Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

4946 miejsce

Terroryzm - globalny problem

Każdego dnia słyszymy o kolejnych zamachach terrorystycznych. Najczęściej w ostatnim czasie mówi się o tych dokonywanych w Pakistanie i Afganistanie, ale problem terroryzmu nie ogranicza się tylko do tego regionu.

Osama bin Laden / Fot. http://upload.wikimedia.org/wikipedia/en/4/44/Usama_bin_laden.jpgTerroryzm to zjawisko o charakterze globalnym. Występuje na każdym kontynencie i pod każdą szerokością geograficzną. Sama nazwa terroryzm wywodzi się od słowa terror, co znaczy strach. W XXI wieku terroryzm jest rozumiany jako wzbudzenie poczucia globalnego zagrożenia. Początki terroryzmu wywodzą się jednak już z czasów starożytnych, a jego nowa forma objawiła się podczas rewolucji francuskiej i podobnie tak jak wtedy, tak i dziś mamy do czynienie z burzeniem istniejącego ładu w świecie na rzecz wartości reprezentowanych przez często radykalne ugrupowania. W wielu przypadkach są to islamscy fundamentaliści, ale czy tylko?

Błędne jest pojmowanie islamu jako religii agresji. Sam Koran w swoich wersetach mówi o poszanowaniu dla innych ras i cywilizacji. Co więcej mówi o poszanowaniu dla odrębnych religii. Islam powstał na fundamentach judaizmu i chrześcijaństwa. Islam ma wspólną historię i tradycje z dwiema wcześniejszymi religiami. To religia, która powstała na drodze ewolucji, ale wbrew pozorom więcej nas łączy niż dzieli.

Wcześniej problem terroryzmu ograniczał się do walki z kolonistami np.: Imperium Brytyjskim. Była to także próba walki o stworzenie własnych państw. Dziś to wojna z globalizacją i zachodnimi wartościami. To próba obrony przed amerykanizacją i demokratyzacją.

Izrael stosuje politykę ekspansji i odwetu i tłumaczy to obroną przed Hamasem. W ciągu wszystkich wojen izraelsko - arabskich zginęło więcej Arabów niż Żydów podczas wszystkich zamachów. Ostatnia interwencja w Gazie i raport ONZ wydany na ten temat mówi jasno. Izrael był współodpowiedzialny za eskalację konfliktu .

Zresztą w tej kwestii także w tym państwie istniały i istnieją radykalne ugrupowania żydowskie dążące do zabijania muzułmanów i stworzenia silnej pozycji państwa żydowskiego. Takim przykładem niech będzie Kach, organizacja żydowska założona przez Meira Kahanego. Amerykański Departament Stanu, Unia Europejska i rząd Izraela zaliczają tę organizację do organizacji terrorystycznych.

Żeby jednak nie mówić tylko o fundamentalistach islamskich i żydowskich. W latach 80. i 90. ubiegłego wieku do głosu dochodzili w Ameryce fundamentaliści chrześcijańscy, którzy dokonywali krwawych zamachów np. w klinikach aborcyjnych.Komentarze (0):

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2016 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.