuns[/url], [link=http://cabysjpmaseh.com/]cabysjpmaseh[/link], http://hwnjopbhuqat.com/

Komentarz został ukrytyrozwiń
Marcin Biernacki
  • Marcin Biernacki
  • 07.10.2010 10:54

"A co się potem dzieje z uwolnionymi zwierzętami ? Organizacja Ludzie na rzecz Etycznego Traktowania Zwierząt (PETA) co roku około 85 % wszystkich "wyzwolonych" przez siebie zwierząt... zabija."

Zwierzęta usypiane w schroniskach PETA nie mają nic wspólnego z tymi uwalnianymi przez ALF na całym świecie. Polecam zapoznanie się z tematem przed napisaniem artykułu. Informacje znajdują się m.in. w książkach: Keith Mann - From dusk till down, Puppy Pincher Press, 2007, oraz S.Best, A.J. Nocella - Terrosist or freedom fighters?, Lantern Books, 2004.

Pisanie artykułu na tak poważny temat w oparciu o strony internetowe, bez głębszego zbadania tematu wydaje mi się conajmniej nie na miejcu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Za dobry i za długi na jeden artykuł.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo dobry artykuł. Terroryzm (odmienny od znanej Al-Kaidy), powinien być częściej publikowany. Ludzie nie zawsze są zorientowani co kryje się pod łagodnie brzmiącymi nazwami różnych stowarzyszeń. 5*

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie rozumiem dlaczego Autor w swoim artykule podaje, że PETA zabija większość uwolnionych przez siebie zwierząt. Przecież to nie jest to organizacja terrorsytyczna. Nie na temat!

Co do radykalnych przeciwników aborcji: według nich to po prostu morderstwo i nie uznają innej interpretacji. A w wielu krajach za zabójstwo wciąż grozi wyrok śmierci.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Faktycznie trochę to przydługie, ale rzeczowe i logiczne. O terrorze politycznym napisano tu link

Komentarz został ukrytyrozwiń

Artykuł bardzo radykalny jak na polski wizjer poglądowy. Dla mnie osobiście bardzo rzeczowy i mądry. Trochę za długi, nie każdemu będzie się chciało czytać...choć polecam bo ciekawy. 5*

Komentarz został ukrytyrozwiń

"Zbyt radykalne podejście do każdego aspektu życia wywołuje nieprzewidziane, na ogół negatywne skutki".
Racja. Nawet fanatyczni przeciwnicy fanatyzmu są na złej drodze... :-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.